Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6
Kateri zunanji disk?
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #101   Objavljeno 07.11.2020 11:01:39
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Seveda je prvo vprašanje - ali rabiš prenosljivost. Druga je zanesljivost. O zanesljivosti HDDjev je tole najbolj poglobljena analiza, kar sem jih našel na netu:

https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-stats-q2-2019/

Po njej sodeč, so Seagate (pa ne vsi modeli) najmanj zanesljivi, najbolj pa Hitachi in Toshiba. Hitachi je zdaj pod WD, ampak zgolj lastniško. Njihovi diski so še vedno prepoznavni - HGST v imenu ali kodi HDDja, imenovani so še vedno Ultrastar.

Težava pri prenosnih diskih je, da med njimi ni HGST niti Toshibe. Večinoma so zgolj Seagate (tudi LaCie jih vgrajuje) in WD (tisti pravi, ne HGST). Sam sem si omislil zunanje stojalo za HDD, v katerega poljubno vtikaš diske.

https://www.enaa.com/citalci-diskov-hdd-usb/citalec-in-presnemovalec-diskov-fantec-usb-3-0

To mi daje več svobode pri izbiri diskov. Zdaj je ta kišta v uporabi tri leta, in zaenkrat ni problemov. Novejši modeli nimajo omejitve pri velikosti HHD - pri mojem je velikost omejena na 6TB (morda celo na 5TB, nisem prepričan).

Še ena pripomba glede napajanja - če ima disk svoje napajanje, so ti napajalniki zelo občutljive stvarce. Nihanja električne napetosti jih precej hitro uničijo, še posebej sunek ob povratku elektrike. Če živiš na območju, kjer pogosto zmanjka elektrike, ali kjer napetost precej niha, bo njihova življenjska doba mnogo krajša. To je en od razlogov, da sem si omislil UPS... ko "digitalni ekosistem" raste, rastejo neproporcionalno... Sad


--- edit ---

Sorry, da ti nisem olajšal izbire, ampak jo še bolj zakompliciral. Wink
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 14.06.2011
Prispevkov: 466
Kraj: Jesenice
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #102   Objavljeno 08.11.2020 00:57:17
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala ti accom

To zunanje stojalo bi potem mogu imet povsod, ali ga nositi s sabo? Confused

Ni ravno praktično. Že dolgo uporabljam passport, ker je velikosti telefona in priročen za okrog prenašat.

Je pa tale zadnji večkrat doživel "nasilno" odklapljanje in vedno potem kar nekaj štrajka. Rabi skoraj eno uro da se pojavi.

Mi je pa tudi to zanimivo pa ne morem ugotovit v čem je fora.
Vsi diski ki jih priklopim so tudi vidni v finderu, samo passport ne....
mogoče je to normalno ... Confused



Drugače mi je ta Intenso 8 TB še najbolj zanimiv...?
Tista analiza ga ne omenja (če sem prav videl Embarassed )
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #103   Objavljeno 08.11.2020 08:24:43
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ja, seveda. To zunanje stojalo ni priročno za prenašanje - je čisto "stacionarne narave" Smile. Zato sem napisal, da je prvo vprašanje prenosljivost.

Intenso ni proizvajalec trdih diskov, pač pa pod svojo blagovno znamko (verjetno tudi razvijajo) prodajajo ohišja z diski drugih proizvajalcev. Ne poznam jih, nikoli nisem niti videl njihovih izdelkov v živo. Kolikor sem v par minutah googlanja odkril, v člankih iz leta 2017 navajajo, da imajo vgrajene toshibine HDD in SSD! Kar je super, pri meni so v raidu Toshibini diski zdržali 6 let, po šestih je en začivkal in so šli vsi ven. Vseh preostalih pet še vedno dela, torej so stari 9 let!

Tale intenso 8TB memory center je 3,5 inčni s svojim zunanjim napajanjem... po moje tudi to ni najbolj prijazno za prenašanje. Preferiram prenosne 2,5 inčne diske. Pa seveda - ni nobene garancije, da je tudi v tem ohišju toshiba disk. Ne najdem nobenih podatkov o tem.

Kako zdržiš, da se ti disk "postavlja" tako dolgo? Sam bi ga definitivno formatiral. Razlog pa ni nujno v disku - čeprav zelo verjetno je. Kablovje si preveril? Kaj pa pravi diskutility?
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 14.06.2011
Prispevkov: 466
Kraj: Jesenice
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #104   Objavljeno 08.11.2020 22:30:05
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ja, tole da ima zunanje napajanje tudi meni ni všeč.

Všeč so mi velikosti WD passporta.

Ne postavlja se vedno tako dolgo. Samo takrat ko elektrike zmanjka, ali pozabim izvržt disk preden ga odklopim.
Včasih pozabim, pa dockstation izklopim iz elektrike ... Embarassed

Kabli so v redu. Je pa zanimivo da oba znata zaštrikat. Eden je 1TB za backup, in eden 4TB ki ga kar aktivno uporabljam in prenašam.
Saj bi ga formatiral, pa nimam kam dat 2TB Confused

Disk utility pa nisem nikoli poskusil. Nisem niti vedel za to. Smile
Zdaj sem malo pogooglal in poskusil to "prvo pomoč" na oba passporta.

Tole je bilo na koncu...kliknil sem "gotovo" Smile Najbrž je v redu?




Tega kar hitro preveril. Tistega za backup pa melje že več kot eno uro.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 145
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #105   Objavljeno 09.11.2020 10:25:51
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Se lahko pridružim teme za predlog, nasvet?
Imam 2 Apple računalnika (otroci, po različnih sobah). Rad bi imel avtomatični backup (TimeMachine) prek wifi teh dveh računalnikov.
In eno mapo za 400 + GB Photos App Library (ne bi je imel lokalno oz lokalno bi imel lahko vsak svoje - manjše, družinska pa v “domačem oblaku”. To bi sam dodatno backapiral po potrebi na zunanji disk.

Mogoče še kak stream na AppleTV enkrat ali Chromecast.

Kdo uporablja kaj takega, kaj predlagate? Cenovno sprejemljivo, kaj dosti drugega ne potrebujemo... 2-4 Tb...

Najlepša hvala...

In seveda, sam disk je lahko na Lan-u na routerju, nekje v drugi sobi, compi pa so wlan...
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #106   Objavljeno 09.11.2020 11:44:02
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pri meni je za take stvari en star mini kot file server. Pa dva velika zunanja diska priklopljena nanj. Posebej kupljena zunanja ohišja in posebej diski. Da lahko menjaš po potrebi.

Vsi bistveni fili so na miniju, kjer time machine poskrbi za inkrementalni backup. Ostale mašine pa niti ni nujno backupirat. Tko imam že vsaj 10 let.

Počasi bom pa dodal še delni backup na Microsoftov cloud. Za najbolj kritične zadeve. V bistvu office 365 plačujem 5 paketov in na vsakem j 1 TB placa, ki ga ne koristim.

Lahko pa bi nabavil nek NAS, samo s toliko funkcijami zadeva ni več 300eur. Mini file server je pa ful skalabilen.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 145
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #107   Objavljeno 09.11.2020 13:12:16
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Pri meni je za take stvari en star mini kot file server. Pa dva velika zunanja diska priklopljena nanj. Posebej kupljena zunanja ohišja in posebej diski. Da lahko menjaš po potrebi.

Vsi bistveni fili so na miniju, kjer time machine poskrbi za inkrementalni backup. Ostale mašine pa niti ni nujno backupirat. Tko imam že vsaj 10 let.

Počasi bom pa dodal še delni backup na Microsoftov cloud. Za najbolj kritične zadeve. V bistvu office 365 plačujem 5 paketov in na vsakem j 1 TB placa, ki ga ne koristim.

Lahko pa bi nabavil nek NAS, samo s toliko funkcijami zadeva ni več 300eur. Mini file server je pa ful skalabilen.


Glede na to, da je en od teh mojih macov že mini (no, pa saj ni pomembno), ali lahko dovolj velik zunanji disk dela Time machine backup za obe napravi, se pravi tiste, na katero je direktno priključen in druge prek wifija? Se pravi, da imam na enem disku dva TimaMachine backupa? ... in če da, kako se to naredi?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #108   Objavljeno 09.11.2020 14:19:43
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
matjazp2 je napisal/a:
Glede na to, da je en od teh mojih macov že mini (no, pa saj ni pomembno), ali lahko dovolj velik zunanji disk dela Time machine backup za obe napravi, se pravi tiste, na katero je direktno priključen in druge prek wifija? Se pravi, da imam na enem disku dva TimaMachine backupa? ... in če da, kako se to naredi?


Lahko.

Mini shera en disk (particijo). Druge naprave pa se priklapljajo nanj preko mreže in delajo backup. Torej Time Machine na macu ki se skonekta na minija naredi backup. Ne Mini. Podobno kot NAS. Pač mora bit disk ustrezno formatiran.

Lahko narediš na miniju enga dodatnega userja da lahko omejiš, kaj na miniju lahko skonektane mašine vidijo. Recimo eno skupno particijo pa backup disk.

Time machine v miniju pa dela backup lokalnih diskov. Lahko na ta isti disk, ki si ga sheral, lahko pa na kerga druzga. Pač nastaviš.

Če si paranoičen, nastaviš dva diska za Time Machine. V tem primeru se bo backup podvajal. Boš imel vzporedni kopiji.

Seveda je treba zadevo kar ornk pregruntat. Recimo nočeš, da se ti backupirajo backupi. Recimo v primeru, da ima mini svoj backup disk/particijo, ostale mašine pa svojo. V tem primeru bi mini lahko lokalno backupiral tudi backupe ostalih mašin. V tem primeru ti zlo kmalu vse skupaj počepne.

Druga stvar pa je arhiv. Jaz imam poseben disk za arhive, na katerega iz delovnih folderjev odstranim končane zadeve. Da ne žrejo placa. Ta arhivski disk ni vedno prižgan. Ga pa Mini backupira.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 145
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #109   Objavljeno 12.11.2020 19:41:46
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala, Macata, kupim en zunanji disk, pa se oglasim z vprašanjem, če bodo slučajno In Love težave

Kaj takega, mogoče?
Seagate Backup Plus 5TB 110EUR?
https://www.amazon.de/dp/B07MKS23DD?linkCode=xm2&camp=2025&creative=165953&smid=A3JWKAKR8XB7XF&creativeASIN=B07MKS23DD&tag=geizhalspre03-21&ascsubtag=DWnsZgPU4oXnlZgszbGg5g
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #110   Objavljeno 13.11.2020 08:39:22
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jah. Če bo disk stalno v pogonu bi blo za gledat kaj z lastnim napajanjem in ventilatorjem. Meni so bolj kot diski crkovala ohišja in napajalniki.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 145
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #111   Objavljeno 13.11.2020 09:23:32
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Jah. Če bo disk stalno v pogonu bi blo za gledat kaj z lastnim napajanjem in ventilatorjem. Meni so bolj kot diski crkovala ohišja in napajalniki.

Ma ne, samo backup parkrat na mesec. To so samo hišni računalniki, najbolj pomembno mi je pravzaprav Photos družinski arhiv. Tega pa dodatno ročno na še en disk presnemavam vsakič, ko spraznim kartico fotoaparata. Kar je v teh korona časih 2x letno ;(
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #112   Objavljeno 13.11.2020 09:36:02
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Potem pa niti ni za komplicirat z backupom preko mreže na mini. Pač v vsako mašino občasno vštekaš ta disk za eno uro ali dve, da se zbackupira i to je to.
Na 5tb imaš komot vse hišne mašine zbackupirane pa še arhivski disk s slikami. Bo za par let placa.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 24.10.2009
Prispevkov: 579
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #113   Objavljeno 13.11.2020 10:58:50
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kaj pa kaj takega, da bi impel v mreži in bi delalo backup?
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #114   Objavljeno 13.11.2020 18:35:54
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Mal off-topic:

Ker smo se zgoraj razpisali o tem, kako pri zunanjih diskih crkujejo napajalniki, sem s police pobral in odprl vse zunanje diske, ki so odpovedali sodelovanje. Vsa ohišja, ki so niso narejena za odpiranje sem odprl in izpulil drobovje, diske osvobodil vse navlake in zavrgel vse, razen diskov samih. Dva Seagate-a (3 in 5 TB) iz Samsungovih DiskStation-ov in dva WD Green iz MyBook-ov (1 in 1,5 TB). Vtaknil sem jih v zunanji Fantec Docking Station, sformatiral na novo (nobenega sistem ni prepoznal - očitno kontroler v zunanji škatli nekaj šari po svoje) in vsi delajo! Pravzaprav mi je bilo vseeno za njih, imel sem jih namen odnesti na smetišče, pa se mi nikoli ni dalo... Zdaj sem večja dva vtaknil v PC kišto... Za redundancy backup bosta odlična. Kot zanimivost - iz predala sem potegnil še Hitachijev Deskstar z rojstnim datumom Jan2006, velikosti 40GB - bolj za hec kot karkoli resnega - in tudi ta dela.


Zgolj kot info za vse, ki se jim podobni diski valjajo po omarah...
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 01.01.2013
Prispevkov: 115
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #115   Objavljeno 24.01.2021 10:48:55
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdravljeni, imam težave z zunanjim diskom, ki sem ga uporabljal za Time Mashine. Kar naenkrat je nehal delovati. Sedaj sicer imam drug disk za Time Machina, a bi rad tega usposobil za shranjevanje/arhiv drugih datotek.

Ima kdo idejo, kako to urediti?

Napaka, ki jo pokaže Disk Utility ob zagonu First Aid:



Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #116   Objavljeno 24.01.2021 11:31:02
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sformatiraj ga. Zbriši particije in erase disk.

Če ti je samo file sistem odletel, bo normalno delal naprej. Če je pa odletel disk, pa ni več uporaben.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 01.01.2013
Prispevkov: 115
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #117   Objavljeno 24.01.2021 15:12:09
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Super, deluje.
Hvala!
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #118   Objavljeno 24.01.2021 17:29:42
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Verjetno nima smisla omenit, da moraš disk najprej odmountat (eject), šele potem ga izštekaš iz prižgane mašine. Je manj možnosti, da se usuje file sistem.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 31.08.2009
Prispevkov: 623
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #119   Objavljeno 24.01.2021 19:30:42
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sicer je stara tema pa vseeno. Vidim da bi eni 2, 3 compe preko wifi delali time machine bakcup. To naceloma ni problem, se da BP naredit. V TM izberes mrezni disk in to je to.
Obstaja pa simpl nacin... kupis 2,5” usb hdd, ga priklopis na comp in to je to.
1tb disk imas naceloma dovolj za TM backup. Pa tudi 2 tb 2,5” diski niso vec tako dragi.
Na koncu zadeva deluje bolj hitro kot preko mreze in je tudi ne obremenjuje s prometom.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 14.03.2008
Prispevkov: 1564
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #120   Objavljeno 24.01.2021 20:51:13
Re: Kateri zunanji disk?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Za TM disk je priporočljivo imeti velikost diska vsaj take velikosti kot je disk v macu ali pa večji. Drugače pa za večimo usevjev bo kar držalo, da je čisto ok disk povezan direktno v usb in vklopljen TM.

_________________
 MacBook Pro (Late 2016) 2.7 GHz, 16 GB, SSD 512 GB, Radeon 455 2 GB
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani