Jabuk
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
5G omrežje
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 31.05.2014
Prispevkov: 123
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 26.07.2020 09:21:23
5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pokritost z omrežjem 5G v Sloveniji je že 25%. Že nakaj časa opažam, da pospešeno postavljajo antene, tudi med karanteno sem govoril z enim izmed izvajalcem, kj je rekel, da delajo ‘nadgraditev’ 4G. V vseh teh letih smo postali odvisni od interneta in vsega kar nam ponuja mobilna tehnologija, tako da se mi zdi, da smo sedaj prišli na točko, ko je že vse prišlo preko zdrave meje razuma. Ali res potrebujemo vso to ‘pametno’ tehnologijo? Ali res potrebujemo hitrejši internet, če pa že 4G dela dovolj hitro? Ali bomo imeli res kako dodano vrednost z 5G? Ali pa bi bil že skrajni čas, da se končno posvetimo tudi naravi in ne uničimo vsega kar nam je še ostalo? Hm, samo razmišljam.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 14.05.2015
Prispevkov: 152
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 26.07.2020 09:22:33
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
ozelot je napisal/a:
Ali res potrebujemo vso to ‘pametno’ tehnologijo? Ali res potrebujemo hitrejši internet, če pa že 4G dela dovolj hitro? Ali bomo imeli res kako dodano vrednost z 5G?


Da

_________________
Macbook Pro 15' 2015 - 256/16/2.2
Dell U2715H
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 26.07.2020 09:25:21
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Vse bo na 5g. Od hladinika do rolce skretpapirja. Na telefonu ti bo pisalo, kolk listkov papirja je še v rolci in AI ti bo napovedal, kolkrat greš še lahko srat, preden boš moral zamenjat. Neprecenljivo.


Nazadnje urejal/a macata Ned 26. Jul 2020 09:28; skupaj popravljeno 1 krat

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 31.05.2014
Prispevkov: 123
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 26.07.2020 09:25:32
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Martin,
Kje meniš, da boš imel koristi? Tudi jaz sem bil kar okupiran z vso to tehnologijo, ampak ne vidim pa dodane vrednosti v tem kar se dogaja sedaj.
Lp
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 31.05.2014
Prispevkov: 123
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 26.07.2020 09:27:39
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Vse bo na 5g. Od hladinika do rolce skretpapirja.


Ja, vem da gre v tej smeri. Ampak zakaj bi želel imeti vse na daljinsko vodenje? Pa nimam nič proti internetu, ampak vse to se mi zdi že čistl izrojeno.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 26.07.2020 09:43:04
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sem cinzem zganjal. Smile

Bo pa 5g bistven za marsikaj. Recimo robotski transport. Dostavni servisi. Mobilne prodajalne brez blgajne. Osebni in skupinski prevozi. Lastniški avti nimajo prihodnosti.

Kakor jaz razumem, je bistvo 5g v številu vzporednih povezav.


Nazadnje urejal/a macata Ned 26. Jul 2020 09:48; skupaj popravljeno 1 krat

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 31.05.2014
Prispevkov: 123
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 26.07.2020 09:46:29
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Vse bo na 5g. AI ti bo napovedal, kolkrat greš še lahko srat, preden boš moral zamenjat. Neprecenljivo.


Ok, si dodal še malo komedije, pa če prav realnost ni daleč od tega.

Upam pa, da bom slišal tudi kake argumente, zakaj ljudje vidijo dodano vrednost v npr. vsakdanjem živlenju.

Saj sem opazil, da si obrnil na cinizem😜
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 17.12.2011
Prispevkov: 640
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 26.07.2020 10:19:18
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Prednost vidim v tem, da ne bo potrebno prekopavati in polagati kablov za hitrejši internet.
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 26.07.2020 10:31:05
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
5G ni noben čudež, ki bi bil kar naenkrat sposoben nadomestiti kable. Treba se je zavedat, da je zrak za razliko od kabla deljen medij. Telekom trenutno 5G reklamira s 400Mbit/s. To je možno, če je na bazni postaji samo en uporabnik. Če sta dva, je to že 200Mbit/s. Pri štirih uporabnikih je to že 100Mbit/s. Pri osmih je to že 50Mbit/s. To so pa že LTE hitrosti. In vsak, ki je bil kdaj prisiljen uporabljat LTE internet namesto optike, ve, da to ni rešitev. Za polni potencial 5G-ja bo treba postavljat mikro bazne postaje... do njih bo pa treba potegnit kabel.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.10.2008
Prispevkov: 278
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 26.07.2020 10:44:48
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Citiram:
Ali pa bi bil že skrajni čas, da se končno posvetimo tudi naravi in ne uničimo vsega kar nam je še ostalo? Hm, samo razmišljam.


Kako ti postavitev 5G omrežja preprečuje, da se posvečaš naravi? Jaz sem vsak dan v hribih ali v gozdu kljub temu, da Telekom gradi 5G.

Ne štekam ljudi, ki so proti hitrejšim in boljšim povezavam v svet zaradi katerih smo lahko bolj produktivni.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 17.12.2011
Prispevkov: 640
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 26.07.2020 10:58:47
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Seveda 5G ne bo nadomestil kable. Ampak ko greš malo iz mesta je realnost 4G z 10Mbit/s in internet po bakru z enako hitrostjo. 5G bi lahko hitrosti malo povišal.
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 26.07.2020 11:07:32
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Če lahko 4G v mestu dela 100Mbit/s, bi lahko tudi na podeželju. Problem je v tem, da je na podeželju manj baznih postaj in se uporabljajo nižje frekvence, ki so boljše za pokritost in slabše za visoke hitrosti. Tukaj 5G ne bo ničesar spremenil, razen, če bodo postavljali dodatne bazne postaje. Potem je pa še problem, da marsikatera bazna postaja na podeželju nima optike, temveč je z omrežjem povezana preko P2P anten.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 26.07.2020 11:15:08
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Nekje sem videl projekcijo, kjer bi hišni routerji služili kot 5G mikro bazne postaje.

T0 kar je microhard napisal, pa še domet pri 5G je manjši.
To se reši z gosto mrežo mikro baznih postaj.
S tem bo pa tudi geo pozicioniranje precej bolj natančno.
To pa je pogoj za avtomatski transport. Recimo. Pa še za mnogo drugih stvari. Tudi tistih, ki jih izpostavljajo skeptiki.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 31.05.2014
Prispevkov: 123
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 26.07.2020 11:25:02
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
sasok je napisal/a:
Citiram:
Ali pa bi bil že skrajni čas, da se končno posvetimo tudi naravi in ne uničimo vsega kar nam je še ostalo? Hm, samo razmišljam.


Kako ti postavitev 5G omrežja preprečuje, da se posvečaš naravi? Jaz sem vsak dan v hribih ali v gozdu kljub temu, da Telekom gradi 5G.

Ne štekam ljudi, ki so proti hitrejšim in boljšim povezavam v svet zaradi katerih smo lahko bolj produktivni.


Posvečanje naravi je bilo mišljeno v smislu okoljevarstva. Tudi jaz sem veliko v naravi ampak ni bil point mojega pisanja v tem. Drvenje 100 na uro naprej v gradnji postaj in postavljanja ‘pametnih mest’ ni ravno okolju prijazno. Pa tudi ne vem kaj je point, da greš v hribe in potem gori šrtlijo vem antene.

Glede produktivnosti pa menim, da si lahko produktiven tudi berz svetlobnih povezav.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 05.02.2008
Prispevkov: 3710
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 26.07.2020 11:35:00
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mikrohard je napisal/a:
Če lahko 4G v mestu dela 100Mbit/s, bi lahko tudi na podeželju. Problem je v tem, da je na podeželju manj baznih postaj in se uporabljajo nižje frekvence, ki so boljše za pokritost in slabše za visoke hitrosti. Tukaj 5G ne bo ničesar spremenil, razen, če bodo postavljali dodatne bazne postaje. Potem je pa še problem, da marsikatera bazna postaja na podeželju nima optike, temveč je z omrežjem povezana preko P2P anten.


Itak da bodo postavljali dodatne bazne postaje.
Ni prav velik od resnice ce bojo na vsak drugi ali tretji steber javne razsvetljave dal eno kištico. To bo najbolj simple, pa se elektriko imajo na tem mestu!
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 26.07.2020 11:35:43
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Napredek razumemo absolutno.
Ima pa lahko tudi negativen predznak.

A so socialni mediji napredek?
Za lastnike sigurno. Za socialne odvisnike pa sigurno ne.

Ampak za oboje je 5G stvar napredka.
Ekološko gledano pa sem fovš kolegu, ki je kupil kmetijo, kjer ni niti GSM signala.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 31.05.2014
Prispevkov: 123
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 26.07.2020 11:57:44
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Napredek razumemo absolutno.
Ima pa lahko tudi negativen predznak.
.


Točno tako, napredek razumemo absolutno. Pri tem bo največji delež pobrala industrija in razne storitvene dejavnosti, kjer bodo spremembe najbolj vidne. Posameznik bo posredno ‘prisiljeni’ sprejeti bonbončke, ki jim bodo servirali, pa čeprav zaradi tega ne bodo živeli nič bolje. Verjetno še slabše, ker bo odvisnost od vse te tehnologije še toliko večja. Pa kljub temu, da vemo, da nam dolgoročno nova tehnologija ne prinaš ‘kvalitete’ življenja, ampak samo odvisnost, ljudje še vedno to podporajo.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 31.05.2014
Prispevkov: 123
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 26.07.2020 12:08:52
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kaj pa 5G in vpliv na zdravje? Že odkar obstajajo mobilni telefoni se piše o negativnih učinkih. Sedaj se pa kar naenkrat to predstavlja kot tehnologija, ki nima nekih negativnih učinkov. Ali pač...?
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.10.2008
Prispevkov: 278
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 26.07.2020 12:23:07
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Citiram:
Posvečanje naravi je bilo mišljeno v smislu okoljevarstva. Tudi jaz sem veliko v naravi ampak ni bil point mojega pisanja v tem. Drvenje 100 na uro naprej v gradnji postaj in postavljanja ‘pametnih mest’ ni ravno okolju prijazno. Pa tudi ne vem kaj je point, da greš v hribe in potem gori šrtlijo vem antene.


Ne vem kaj misliš s "pametnimi mesti", ampak avtonomni električni avtomobili so definitivno velik korak naprej kar se tiče ekologije.

Prav tako so pomembne tehnologije, ki ljudem omogočajo delo na daljavo. Ne samo za okolje, tudi za ekonomski razvoj in psihično zdravje ljudi.

Ne vsega gledat samo skozi svoje oči, postavi se še malo v kožo koga drugega.

Citiram:
Glede produktivnosti pa menim, da si lahko produktiven tudi berz svetlobnih povezav.


Lahko si produktiven, ampak s hitro povezavo je vse skupaj bistveno lažje. Danes grem lahko brez skrbi na dopust, vzamem sabo telefon in računalnik in nujne stvari naredim v apartmaju ali pred prikolico, ampak sem še vedno relativno omejen kar se tiče bandwidtha.

10 let nazaj je bilo to precej težje, 20 let nazaj pa praktično nemogoče. Čez 10 let bo verjetno bistveno lažje.

Citiram:
Kaj pa 5G in vpliv na zdravje? Že odkar obstajajo mobilni telefoni se piše o negativnih učinkih. Sedaj se pa kar naenkrat to predstavlja kot tehnologija, ki nima nekih negativnih učinkov. Ali pač...?


Nope, nima negativnih učinkov. Tako, kot jih nimajo druga mobilna omrežja.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 05.02.2008
Prispevkov: 3710
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 26.07.2020 21:59:56
Re: 5G omrežje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
@Sasok...kam pa hodis na morje? Jaz zadnja leta ko hodimo v mobilne hišice imajo cel kamp zelo dobro zrihran wifi. Brzina pa vsaj 100/100 ali vec.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani