Jabuk
Počasno delovanje
Jabček

Jabček

Pridružen/a: 07.06.2007
Prispevkov: 18
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 23.09.2007 17:51:04
Počasno delovanje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ola,

zadnje čase se mi dogaja, da mi določene programe zelo dolgo (predolgo) odpira, pojavi se tista vrteča mavrica. Med čakanjem ponavadi tudi slišim disk kako _melje_. Sumim, da je disk načel zob časa in ga bo treba zamenjati. Kako bi se lahko prepričal, če je disk krivec mojega občasnega problema?
Naredil sem že nekaj testov (smartmontools in Xbench) in nisem prišel do kakšnih trdnih zaključkov. Pri Xbechu sem sicer primerjal svoje rezultate s nekom drugim, ki ima približno isto konfiguracijo kot jaz (iBook G4 1,33Ghz 512MB rama in Fujitsu 40GB disk) in so bili pri meni rezultati res malo slabši, samo to se mi zdi nekako nezanesljivo.
Nekaj sem bral o Applovem hardware testu, ima kdo izkušnje s tem koliko mi lahko ta test dejansko pomaga.
Drugače pa garancije seveda nimam več, tako da predlogi, da nesem na servis odpadejo (nisem lih bogataš).

Predlogi so dobrodošli.

LP,
Samo
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 29.05.2007
Prispevkov: 104
Kraj: Maribor
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 23.09.2007 18:14:22
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Po mojih izkušnjah, če slediš naslednja navodila imaš dobro možnost, da zadevo izboljšaš;

a) Popravi permissions (Disk Utility, Onyx)

b) Zaženi dnevni, tedenski, mesečni skript (Onyx)

c) Preveri SMART status diska (Onyx)

d) Počisti cache (Onyx)

e) Preveri, če imaš dovolj prostega prostora na disku (vsaj 10%)

f) Zalaufaj Apple hardware test (ob vstavljenem instalacijskem DVD zaštartaš računalnik in držiš OPTION tipko)

g) Mogoče razmisli o maksimiranju RAM-a

h) Če imaš počasnejši disk premisli o ev. nabavi hitrejšega diska (5400 RPM, 7200 RPM)

Mogoče pa je čas za nabavo novega notebooka ? Razz
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani