Jabuk
Macbook Pro in dileme
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 08.10.2009
Prispevkov: 64
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 24.10.2009 12:38:47
Macbook Pro in dileme
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Vem, da je bila tema obdelana že neštetokrat, vendar po zastavljenih vprašanjih in prebiranju foruma imam še vedno v glavi Vprašanja???

Že med poletjem sem začel razmišljati o svojem prvem prenosniku. V mislih sem imel seveda kot sedaj PC-ja z windows sistemom. Ko pa sem pred mesecem dni v trgovini iStore zagledal MAbook Pro sem se enostavno zaljubil vanj in ga hočem imeti. Moj budget dopušča ceno tja do 1500€

Dilema pa je sedaj v nekaterih programih katere uporabljam nekajkrat tedensko v windowsih.

klik
hyponet
personal E-Bank z usb certifikatom
birikrat za računovodstvo
e-davki
navajen sem delati na Microsoft Office

V diskusijah sem prebral, da se lahko nekatere, če ne celo vseh teh programov naložiti na windows, katere se zažene vzporedno s OS-X sistemom.

Sedaj se sprašujem, če ima sploh smiselno kupovati maca, če moram poleg kupiti še windows sistem.
Imam še vprašanje kako je s particijami pri macu. Vem samo to, da ima drugačno logiko mišljenja kot windows, ampak sedaj sem navajen na nekako 3 do 4 particije in vsaki imam svoje zadeve. Ali je pri macu samo ena ali se jih da nastaviti več.

Recimo, če bi vseeno vzel maca in bi si poleg installiral windowse, te programe bi potreboval recimo 3x na teden ali je bolje boot camp ali parallels. Kako je tu v windowsih s particijami???

Nameravam tudi kupiti simobil ali mobitel Mobile Connect Express kartica oziroma USB modem. Katera bolje deluje na macu?

Bo zaenkrat dovolj, napišem še kaj več, res mi ne gre apple iz glave Wink
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 18.02.2008
Prispevkov: 76
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 24.10.2009 21:39:12
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Živjo.

Ne vem koliko ti boj moj odgovor lahko pomagal, ker ti ne morem odgovoriti na vsa postavljena vprašanja.

Mac Book Pro sem kupil pred 14 dnevi, najbolj "švoh" različico. Doma imam še 5 leta starega PC-ja (sej veš kaj to pomeni). Tudi jaz uporabljam PCja za online banking in še nekaj specifičnih programov, ki zahtevajo windowse.

Odkar imam  (hahaha) do PCja dostopam preko remote accessa, za mizo se skoraj ne spravim več. Je lepše sedeti v naslonjaču in imeti v naročju maca.

Tudi jaz razmišljam o instalaciji bootcampa vendar sem še vedno v tisti fazi spoznavanja maca, tako da bo stvar še počakala. Vsak dan odkrijem nekaj novega, nov svet. Zaenkrat je zakon.

Particije mi pa nikoli niso bile všeč. Raje kupim nov disk če že moram imeti določene podatke shranjene na posbnem mestu.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 18.02.2008
Prispevkov: 76
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 24.10.2009 21:43:24
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
pa spaces, expose, hot corners Smile)))

sej neki podobnega mam na pcju samo sploh ne moreš primerjat

aja,,,istočasno sem z nakupom mbpro kupil tudi miško....še vedno je zapakirana v škatli...trackpad je zakon...en prst, 2, 3, 4...hahaha
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 28.03.2008
Prispevkov: 1501
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 24.10.2009 21:55:33
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hyponet tako ali tako deluje preko brskalnika in deluje 100%

MS office je Microsoft izdelalo tudi za Mac tako, da je popolnoma enak kot na Windowsih.

Na particije sem bil tudi sam navajen, vendar jih na macu ne potrebujem, predvsem zato, ker sem jih imel zaradi virusov (katerih sedaj ni) in sesuvanja sistema.

Mobitel USB modem/kartica, kot Simobil bosta oba delovala BP, sam pa si lastim in PRIPOROČAM Instant internet pred Simobilovim zaradi pokritosti s signalom ter obremenjenostjo omrežja. Verjemi, ker uporabljam oba.

Na ostalo ne znam odgovoriti.

LP
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 24.10.2009 22:38:34
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zgleda, da se nikomur ne ljubi pogovarjat z novinci Very Happy

Za 1.500 EUR boš dobil zelo dobrega PCja, s katerim boš lahko počel vse stvari kot na Macu, pa tudi tiste, ki jih na Macu ne boš mogel (brez Winsov).

Le vsakič, ko bo kaj narobe, te bo žrlo, zakaj nisi raje kupil Maca.

Zato nimaš kaj razmišljat. GET A LIFE, GET A MAC!

------

Glede particij lih lahko delaš, če misliš, da ti koristijo. Iz stališča sistem jih ne rabiš.

Za poganjanje Winsov načeloma ne rabiš posebne particije. Z VMWare Fusion narediš za vsak dodaten sistem, ki ga naložiš, samo en velik file, v katerega se inštaira sistem in programi. VMWare jih prepriča, da tečejo na navadnem PCju. Lahko poganjaš praktično vse verzije Winsov, pa še celo goro ostalih sistemov. Ko se določenega sistema naveličaš, ga odstraniš. Vsak od sistemov teče v svojem oknu.

Glede web aplikacij, je odvisno od vsake posebej. Načeloma pa tiste, ki rabijo za delo IE ne bodo delovale na Macu. Zato je kar praktično imeti še možnost uporabne Winsov.

Jaz recimo rešujem to tako, da "sprejmem" kako staro mašino, ki se jo ljudje skušajo znebiti. Za delo s programi, ki si jih omenjal je skoraj vsaka OK. Nazadnje sem dobil P4 za 20EUR z original WinXP in MS Officem. Treba je blo le ornk spucat vsa jajca, ki so jih nainštliral, pa mašina čist ustreza namenu.

Glede mobilnega interneta. Pozanimaj se pri prodajalcu. Določeni modemi delajo, določeni ne (odvisno od podpore za maca).

Zanimiva rešitev je tudi router, ki podpira mobilni internet, ti se pa nanjega skonektaš preko wirelessa. Ni pa zadeva mobilna.
http://www.mobitel.si/telefoni-in-naprave/naprave.aspx?nid=2&nidx=1074
Jabček

Jabček

Pridružen/a: 26.07.2009
Prispevkov: 14
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 24.10.2009 22:46:13
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Probal sem več variant in glede na to da sem moral imeti tudi Win zaradi pro klika in še parih stvari se mi je boot camp zdel še najboljša rešitev. Če uporabljaš Birokrata itak ne moreš brez Win. Vse skupaj je res dvojni strošek- v Win moraš poleg ostalega poskrbeti tudi za zaščito a mi ni bilo nikoli žal. Celo Vista mi lepše teče na MBP.
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 08.10.2009
Prispevkov: 64
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 31.10.2009 17:36:54
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Odločitev je padla in tako sem naročil Macbook pro 13,3, 2, 26, 4m rama 16 g diska.... Domim ga naslednji teden iiiiiii

Tako, da postajam vsakodnevni uporabnik foruma saj bo vprašanj veliko Very Happy
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 05.09.2009
Prispevkov: 314
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 31.10.2009 17:48:53
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Odlično, gladio.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 21.11.2007
Prispevkov: 118
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 02.11.2009 10:13:48
Re: Macbook Pro in dileme
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
gladio je napisal/a:
klik
hyponet
personal E-Bank z usb certifikatom
birikrat za računovodstvo
e-davki
navajen sem delati na Microsoft Office


Lahko povem samo to, da sem OmniKey 3212 USB citalec kartic (za Sparkasse) nekoc ze usposobila za delo na Tigru. Banke se sicer pocasi zacenjajo zavedati ... od nedavnega banka koper podpira poslovno bancnistvo, ki ni vec odvisno od Windows-a.

Particije: ce imas BootCamp, si z nekaj heki baje omejen na tri (ena za sistem, ena za windows in ena za podatke recimo). Meni tega magicnega stevila se ni uspelo doseci, se bom pa skusala potruditi, ker bi tudi sama rada dodatno particijo, ne glede na to, koliko ljudi me skusa prepricati, da particije niso pomembne. Ce nimas BootCamp-a, jih imas lahko poljubno.

Mimogrede: 500GB disk stane manj kot 100 EUR. Jaz sem svoj (kar smili se mi) popolnoma nov MacBook Pro razsraufala ze takoj drugi dan, ker mi tako majhen disk ne bi dolgo sluzil.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani