Jabuk
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
DSLR za zacetnika
Jabuk Staff

Jabuk Staff

Pridružen/a: 21.04.2007
Prispevkov: 1036
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 04.08.2009 17:40:11
DSLR za zacetnika
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ze nekaj casa me mika, da bi se za hobi malo ukvarjal s fotografiranjem. To poletje pa se mi je odprlo tudi financno okno za nabavo malo boljsega fotoaparata. Ker vem, da je na tem forumu kar nekaj zelo talentiranih fotografov, bi bil res hvalezen kaksnega nasveta, izkusnje ... Very Happy

Nimam dosti pojma o fotografiranju, trenutno si lastim par let starega ixus-a, ki mi se vedno dobro sluzi, vendar pa je za kaksno malo bolj resno fotografijo seveda povsem nedozorel. Slikal bi predvsem v naravi, saj v prostem casu veliko prehodim.

Zanima me, katere fotoaparate priporocate, zakaj, pa tudi na kaj naj bom pozoren pri nakupu. Ker ne vem se ce se me ta hobi prime, zaenkrat nimam namena zapraviti celega premozenja za fotoaparat. Moj proracun za nakup znasa cca 400 EUR, v postev pridejo tudi rabljeni fotoaparati.

Zaenkrat imam ogledanega Nikon D40, ki je ze malo starejsi, ampak po prebranem sodec prijazen zacetnikom.

Hvala vsem za nasvete Smile
Jabuk Jedi Master

Jabuk Jedi Master

Pridružen/a: 18.10.2007
Prispevkov: 27210
Kraj: Medvode
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 04.08.2009 18:00:48
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
D40 je mogoce malce problematicen, ker ne deluje vsi objektivi.... ampak samo tisti, ki imajo AF motorcek vgrajen v objektivu...

Za tvoj budzet bi raje priporocal Nikon D60 z objektivom 18-55mm

http://www.ceneje.si/foto/digitalni-fotoaparati/digitalni-fotoaparati-d-slr/CX0007FA7B_-_nikon-digitalni-d-slr-fotoaparat-d60-plus-objektiv-18-55mm

Nedavno ga je imel Big Bang v akciji za 399€... samo ne najdem vec... so ocitno ze razprodali...

_________________
Lp
Thomas
________________________________________________


Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 02.10.2007
Prispevkov: 390
Kraj: Kranj
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 04.08.2009 18:25:25
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tudi sam se odlocam ze nekaj casa za nakup DSLR fotoaparata. Sem pa ugotovil, da je 400evrov definitivno premalo za spodoben aparat. Namrec sam fotoaparat in prilozen objektiv je bol tako tako. Je za slikanje vendar je car DSLR fotoaparatov v objektivih. V kolikor dokupis dodatni objektiv, kar je obicajno oz. sem opazil pri kolegih cena poskoci na 600-700evrov. Glede na to, da so pri nas cene visje bi mogoce pogledal v kako trgovino v Avstriji. Imel sem nekje shranjeno stran na kateri so bile navedene cene za posamezne fotoaparate v razlicnih drzavah in so bile znatno nizje, kot pri nas. Obicajno se tezava pojavi predvsem na strani uporabnikov, ker ne preberejo oz. se ne informirajo dovolj dobro o izdelkih, ki jih kupujejo in, ko naposled kupijo izdelek so razocarani nad njim.

Predlagam, da si pogledas kako slovensko stran (slo-foto, e-fotografija...) in mogoce odpres kako temo, kjer ti bodo tisti, ki temu posvecajo vec casa, bolj podrobno razlozili kaj in kako.
Jabček

Jabček

Pridružen/a: 05.04.2008
Prispevkov: 17
Kraj: Kamnik
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 04.08.2009 18:44:04
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdravljen,

z amatersko fotografijo se ukvarjam že nekaj časa in ti bi osebno predlagal slednje: kot si sam dejal, sprva se moraš sam prepričati koliko te bo ta stvar prevzela in zato je res najbolje, da na začetku ne posegaš po dragih aparatih. Sam uporabljam Canon-a, tako da ti lahko tu svetujem malo bolj natančno. Npr. dovolj dober začetniški DSLR je Canon eos 450D ali 500D (slednji ima nekaj izboljšav (npr. snemanje videa)).Morda če se malo bolj stegneš je zelo dober, vendar malce starejši eos 40D (spada že med za naprednejše amatarske fotografe). Moraš se zavedati, da k dobri fotki VELIKO pripomore dober objektiv in seveda sam fotograf. In ponavadi objektivi dobljeni v kitu zraven body-a niso ne vem kaj. Razen seveda pri zelo dragih aparatih. In naj ti dam za primer mojega kolega, ki uporablja starejši vstopni model Canon eos 400D (z malenkost boljšimi objektivi) in dela res zelo zelo dobre fotke. Skratka point tega je - pomembno je poznavanje fotoaparata. Iz vsakega novejšega vstopnega modela (ali je to Nikon ali Canon) pa lahko iztisneš prekleto dobre fotke.

Tako torej ali Nikon ali Canon je to tvoja osebna odločitev, v prid Canon-u lahko pripišem le več rabljene robe na netu, kar pa je tudi pomembno. Dobro je tudi, da vzameš isto znamko kot jo uporablja tvoj kolega, da si lahko med seboj izmenjata objektive in ostalo opremo.

Kot pa je rekel Jest je Nikon D60 z 18-55 mm objektivom dovolj dobr (zelo dobr začetniški) foto.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.03.2007
Prispevkov: 788
Kraj: Horjul
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 04.08.2009 19:39:26
Re: DSLR za zacetnika
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
yurry je napisal/a:
Ze nekaj casa me mika, da bi se za hobi malo ukvarjal s fotografiranjem. To poletje pa se mi je odprlo tudi financno okno za nabavo malo boljsega fotoaparata. Ker vem, da je na tem forumu kar nekaj zelo talentiranih fotografov, bi bil res hvalezen kaksnega nasveta, izkusnje ... Very Happy

Nimam dosti pojma o fotografiranju, trenutno si lastim par let starega ixus-a, ki mi se vedno dobro sluzi, vendar pa je za kaksno malo bolj resno fotografijo seveda povsem nedozorel. Slikal bi predvsem v naravi, saj v prostem casu veliko prehodim.

Zanima me, katere fotoaparate priporocate, zakaj, pa tudi na kaj naj bom pozoren pri nakupu. Ker ne vem se ce se me ta hobi prime, zaenkrat nimam namena zapraviti celega premozenja za fotoaparat. Moj proracun za nakup znasa cca 400 EUR, v postev pridejo tudi rabljeni fotoaparati.

Zaenkrat imam ogledanega Nikon D40, ki je ze malo starejsi, ampak po prebranem sodec prijazen zacetnikom.

Hvala vsem za nasvete Smile


Jaz imam D40, pa nisem več začetnik... Odlična izbira, super fotkič. Še eno sigmo 18-200 OS HSM natakneš gor pa si zmagal...
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 13.07.2008
Prispevkov: 531
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 04.08.2009 20:18:53
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Cbb kaj nimaš ti D60? Al kako si enkrat omenju na Alterju. Smile

Ma sej je vseeno z Nikono enostavno ne moreš falit slike so odlične, skratka sam si lastim D60 z VR objektivom ga nedam za nič na svetu. 5 let garancije shit happens od big banga Very Happy

V kombinaciji z macom si pa itak zmagovalec, saj pašeta skup ko ata na mamo.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.03.2007
Prispevkov: 788
Kraj: Horjul
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 04.08.2009 21:23:52
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
bokyto je napisal/a:
Cbb kaj nimaš ti D60? Al kako si enkrat omenju na Alterju. Smile

Ma sej je vseeno z Nikono enostavno ne moreš falit slike so odlične, skratka sam si lastim D60 z VR objektivom ga nedam za nič na svetu. 5 let garancije shit happens od big banga Very Happy

V kombinaciji z macom si pa itak zmagovalec, saj pašeta skup ko ata na mamo.


Ne, jaz nisem nikoli omenil, da imam d60:) Je pa res, da sem omenjal akcijo, v kateri se je d60 prodajala. Sam pa imam D40 in Sigmo 18-200 OS, nekej pa me ma, da bi kupu d300. Ampak to je dobrega jurja....Sad
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 14.11.2007
Prispevkov: 352
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 04.08.2009 22:04:35
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
pred kakšnim mesecem sem si kupu d60 z 18-105 vr objektivom.

za 530 evrov v eni trgovini v Avstriji. bilo je v akciji.

stvar je fenomenalna.

kakorkoli, za slikanje v naravi je pomoje 18-55 objektiv premalo. že 105 je na meji.

lp
Jabuk Staff

Jabuk Staff

Pridružen/a: 21.04.2007
Prispevkov: 1036
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 04.08.2009 22:33:08
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sem se malo preiskal zadeve po domacih trgovinah. Sem jih imel v roki kar nekaj in mi res najbolje sedejo Nikoni, predvsem ker imajo soliden obcutek, medtem ko so Canon plasticni. Vidim pa, da v redni prodaji po zame sprejemljivi ceni zadeve ne bom dobil. Morda ce je akcija body + objektiv za neko primerno ceno. Opazil sem tudi, da se D40 ne dobi vec, se D60 je v pomanjkanju.

Tako, da sedaj spremljam tudi morebitne rabljene variante. Je pri teh fotoaparatih kaksen kriticen del, ki se hitro pokvari, obrabi na katerega bi moral biti pozoren?

Pa ce morda lahko priporocite se kaksno trgovino v Avstriji, kjer bi se kaj taksnega naslo. Sem pregledoval eno masivno temo o tem na slo-foto, pa nisem dosti uporabnega iz nje izluscil.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 21.01.2008
Prispevkov: 384
Kraj: Ravne na Koroškem
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 04.08.2009 22:50:44
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pri fotografijo, digitalno ali kakršnikoli, se je potrebno zavedati, da je kvaliteta slike predvsem odvisna od objektiva. Tam se vse skupaj začne in konča. Nikon, Canon, Minolta, Pentax, ... Vsi sodobni digitalci imajo spodobne zmožnosti. Je pa v večini kompletov problem, da prodajalci lovijo razliko v ceni z nekvalitetnimi oz. manj zmoglivimi objektivi.
100EUR manj za ohišje in 100EUR več za objektiv je po mojem skromnem mnenju boljša izbira kot obratno.
Kar se objektivov tiče priporočam, da izbereš kar model od proizvajalca fotoaparata (Canon oz. Nikor). Sigma še ponuja zadostno kvaliteto, čeprav so ponavadi njihovi objektivi malce glasnejši. Tamron objektivov pa bi se jaz raje izognil kljub ugodni ceni.
Tipične napake pri nakupu:
1. prevelika ločljivost CCD
2. pri objektivih večina gleda le goriščno razdaljo (zoom) ne pa tudi ostalih včasih pomembnejših podatkov (zaslonka, ...)

Imam enega klasičnega Canon-a (EOS 30) in eno kompaktno Nikon-ovo digitalko (P90) pa lahko rečem, da neke bistvene razlike v kvaliteti izdelave ni. Torej je izbira predvsem odvisna od občutka oz. želj posameznika in cene. Tu pa je Nikon zadnje čase malce ugodnejši.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 19.11.2006
Prispevkov: 293
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 04.08.2009 22:58:53
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
oj!
sam se že nekaj časa odločam za nakup dslrja..

ravno sem govoril z enim kolegom, ki se s fotografijo že dolgo časa ukvarja in mi je odsvetoval nakup rabljenega..pri teh fotoaparatih je hitro lahko kaj uničenega..senzor na prvem mestu..če že, potem kupi takega, ki je še v garanciji..

bdw..js se odločam med canon 500d in 40d ohišjema + en 18-200 objektiv Smile
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 19.11.2006
Prispevkov: 293
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 04.08.2009 23:01:26
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
nayreth je napisal/a:
Tu pa je Nikon zadnje čase malce ugodnejši.


Samo ima pa Nikon nekoliko dražje objektive..
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 05.02.2008
Prispevkov: 3715
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 04.08.2009 23:02:35
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kaj pa porečete na NIKON D90?
Ta me že nekaj časa matra. Je v tem rangu izbrat bolje kaj drugega?
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 19.11.2006
Prispevkov: 293
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 04.08.2009 23:36:28
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kolikor sem bral reviewje, je to super fotoaparat. kok pa misliš dat zanj? v tem rangu je recimo dobra alternativa canonov malo starejši model 40d ali pa malo dražji, novejši 50d

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1002&message=29532643
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 14.11.2007
Prispevkov: 352
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 05.08.2009 09:16:11
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
kakorkoli nyreth je imel najbolj prav od vseh - pri objektivu se vse začne in konča. tako da raje dat kak evro več za dober objektiv in kak evro manj za mogoče bolj osnovni body.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 27.01.2009
Prispevkov: 120
Kraj: Maribor - Slivnica
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 05.08.2009 09:28:56
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pred kratkim sem se tudi sam odločil vstopit v svet fotografije.
Kot začetni aparat sem si nabavil Nikon D5000 z objektivom 15-55 VR. Morem prizant, da sem z omenjenim aparatom zelo zelo zadovoljen in ga trenutno ne menjam za nobenega. Ponuja ti vse kar potrebuješ, in tudi kvaliteta slik je prfektna.
Res, da ti ščasoma začetni objektiv postane premalo, zato sem si kasneje nabavil tudi objektiv 55-200 VR in mam trenutno dovolj.
Res da je pri objektivih najbolje videt da so VR, kar pomeni, da so samodejno ostri, kar pa ti vščasih pride zelo prav, ne glede na to, da so cca. 100€ (v trgovini) dražji.
Obvezen nakup je tudi stativa, kateri pa so dokaj poceni (cca. 10-50€). Prav tako je obvezno kupit tudi filter (osnovni UV filter) ti pomaga najbolj pri preprečevanju omazaniji na objektivu..
Dobro je tudi, da ima aparat LV (živi pogled) kar ti omogoča slikanje s pomočjo zaslončka.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 05.08.2009 09:35:20
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz sem si kupil Panasonic Lumix dmc-fz28. Moram rečt, da ob njem sploh ne vem, zakaj bi še imel lahko DSLR.


Nazadnje urejal/a MitjaP Sre 05. Avg 2009 09:37; skupaj popravljeno 1 krat
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 22.10.2006
Prispevkov: 174
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 05.08.2009 09:36:11
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
agerg je napisal/a:
Kaj pa porečete na NIKON D90?
Ta me že nekaj časa matra. Je v tem rangu izbrat bolje kaj drugega?


Prej imel D40, pred kakim mescem pa sem prešaltal na D90, ki je pa zakon. Ko primem 40ko spet v roke imam občutek, da je proti 90ki igrača.

Mi je pa bila 40ka kot začetniku dovolj, da sem se seznanil z fotografijo in ugotovil, če je to zame. Takrat še nisem vedel, če se bom tega resneje lotil in nisem hotel preveč plačati za aparat Smile.

@yurry kar se tiče kupovanja v tujini (sicer nevem če si mislil, da bi se tam osebno odpeljal al pa da bi naročil) - sam sem prek neta naročal v essential-systems.de (zgleda da jim stran trenutno ne dela) in sicer: flash(cca 100€ ceneje kot je pri nas), objektiv(tudi cca 100€ ceneje kot je pri nas), pa še nekaj drugih stvari. Se splača pogledat. Nisem pa siguren kako je z garancijo (mislim da ni evropska in da je treba stvar nazaj pošiljat). Aja, tudi D90 sem naročil tam. Skupaj s poštnino me je prišlo 766€ (samo body), medtem ko so pa pri nas cene tam nekje vsaj 100€ več.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.03.2007
Prispevkov: 788
Kraj: Horjul
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 05.08.2009 10:35:46
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Alen je napisal/a:
agerg je napisal/a:
Kaj pa porečete na NIKON D90?
Ta me že nekaj časa matra. Je v tem rangu izbrat bolje kaj drugega?


Prej imel D40, pred kakim mescem pa sem prešaltal na D90, ki je pa zakon. Ko primem 40ko spet v roke imam občutek, da je proti 90ki igrača.

Mi je pa bila 40ka kot začetniku dovolj, da sem se seznanil z fotografijo in ugotovil, če je to zame. Takrat še nisem vedel, če se bom tega resneje lotil in nisem hotel preveč plačati za aparat Smile.

@yurry kar se tiče kupovanja v tujini (sicer nevem če si mislil, da bi se tam osebno odpeljal al pa da bi naročil) - sam sem prek neta naročal v essential-systems.de (zgleda da jim stran trenutno ne dela) in sicer: flash(cca 100€ ceneje kot je pri nas), objektiv(tudi cca 100€ ceneje kot je pri nas), pa še nekaj drugih stvari. Se splača pogledat. Nisem pa siguren kako je z garancijo (mislim da ni evropska in da je treba stvar nazaj pošiljat). Aja, tudi D90 sem naročil tam. Skupaj s poštnino me je prišlo 766€ (samo body), medtem ko so pa pri nas cene tam nekje vsaj 100€ več.


Pri nas lahko kupiš D90 za 750€.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.03.2007
Prispevkov: 788
Kraj: Horjul
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 05.08.2009 10:41:42
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
MitjaP je napisal/a:
Jaz sem si kupil Panasonic Lumix dmc-fz28. Moram rečt, da ob njem sploh ne vem, zakaj bi še imel lahko DSLR.


Odvisno za kaj ga rabiš, amapk načeloma ima DSLR kar lepo število prednosti pred kompaktom. Predvsem lahko gor daš objektiv tak kot tebi paše, objektivi na kompaktih niso kaj prida vredni...
« Poglej prejšnjo temo - Ostalo - Poglej naslednjo temo » Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani