Jabuk
Monitor
Jabček

Jabček

Pridružen/a: 01.08.2009
Prispevkov: 12
Kraj: postojna
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 06.08.2009 23:16:30
Monitor
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Lep pozdrav.

22", 23", ALI 24" Monitor za macbook pro-ja 13.
Mal sm na tesnem tud z merami omarice.
Kaj je med njimi razlika razen velikosti in resolucije.
Ali je kateri bolj za filme drugi pa za kaj drugega.

Kaj priporočate.

Hvala za odgovore.
Jabužiček helper

Jabužiček helper

Pridružen/a: 28.06.2009
Prispevkov: 12239
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 06.08.2009 23:19:09
Re: Monitor
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
benon je napisal/a:
Lep pozdrav.

22", 23", ALI 24" Monitor za macbook pro-ja 13.
Mal sm na tesnem tud z merami omarice.
Kaj je med njimi razlika razen velikosti in resolucije.
Ali je kateri bolj za filme drugi pa za kaj drugega.

Kaj priporočate.

Hvala za odgovore.

jaz bi na tvojem mestu vzel kar 24ko
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 14.08.2008
Prispevkov: 664
Kraj: Novo mesto
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 07.08.2009 00:08:32
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Go for 24". Meni je malo žal, ker sem vzel 22". Sčasoma rata premajhna.
Jabček

Jabček

Pridružen/a: 01.08.2009
Prispevkov: 12
Kraj: postojna
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 07.08.2009 00:37:59
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
katero znamko pa?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 07.08.2009 09:42:32
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
benon je napisal/a:
katero znamko pa?

Jaz bi še enkrat Samsung Smile Prezadovoljen Smile Edin, rabil bi, da bi mi enden posodil one eye ali podoben kalibrator Smile

Če bi končno ustanovili društvo, bi lahko recimo en kalibrator nabavili na društvo, potem bi ga pa posojali. To bi blo super.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 07.08.2009 09:44:15
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kot prvo nisi napisal, kakšno vrsto dela opravljaš:
- gledanje filmov
- pisanje besedil, urejanje tabel
- igranje iger

Ali pa ti je morda pomembna barvna pravilnost?

Ker za prvo je dovolj bilokateri TN monitor, le pazi, da bo vidni kot čim večji (torej najraje 178/178, kar je pod 160 je dejansko neuporabno).

Če pa rabiš barvno pravilnost, pa išči monitorje s PVA matrikami oz. IPS matrikami (slednji so redkejši). Vsi ti pa imajo vidni kot okoli 178/178.
Jabužiček helper

Jabužiček helper

Pridružen/a: 28.06.2009
Prispevkov: 12239
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 07.08.2009 09:56:20
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
MitjaP je napisal/a:
benon je napisal/a:
katero znamko pa?

Jaz bi še enkrat Samsung Smile Prezadovoljen Smile Edin, rabil bi, da bi mi enden posodil one eye ali podoben kalibrator Smile

Če bi končno ustanovili društvo, bi lahko recimo en kalibrator nabavili na društvo, potem bi ga pa posojali. To bi blo super.

Tudi jaz bi še enkrat vzel Samsunga, ker so res super! Žal mi je edino, da sem pred kakšnim letom in pol vzel raje 22" kot 24"
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 08.06.2009
Prispevkov: 267
Kraj: Slovenske Konjice
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 07.08.2009 11:12:24
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
jaz sem nabavla v hoferju 24" in je cist soliden. res je, da ne delam z nekimi slikami bogve kaj ali kaj podobnega ampak za moje delo (flash) in druge osnovne stvari je cisto ok. tudi za filme gledat je super Smile
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 21.02.2008
Prispevkov: 2218
Kraj: Granger
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 07.08.2009 14:46:09
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
iChristinchy je napisal/a:
jaz sem nabavla v hoferju 24" in je cist soliden. res je, da ne delam z nekimi slikami bogve kaj ali kaj podobnega ampak za moje delo (flash) in druge osnovne stvari je cisto ok. tudi za filme gledat je super Smile


tu sem nehal brati
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 14.10.2008
Prispevkov: 248
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 07.08.2009 15:34:09
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
?

jaz imam 24ko Samsunga. Na PCju je nekako bil skalibriran, potem mu je pa en dan malo zadogajalo in se je "odkalibriral". Z MBP sem ga spet skalibriral, kaže barve mogoče bol temne in mi je bolj fajn delati, ko je priklopljen na Maca kot na PC (na slednje še zelo malo). Verjetno so barve pretople.
Ni pa to LCD na Macu, ki dejansko kaže prave barve. Pri delu (dinamične spletne strani) pa se to kar pozna, saj so barve na 24 včasih presvetle. Na stari katodi lahko zgledajo podobno (rahlo sprane). Na začetku kot sem ga nabavil se kar nekaj časa nisem mogel navaditi, samo, ko dlje časa delaš na katodnem takoj opaziš razliko.
Se pa zato odkupi z velikostjo, ker to je "a must" za kako bolj resno delo. Slika v filmih je tudi zelo dobra.
Model je: SM 245B. Če bom mel kej pesos odveč konca leta, bi nabavil novega. Idealno bi blo, da bi imel 2, samo na MBP lahko priklopim samo 1 pa tudi plac je problem.

Drugače pa ja vzami 24. 1inc je 2,5 cm, kar pomeni, da 2 incha prineseta 5 cm, kar pa ni tako malo Smile
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 14.12.2007
Prispevkov: 40
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 07.08.2009 21:40:41
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Stark je napisal/a:
?

jaz imam 24ko Samsunga. Na PCju je nekako bil skalibriran, potem mu je pa en dan malo zadogajalo in se je "odkalibriral". Z MBP sem ga spet skalibriral, kaže barve mogoče bol temne in mi je bolj fajn delati, ko je priklopljen na Maca kot na PC (na slednje še zelo malo). Verjetno so barve pretople.
Ni pa to LCD na Macu, ki dejansko kaže prave barve. Pri delu (dinamične spletne strani) pa se to kar pozna, saj so barve na 24 včasih presvetle. Na stari katodi lahko zgledajo podobno (rahlo sprane). Na začetku kot sem ga nabavil se kar nekaj časa nisem mogel navaditi, samo, ko dlje časa delaš na katodnem takoj opaziš razliko.
Se pa zato odkupi z velikostjo, ker to je "a must" za kako bolj resno delo. Slika v filmih je tudi zelo dobra.
Model je: SM 245B. Če bom mel kej pesos odveč konca leta, bi nabavil novega. Idealno bi blo, da bi imel 2, samo na MBP lahko priklopim samo 1 pa tudi plac je problem.

Drugače pa ja vzami 24. 1inc je 2,5 cm, kar pomeni, da 2 incha prineseta 5 cm, kar pa ni tako malo Smile


Vsak monitor pa tudi če je imac ali pa LED Cinema display je za "pravilne barve" oz. čimboljši barvni obseg potrebno skalibrirati. Kot je omenil MitjaP, kakšen X-ritov Eye-One je zelo priporočljiv pri calibraciji.
Razlika po kalibraciji je neverjetna.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1143
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 11.09.2015 13:44:11
si sposojam temo
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozna kdo tole:

http://www.enaa.com/oddelki/racunalnistvo/izd_3269_avt119448_34__ultra_wide_qhd_monitor_lg

Všeč mi je, ker ima tudi thunderbolt priključek. Mnenja?

Hvala!
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 01.06.2010
Prispevkov: 2240
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 11.09.2015 13:57:29
Re: Monitor
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tole je super zadeva, namesto dveh monitorjev. Milsim da ma tako razmerje, kot bi mel 2x 16:10 monitorja. Tudi barvni gamut ma 99%, če maš za obdelavo fotk itd...
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 11.09.2015 14:08:05
Re: Monitor
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
To bo sicer @Nummy podrobno razložil,

Se mi zdi, da je nek problem s frekvenco osveževanja.
Model ki zmore ta veliko frekvenco je pa kar občutno dražji.

Edit: Sem našel v tej temi: http://www.jabuk.si/pbb/viewtopic.php?t=52387&postdays=0&postorder=asc&start=20

Sem jaz spraševal za ta monitor:
http://www.cyberport.de/lg-flatron-34um95-p-86-36-cm-34-cinema-ips-monitor-21-9-ultrawide-qhd-6105-34Y_600.html

Nummy je napisal/a:
Tu je resolucija manjša kot moj 4K: 3840x2160, v bistvu tale LG niti ni 4K točno, ampak en wide 1440p.

Sedaj če bi hotel imeti res lepo sliko gor (ala retina style), potem tale monitor pomoje ne bo najboljša izbira.

Gledati moraš velikost pixla in na 34" monitorju je en pixel skoraj za 50% večji kot pri meni na 24", pa imam večjo resolucijo. Tale LG ima pixel velik 0,23mm, moj ima pa pixel velik 0.137mm. Zdej kolikor vem ima Apple standard za retina zaslon, da je nekje 0,11mm max velikost pixla, tak da moj monitor se zelo približa temu, tale LG je pa precej daleč od tega Smile

Kar se tiče povezave in grafične. Načeloma bi morala za navadno delo, torej prikaz desktopa in desktop aplikacij zadostovat integrirana grafična z vsaj 512MB VRAM-a (default vzame 128MB, ampak mora imeti opcijo, da lahko dobi do 512MB sistemskega RAM-a na voljo). To mislim da so vse intelove grafične od 4000 naprej, če se ne motim. Poleg tega rabiš imeti na voljo tudi zadosten bandwidth pri povezavi, torej nekje okoli 20Gbps povezavo za 60Hz sliko in polvico tega za 30Hz, s tem da ti 30Hz NE svetujem, ker te bodo bolele oči in glava. 60Hz je pa že kul za gledanje in delo. Torej katera povezava potem? Ja na voljo imaš: DP 1.2 ali več, TB2.0 (DB1.2 notri), USB-C, 2xHDMI ali 2X DVI.
Pri DB-ju mora podpirati multi-stream protokol, torej MST način, kar pomeni da uporablja dva kanala za prenos slike (levi in desni del monitorja), ki se potem sestavi slika na samem monitorju.
Pri grafičnih še ta opomba: intel 4000HD zna biti malo švoh za 4K monitor oz. tako veliko resolcijo, nisem še nikoli testiral, ampak osnovno delovanje sistema bi moralo biti dokaj tekoče, problemi bi se pomoje začeli pojaljati pri malo hitrejšem scroll-anju, gledanju filmov in podobno. Ne morem čisto 100% zatrdit, ker še nisem imel 4000 grafične priklopljene na 4K monitor oz. sem jo imel, ampak ne na polni resoluciji, ker je imel računalnik samo 4GB RAM-a, mi je že tak na 1080p vse štekalo.
Za tak velik monitor jaz vsekakor priporočam vsaj 5000+HD ali posebej ločeno grafično. RAM-a pa seveda čimveč, tako sistemskega kot VRAM-a.


_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1143
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 11.09.2015 14:49:26
Re: Monitor
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pa na thunderbolt bo verjetno podpiral 60Hz?! Samo ni mi jasno - a 10 bitne barve podpira samo display port?
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1415
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 11.09.2015 15:46:19
Re: Monitor
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Thunderbolt 2.0 podpira 20Gbps, kar je dovolj za 4K @60Hz.

Maci ne podpirajo 10-bitnega outputa. Ga ne boš dobil ven, pa če ga na kolenih prosiš...
Hardware je sposoben 10-bit output (vsaj workstation dedicated grafične al tele v mac pro-jih) ampak sistem da ven samo 8-bit. Zakaj je temu tako, bo pa treba kar Apple vprašati.
Je pa čudno tudi to, da pri DP 1.2 povezavi mi tudi v windows-ih ne dela 10-bit, medtem ko pri 1.1 pa zadeva dela, samo potem je osveževanje 30Hz (praktično neuporabno).

_________________
MacBook Pro M1 Max 64GB, 2TB 14.5
iPhone 15 Pro Max 256GB 17.5
iPad Pro gen3 256GB 17.4.1
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1143
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 11.09.2015 22:04:11
Re: Monitor
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Thnx, Nummy!
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani