Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
M1 iMac 24”
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #21   Objavljeno 21.04.2021 14:06:18
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Meni je novi iMac 24" zelo v redu mašina, gledano iz tehnološkega vidika, pridružujem pa se mnenju nekaterih, da oblikovalsko ni najlepša naprava, sploh s tem belim robom okrog ekrana in "brado". Slednja še ni tako zgrešena, saj smo jo poznali iz dosedanjih iMacov kar lepih 10 let, ampak brez logotipa Apple, res izgleda "čudno" oz. ne preveč estetsko.

No, jaz itak čakam na večjo verzijo, ki je letos ne bo vsaj do jeseni oz. konca leta, tako, da se bomo še malo načakali, upam pa res, da bodo v večje iMace vgrajevali tudi boljše čipe M1X ali karkoli že bo takrat. Je pa to prigodnost iMaca in treba jo bo sprejeti. Barvne kombinacije so sicer dobrodošle in dokazujejo, da Applu barve več ne delajo problemov, bi pa vseeno pričakoval vsaj Space Grey barvo ob vseh ostalih. Ali pa bo ta prihranjena za večji iMac...

Je pa pohvalno, da so barvno uskladili tudi ostalo periferijo, kot je tipkovnica, miška in Trackpad, dobrodošel pa je tudi Touch ID v tipkovnici. Pohvalno, čeprav sam svojega iMaca odklepam z uro...

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #22   Objavljeno 21.04.2021 15:19:58
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jah lej, nimaš več odtenkov sive. (Da se ne bi kdo spomnil me too) Maš pa celo mavrično paleto, tko kot tist krasen mavrični obok stedi Applovega rajskega vrta, pri katerem se začne in konča vsak Applov event. (Na tej sceni menda še ni me too)

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #23   Objavljeno 21.04.2021 15:52:06
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Notranjost novega iMaca:


Baje se vgrajeni zvočniki nadmočni. Zvok se odbija od površina mize, oz. kamorkoli je že postavljen računalnik.

Tudi mikrofon je baje studijske kakovosti.

Glejte od 4:24 naprej.



redtigerrr je napisal/a:
A samo mene moti ta bel okvir okoli displaya? Meni zgleda to res grdo, a niso mogli lepo dat isto barvo kot je spodnji del?


Črna/temna barva velja za premium/luksuz, doplačilo pri prihajajočih Pro modelih iMacov bo vsaj 500 €. Devil

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 30.12.2008
Prispevkov: 2389
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #24   Objavljeno 21.04.2021 17:44:14
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
[quote="opeter"]Notranjost novega iMaca:


Baje se vgrajeni zvočniki nadmočni. Zvok se odbija od površina mize, oz. kamorkoli je že postavljen računalnik.

Tudi mikrofon je baje studijske kakovosti.
/quote]

Hja, bolje za njih... pa da so dali 1080p kamero, ker če bi si drznili dati 720 kamero, bi jih pa itak raztrgali mediji in fani. Rolling Eyes Very Happy

_________________
 15.4" MacBook Pro (late-2011), 2.2 Ghz Intel Core i7, Crucial 8GB RAM, Crucial M500 480GB SSD, AMD Radeon 6750M 
 iPad Air 32 GB Space Gray 
 iPhone 15 Pro 256 GB Black Titanium 
 Apple Watch 7 Nike, 45mm Midnight 
Godrnjač

Godrnjač

Pridružen/a: 22.11.2010
Prispevkov: 1264
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #25   Objavljeno 22.04.2021 09:18:05
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Če tale računalnik malce nadgradiš na 1TB SSD in 16GB RAM bi znal bit okoli 2500€ kar pa je mogoče preveč za hobi program za kar je namenjen, če ga tako malo od daleč pogledaš.

1500€ bi bila primerna cena za kaj takega. Moje mnenje. Verjetno je še dosti rezerve pri ceni in bomo videli kako bo šel računalnik v promet.

_________________
Najprej , potem pa žena in otroci.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 31.08.2009
Prispevkov: 623
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #26   Objavljeno 22.04.2021 09:24:55
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Cene so zunaj. Si jih lahko pogledate.
Vecji model bo pac se drazji.
Ce Apple kaj zna, zna prodajat oz cene nabijat.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #27   Objavljeno 22.04.2021 10:16:48
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Navadni uporabnik ne rabi v stacionarcu 1TB diska... Po potrebu gor priklopi zunanji disk ki so skoraj zastonj.

Ta iMac je tak namenjen domacim uporabnikom. iMac Pro bo pa za tiste ki rabijo vec kot 16gb rama in tako naprej.

Navadni uporabniki palijo na barve in ne na pro funkcije.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.09.2009
Prispevkov: 953
Kraj: Drevo na vzhodu
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #28   Objavljeno 22.04.2021 10:26:32
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
haroker je napisal/a:
Navadni uporabnik ne rabi v stacionarcu 1TB diska... Po potrebu gor priklopi zunanji disk ki so skoraj zastonj.


Praviš, da je 256 GB prek preveč? Laughing
Mogoče pa bi bilo dovolj 128 GB ali še manj. Veš koliko denarja bi lahko prišparali? Zaslužek pa bi bil astronomski Rolling Eyes

Čakaj, takoj bom pisal na tim(afna)apple.com in jim predlagal.

p.s.: katera je sploh najmanjša kapaciteta SSD-ja, ki se še proizvaja?

Škoda, da niso dali not standardni, počasni 500 GB trdi disk s 5400 rpm. Vsaj to bi potem lahko uporabniki sami menjali. Smile Ali pa kakšen prazen M.2 slot nekje zadaj. No, mogoče v pro varianti.

MarkB je napisal/a:
Cene so zunaj. Si jih lahko pogledate.
Vecji model bo pac se drazji.
Ce Apple kaj zna, zna prodajat oz cene nabijat.


Ja, to so standardne cene v Nemčiji za te osnovne modele:
https://www.apple.com/de/shop/buy-mac/imac

Lahko računamo, da je vsaka nadgradnja vsaj plus 200 evrov, če ne več.
Npr. 8 -> 16 GB RAM.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 30.12.2008
Prispevkov: 2389
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #29   Objavljeno 22.04.2021 10:34:45
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Čisto pretirane cene za faking 23.5".

512 GB SSD / 8GB RAM varianta za 1900 EUR?! Torej bo s 16GB RAM lih tam nekje 2150 EUR.. za tako ceno si prej dobil 27" Intelovega iMaca s tako konfiguracijo 512/16...

_________________
 15.4" MacBook Pro (late-2011), 2.2 Ghz Intel Core i7, Crucial 8GB RAM, Crucial M500 480GB SSD, AMD Radeon 6750M 
 iPad Air 32 GB Space Gray 
 iPhone 15 Pro 256 GB Black Titanium 
 Apple Watch 7 Nike, 45mm Midnight 
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #30   Objavljeno 22.04.2021 10:37:27
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Prej ko se boste sprijaznili, da je € iz dneva v dan manj vreden, lažje vam bo. Poglejte, koliko so se podražili PC-ji v zadnjem letu.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.09.2009
Prispevkov: 953
Kraj: Drevo na vzhodu
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #31   Objavljeno 22.04.2021 11:51:48
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
So se, ampak recimo poveprečno nekje za tretjino ali pa za maks. polovico.
Če gledaš posamezne komponente, je procesor, ki je prej stal npr. 200 evrov, sedaj 300 evrov.

Seveda pa so iz tega izvzete ločene grafične kartice - iz verjetno večini znanih razlogov - so cene teh prek vseh meja zdravega razuma. Normalni človek tega sedaj ne bo šel kupovat, razen, če res rabi in se mu investicija v doglednem času povrne.

OEM in veliki proizvajalci pa imajo možnost, da obdržijo nižje cene, saj naročajo v velikih količinah.

Ima pa real001 prav, cene so konkretno poskočile tudi pri Appleu in je treba hudičevo dobro premisliti, kaj se splača in kaj ne.

Aja, pa iluzorno je bilo pričakovati, da bo Apple zdaj, ko ima lastni procesor, začel ponujati cenejše računalnike. Oni držijo nivo cen, občasno naredijo kakšno akcijo (popust), ko tehnologija dozori, oz. postane dovolj poceni, da se jim splača malo znižat ceno (primer: spreialno obdelano steklo iMacov), drugače pa je vse dobro preračunano. Pozabite na čas, ko si lahko za - ne vem - manj kot petstotaka dobil nov Appleov računalnik (osnovni model Mac minija G4 je bila takrat okoli 500 evrov, danes bi to bilo nekje 600).
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 14.03.2008
Prispevkov: 1563
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #32   Objavljeno 22.04.2021 20:38:07
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sem kar prepričan, da se bodo tile iMaci kar dobro prodajali in to predvsem v tistim uporabniku za katere je namenjen (mladi in domača oz. srednje zatevna računalniška opravila). Če se na njem da montirati 8K potem to pomeni, da je za 4K sigurno dovolj zmogljiv. Za obdelat par slik iz potovanja ali manjšega photoshootinga bo verjetno tudi dovolj. Če se čez čas res pokaže potreba po večjem disku pa si pač vzameš dodatno zunaj 512/1TB thunderbold disk pa mislim, da ne bo take opazne razlike v hitrosti.

Manjše razočaranje je morda res sama velikost zaslona, ki bi lahko bila vsaj 25" še boljše pa 27".

Še vedno pa si lahko sestavite PC s komponentami po lastni želji in zaenkrat pač ne vzameš grafične kartice kjer so cene dejansko pretirane.

Je pa prihodnost zanimiva glede na to, da bodo poenotili procesor med računalniki in tablicami (morda celo s telefonom).

_________________
 MacBook Pro (Late 2016) 2.7 GHz, 16 GB, SSD 512 GB, Radeon 455 2 GB
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #33   Objavljeno 22.04.2021 21:09:59
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Inflacija je, čeprav je kao ni.
Letno cca 10%, letos marca 1,4%.

Ne opazi se je, ker se dolar vs eur ne spreminja.
Torej družno padata oba. Če za orientacijo pogledaš norveško krono, se pa konkretno opazi. Pred enim letom si za euro dobil 11 kron, zdaj pa manj kot 10.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #34   Objavljeno 23.04.2021 07:43:39
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
No, že pred par leti sem govoril o tem, da se bo zgodila fuzija tablic in workstationow... to so zdaj prvi koraki. Imac se mi generalno zdi kul. Design je clean in apple-ovski, tako da jabolka spredaj sploh ne potrebuje. Chin ga dela iMac-a - prepoznavnega na daleč. Očitno je, da so barve zaradi "apple-hype-a" in funkcionalno nimajo nobene vloge, mulci pa so navdušeni. In njim je namenjen - nezahtevnim uporabnikom.

Pričakoval sem sicer fingerprint senzor na sredini, pod ekranom, ampak apple je našel način, da še par fičnikov spuli od uporabnikov s posebno tipkovnico. Pogrešam več portov, pa pozicioniranje na hrbtno stran računalnika se mi zdi preveliko podrejanje funkcionalnosti na račun estetike. A si predstavljate, da imate vse obvolanske komande na hrbtu sedeža, ker so "grde"? Sorry, meni se to zdi butasto. Dober design je predvsem funkcionalen, potem pa estetski.

Pogrešam wireless charger v stojalu.

Res me firbec matra, kako se bo v bodoče ta apple ekosistem razvijal. iPad Pro (mislim, da bo to prvi iPadPro, ki si ga bom dejansko omislil) se mi zdi odlična naprava. Naslednja ios in osx pa bosta še bolj povezana... zanimivo bi bilo imet računalnik z nekim "standom" za ipad in telefon, ki bi si vsi skupaj lahko delili tudi strojne resource... Smile (sanja svinja kukuruz).
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #35   Objavljeno 23.04.2021 07:55:22
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
accom je napisal/a:
No, že pred par leti sem govoril o tem, da se bo zgodila fuzija tablic in workstationow... to so zdaj prvi koraki. Imac se mi generalno zdi kul. Design je clean in apple-ovski, tako da jabolka spredaj sploh ne potrebuje. Chin ga dela iMac-a - prepoznavnega na daleč. Očitno je, da so barve zaradi "apple-hype-a" in funkcionalno nimajo nobene vloge, mulci pa so navdušeni. In njim je namenjen - nezahtevnim uporabnikom.

Pričakoval sem sicer fingerprint senzor na sredini, pod ekranom, ampak apple je našel način, da še par fičnikov spuli od uporabnikov s posebno tipkovnico. Pogrešam več portov, pa pozicioniranje na hrbtno stran računalnika se mi zdi preveliko podrejanje funkcionalnosti na račun estetike. A si predstavljate, da imate vse obvolanske komande na hrbtu sedeža, ker so "grde"? Sorry, meni se to zdi butasto. Dober design je predvsem funkcionalen, potem pa estetski.

Pogrešam wireless charger v stojalu.

Res me firbec matra, kako se bo v bodoče ta apple ekosistem razvijal. iPad Pro (mislim, da bo to prvi iPadPro, ki si ga bom dejansko omislil) se mi zdi odlična naprava. Naslednja ios in osx pa bosta še bolj povezana... zanimivo bi bilo imet računalnik z nekim "standom" za ipad in telefon, ki bi si vsi skupaj lahko delili tudi strojne resource... Smile (sanja svinja kukuruz).


Saj daš lahko že zdaj minije v cluster, p tudi katerikoli drugi mac, zakaj nebi mogu tudi M1 minija? Pomoje gre še lažje, edino kar trenutno še bremza je mrežna kartica, ker ni 10Gbps ali boljša.
https://www.macminivault.com/services/custom/

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.09.2009
Prispevkov: 953
Kraj: Drevo na vzhodu
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #36   Objavljeno 23.04.2021 11:22:53
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Nummy je napisal/a:
Saj daš lahko že zdaj minije v cluster, p tudi katerikoli drugi mac, zakaj nebi mogu tudi M1 minija? Pomoje gre še lažje, edino kar trenutno še bremza je mrežna kartica, ker ni 10Gbps ali boljša.
https://www.macminivault.com/services/custom/


Kako ni 10 Gbps? Saj pred kratkim so ga osvežili. Točneje ta teden. Wink Rolling Eyes

https://gizmodo.com/you-can-now-get-a-10gbps-ethernet-port-on-the-m1-mac-mi-1846729440
Jabukspešl

Jabukspešl

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1392
Kraj: delta quadrant of the galaxy
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #37   Objavljeno 23.04.2021 17:03:25
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Smešno mi je, ko se nekateri muzajo; češ saj za splošna pisarniška opravila je zadost močen. Sami poweruserji. Zombie

_________________
we are  of borg
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #38   Objavljeno 23.04.2021 17:16:39
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
wildapple je napisal/a:
Kako ni 10 Gbps? Saj pred kratkim so ga osvežili. Točneje ta teden. Wink Rolling Eyes

https://gizmodo.com/you-can-now-get-a-10gbps-ethernet-port-on-the-m1-mac-mi-1846729440


Eh no pol pa samo še vprašanje časa, kdaj bomo imeli doma M1 mini clusterje Very Happy

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Godrnjač

Godrnjač

Pridružen/a: 22.11.2010
Prispevkov: 1264
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #39   Objavljeno 24.04.2021 10:42:29
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mikrohard je napisal/a:
Prej ko se boste sprijaznili, da je € iz dneva v dan manj vreden, lažje vam bo. Poglejte, koliko so se podražili PC-ji v zadnjem letu.

To si pa dobro povedal. A si šel v zlate palice in kripto valute? Sem dobro uganil? In ne, PCji se niso podražili v zadnjem letu, prej v prvem kvartalu 2021. Okoli črnega petka sem kupil brutalni PC za tam neki dva jurja sem pa tja pa take fore. Cene so bile takrat zelo nizke v primerjavi z danes, celo grafične kartice so se mi zdele takrat še dokaj poceni zato sem vzel kar tanajboljšo možno za 800€.

Potem vemo kaj je sledilo. Kripto norija, kitajci so začeli nagajat in kitajci so pokupili vse kar se da pokupiti. Polprevodniki bodo zato še celo leto slabše dosegljivi. Pri Applu so z M1 so imeli srečo, saj na 5nm ni take gužve, zato me tudi čudijo precej visoke cene. Ampak cene teh računalnikov znajo pasti čez čas 30% brez problema - večkrat videno iz preteklosti.

Srečno v hiperinflaciji 2.7% na letni ravni!

_________________
Najprej , potem pa žena in otroci.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #40   Objavljeno 24.04.2021 15:18:17
Re: M1 iMac 24”
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
we_are_the_borg je napisal/a:
Smešno mi je, ko se nekateri muzajo; češ saj za splošna pisarniška opravila je zadost močen. Sami poweruserji. Zombie


Smile Ni mi povsem jasno, kaj si hotel povedat. Dejstvo ostaja - to, kar je trenutno na voljo in ima M1 SOC, so entry level mašine. Smile Bolj kot količina ram-a - ki sicer odlično opravlja svoje delo, me moti omejen nabor portov. Prepričan sem, da se nam obetajo mnogo bolj razširljive mašine.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani