Jabuk
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Mac mini, nov model
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 19.05.2009
Prispevkov: 55
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 19.05.2009 16:32:25
Mac mini, nov model
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Lepo pozdravljeni,

v svojem prvem postu bi najprej rad pohvalil tale forum; kolikor sem ga uspel preiskati mi je celotna atmosfera zelo všečna in konstruktivna, skratka na nivoju Very Happy

Kot dolgoletni uporabnik PC-ja (vem ja...) je nastopil skrajni čas, da se preselim na platformo, ki me sicer spremlja že skoraj dve desetletji, vendar pa si jabolka nisem lastil še nikoli. Tehnično gledano gre za nakup dveh računalnikov, bo pa prvi za pozkušino. In kot pove že naslov, me trenutno zanima najosnovnejši novi mini (z 2 Gb rama, upgrade) Smile Vsak komentar seveda nadvse dobrodošel.

Nekaj več o aplikaciji: Funkcija minija bi bila predvsem popolnoma splošna, web, multimedia in vsakodnevna opravilnost. Podhranjeno diskovje (120 Gb) minija ni problem, ker tako ali tako vse počiva na zunanjih diskih in je na integriranih navadno le mp3 kolekcija, zadnje fotke in pa razno. Nobenega video editinga ali česa podobnega. Včasih bo, najverjetneje predvsem na začetku, deležen le kakšnih poizkusov snemanja glasbe, s čimer se sicer tudi ukvarjam; sam to počnem že zelo dolgo in me glede tega sploh ne skrbi, saj sem to delal že leta nazaj, ko so bile specifikacije računalnikov prav smešne, glede na danes, pa bazično ni bilo nobenih težav, razen ko se začne resno projektno delo, vendar to delam izključno v studiih.

Obkrožen sem z kar nekaj oblikovalci ter fotografi in sem navajen specifikacij (sploh dokler so bile serije G), ki nikoli niso tako v nebo vpijoče kot na npr. mojih PC-ih (khm, khm), vendar sem se že davno tega naučil, da jabolko vseeno dela in to konkretno. Mini tudi zaradi tega, ker se v hiši nahaja precej zelo kvalitetnih monitorjev, iMac pa mi je zanimiv samo v 24" izvedbi, kar pa je finančno kar precej stran od minija. Vsaj zaenkrat je to še opcija, če pa me resnično prepriča, pa seveda ni debate (če odštejem članke o težavah z apple monitorji; sivinah ipd...).

Torej, si tegale malčka morda že kdo lasti ali pa ima kakšno konkretnejšo izkušnjo?

Najlepša hvala za vsakršno pomoč in lep pozdrav vsem.

PS: Topica o novem miniju nisem našel, zato sem odprl novega (upam, da ga nisem spregledal Cool )
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 19.05.2009 17:02:25
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Za vse kar si naštel, bo mini v redu. Jaz bi RAM vseeno nadgradil na 4 GB (2x2 GB). V tujini se dobi par 2 GB-nih DDR3 1066 MHz SO-DIMM modulov za cca. 48-50 €.
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 19.05.2009
Prispevkov: 55
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 19.05.2009 20:38:58
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala za odgovor, vzeto na znanje Very Happy

Grafična bo v tem primeru GeForce 9400m 128 Mb, je to dandanes sploh še kolikor toliko ok? Mac noob, ja Embarassed Bral sem tudi o tem, da počasi prihaja Snow Leopard (se morda že ve kdaj?) in me zanima, glede na vaše izkušnje, ali bo takšna grafična konfiguracija tak OS sploh sposobna poganjati.

Hvala Very Happy
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 20.07.2007
Prispevkov: 1035
Kraj: Ig
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 19.05.2009 20:41:58
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Brez skrbi bo spodobna poganjati Snow Leopard in še njegovega naslednika.
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10452
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 19.05.2009 20:43:14
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Grafična je za vsak OS več kot dovolj.... tudi aero od Windows Gliste bi lahko poganjala. Za igre pa res ni ravno vrhunska. Grafična je zadnja stvar, na katero je treba pri mac-ih gledat --> razen, če igraš veliko iger... ampak potem mac ni ravno prava izbira.
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 19.05.2009
Prispevkov: 55
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 19.05.2009 21:00:50
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Za igre skrbi PS3 (večni otroci, hehe), tako da je to urejeno, imam pa kot uporabnik XP in "Viste Gliste" (dober nadimek, lol) večkrat težave z linearnostjo grafike, tako da je skrb nekako razumljiva.

Ima morda kdo od vas, ki si lasti laptopa, kakšne težave z odzivnostjo diskovja, ki se vrti na 5400? V smislu počasnosti, slabe pretočnosti podatkov?

Hvala Smile
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 14.03.2009
Prispevkov: 160
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 19.05.2009 23:18:13
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
odzivnost diskovja na MB je bolša kot na npr HP prenosniku (isto 5400), ki sem ga posedoval prej. ča pa imaš zraven priključene zunanje diske (WD) pa je vse skupaj na trenutke nekoliko počasnejše, vsaj dokler disk brutalno ne zatuli Smile - pol je pa kul Smile
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 19.05.2009
Prispevkov: 55
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 20.05.2009 09:02:58
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
No, sedaj sem pa že povsem prepričan, da bo "mali" pristal doma in obljubim da objavim fotografijo v za to namenjenem kotičku Very Happy

Najugodnejšo ponudbo pri nas sem zaenkrat našel pri EPL, kjer nudijo za 618€ (cena s 3% popustom, uf Very Happy ) in razširitvijo na 2Gb rama; verjetno prav precej nižje ne bo šlo... Če kdo ve za kakšno dramatično nižjo ceno, le na plano z njo Very Happy Very Happy

Lp
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 20.05.2009 09:45:54
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Problem je, da jo, četudi naročiš iz tujine (kjer bi prišparal nekaj evrov), bo od tam prišlo dražje zaradi poštnine. Tako da, ja, jaz bi se odločil za naročilo pri EPL-u.

Če si nekje blizu avstrijske meje, pa je še pametno skočit prek (če seveda vkalkuliraš ceno bencina in nalepko za AC) v npr. Gradec (Graz).

Cancom, M-Store, MediaMarkt, Gravis, Mylemon.at itn.

Pri nas pa lahko vprašaš pri FMC/iStyle, PC&Mac, EPL, Aris Jabolko... morda sem še koga izpustil. Tudi nekatere spletne trgovine pri nas prodajajo jabolčne izdelke. Ampak kakšno veliko razliko (v smislu manjše cene in prijaznosti do tvoje denarnice) v primerjavi z EPLovo ponudbo ne pričakuj.
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 19.05.2009
Prispevkov: 55
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 20.05.2009 20:48:42
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala za vso pomoč in mnenja Smile

Pri hiši je že tamala brezžična apple tipkovnica, hehe, ki se trenutno ogreva na PS3 in dela 100 na uro Very Happy Očitno Apple stvari res naredi konkretno na nivoju; že sam vijak za predelek z baterijami je izdelek kot se šika, tipkovnica pa je zares odlična. Komaj čakam na minija Cool
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 16.10.2007
Prispevkov: 351
Kraj: Trzin
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 21.05.2009 13:45:13
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Edina stvar, ki pri applih ni najboljša je miška. Ta je khm khm. Lepa je, a ne preveč dobra. Za vse ostalo pa je mac super. Jaz si lastim macbooka bele barve. Star je že 2 leti, grafična kartica je integrirana pa se še vedno lahko s photoshopom ukvarjam.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 21.05.2009 13:47:40
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Grafična nima nobene zveze s Photoshopom, razen morda pri zadnji CS4 verziji, kjer ti GPU pospeševanje pohitri nekatere operacije - primer: obračanje platna.
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 19.05.2009
Prispevkov: 55
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 21.05.2009 15:57:13
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tole z miško pa tudi pri meni povsem drži; bo kar lepo ostalo pri Logitechu. Sicer ima Apple nekaj zelo zabavnih rešitev, a me že pri sami ergonomiji glodalec pošteno zmoti, kar se pri vsaj 40 urah držanja miške na teden že zelo pozna.

Tale mala tipkovnica je pa fenomenalna, vsaj kolikor sem jo dosedaj uporabljal. Na vseh tipkovnicah imam "notebook" tipke in mi je to enostavno zakon.

Če se bo vse izšlo po načtrih in bodo dogovori uspešni, bo Mini doma že v soboto in to močnejša verzija Very Happy
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 22.05.2009 07:32:52
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
2,26 GHz-ni model?
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 19.05.2009
Prispevkov: 55
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 22.05.2009 08:34:07
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zgleda, da sem se malce napačno izrazil, primerneje bi bilo reči "bogatejša verzija" in sicer proc še vedno 2,0 ampak z 2Gb Rama in 320Gb diska, pa Nvidia 9400 256 Mb.

A verzija z močnejšim procesorjem sploh obstaja?

Ups, da, obstaja, no samo tole je pa pretirano € za eno takole škatlico Very Happy
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 22.05.2009 08:37:19
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ja, če posebej naročiš. Doplačilo je okoli 150 € (tako so mi rekli v EPLu).

Zdaj če se splača ali ne, je seveda drugo vprašanje.
Realna razlika v hitrosti je okoli 10-13% glede na 2 GHz-ni model.
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 19.05.2009
Prispevkov: 55
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 22.05.2009 09:27:39
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Če me cel Apple koncept navduši tako, kot predvidevam da me bo, potem se bo doma gotovo znašel še kakšen mac book pro Smile mali pa bo prvenstveno namenjen res predvsem vsakdanjim opravilom in se mi zdi za to več kot povsem primeren.

Ali se pri Apple 15,4" notebookih, ko se jih priklopi na npr 24" zunanji monitor (in se seveda spremeni resolucija) namizje potem po odklopu z zunanjega monitorja vrne v identično stanje? Moj služben Dell + XP (za ceno MacBooka) je dobesedna katastrofa ...

Hvala Smile
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 20.07.2007
Prispevkov: 1035
Kraj: Ig
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 22.05.2009 11:00:48
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Se, spremni nazaj.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 25.08.2007
Prispevkov: 810
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 22.05.2009 21:14:49
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Von tarantulla je napisal/a:
Če me cel Apple koncept navduši tako, kot predvidevam da me bo, potem se bo doma gotovo znašel še kakšen mac book pro Smile mali pa bo prvenstveno namenjen res predvsem vsakdanjim opravilom in se mi zdi za to več kot povsem primeren.

Ali se pri Apple 15,4" notebookih, ko se jih priklopi na npr 24" zunanji monitor (in se seveda spremeni resolucija) namizje potem po odklopu z zunanjega monitorja vrne v identično stanje? Moj služben Dell + XP (za ceno MacBooka) je dobesedna katastrofa ...

Hvala Smile


seveda. Smile
lahko uporabljaš zaprt MBP in gledaš samo 24" s 1920*1200, lahko pa imaš MBP-ja za dodaten prostor. ko odklopiš, pa se povrne v "neextended" stanje.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 09.09.2007
Prispevkov: 1175
Kraj: Šempas (čez teden Ljubljana)
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 22.05.2009 21:25:30
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ja, lahko potrdim tudi jaz. Redno preklapljam med 2ma in 1nim zaslonom na macbook pro. Smile Nobenih problemov. Pač dela. Razz
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani