Jabuk
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
iMac 5K Retina
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 20.01.2011
Prispevkov: 1464
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 23.10.2014 09:58:03
iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Evo ce koga zanima unboxing in review Smile

http://youtu.be/PIMWatn5L3M

PS:Nisem nase obstojece teme zato sem kar novo ustvaril.[/list]

_________________
Apple Watch Ultra
iPhone 15 Pro Max
Macbook Air 13 M3
Apple Airpods Pro
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1414
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 23.10.2014 10:56:08
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
MxDaviD je napisal/a:
Evo ce koga zanima unboxing in review Smile

http://youtu.be/PIMWatn5L3M

PS:Nisem nase obstojece teme zato sem kar novo ustvaril.[/list]


Zanimivo. Še posebej sem impresioniran glede grafične, ker sm mislu, da ne bo zmožna poganjat 5K, ampak več kot očitno dela vse gladko.

Čudno mi je pa to, da recimo iMac 5K doseže vč kot 100fps v cinebench-u
iMac z nvidia kartico nad 80fps, moj mac pro malo pod 70fps. V windowsih dosežem tudi nekje 105fps... kar je nadvse ČUDNO!?
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 20.01.2011
Prispevkov: 1464
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 23.10.2014 12:05:53
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
ker macpro pa imas? tanov?

_________________
Apple Watch Ultra
iPhone 15 Pro Max
Macbook Air 13 M3
Apple Airpods Pro
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1414
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 23.10.2014 12:06:23
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
MxDaviD je napisal/a:
ker macpro pa imas? tanov?

Jup. 6core, 2xD500 32GB RAM.
Jabuk Staff

Jabuk Staff

Pridružen/a: 26.08.2009
Prispevkov: 14553
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 23.10.2014 12:42:25
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Nummy je napisal/a:
Jup. 6core, 2xD500 32GB RAM.

Jaz bi rekel da zato ker je neoptimiziran software..
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 20.01.2011
Prispevkov: 1464
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 23.10.2014 13:25:38
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Nummy je napisal/a:
Jup. 6core, 2xD500 32GB RAM.

uff hudo Smile in kako si zadovoljen?Smile

_________________
Apple Watch Ultra
iPhone 15 Pro Max
Macbook Air 13 M3
Apple Airpods Pro
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 01.10.2008
Prispevkov: 1572
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 23.10.2014 14:26:13
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kdaj bodo pri nas in cene za 21,5" in 27"?
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 20.01.2011
Prispevkov: 1464
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 23.10.2014 14:31:45
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pa sej za 21,5 niso osvezili al kako?

Za 27 pa pomoje še kakšen teden Smile

_________________
Apple Watch Ultra
iPhone 15 Pro Max
Macbook Air 13 M3
Apple Airpods Pro
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1414
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 23.10.2014 15:50:34
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
gpc17 je napisal/a:
Jaz bi rekel da zato ker je neoptimiziran software..

Ja več kot očitno je tako, samo tu nimam nič za naredit, dokler apple ne zmiga svoje lene riti... Angry
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1414
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 23.10.2014 15:52:17
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
MxDaviD je napisal/a:
uff hudo Smile in kako si zadovoljen?Smile


Mah tak tak. Ajde stabilnost je 1A, prav tako sama hitrost sistema, leti kot šus. Sam ko pa začneš kej z grafiko delat je pa katastrofa. Photoshop trenutno zelo šteka, prav tako Maya in unity, da o kakih gamih sploh ne govorim. Mislm sej tko kao kaže najprej 60fps, sam mal premakneš kamero ali pa kak predmet, pa fps drop na 15 ali pa še na manj. Proti windows je katastrofa tole.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 20.01.2011
Prispevkov: 1464
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 23.10.2014 15:53:05
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
A je problem da še ni optimizirano al kako Smile

_________________
Apple Watch Ultra
iPhone 15 Pro Max
Macbook Air 13 M3
Apple Airpods Pro
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1414
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 23.10.2014 16:01:41
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
MxDaviD je napisal/a:
A je problem da še ni optimizirano al kako Smile

Ja notri sta dve grafični, ena je kao computing, ena rendering. Zdej v OS X je una computing itak bolj kot ne okras, ker itak praktično še noben developer ni naredu aplikacije, ki bi jo sploh izrabla, razen apple ima final cut pro X. Na tej grafični laufa samo openCL zadeve. Tadruga je rendering grafična, ki je ne vem kaj omejena ali kaj je narobe, da ima toliko nižji performance. Je pa tudi fora, da v OS X imamo samo 4.1 openGL, medtem ko v windowsih 4.3, prav tako v windowsih grafične poveže v crossfire (samo fullscren), kar da malo boost-a v določenih game-ih, samo je treba met obvezno v-sync če ne maš sam screen tearing.

Jaz bi reku,da so driverji slabi ali pa nekaj narobe v samem sistemu. Zdej glede na tist video, bi reku, da verjetno tanov iMac uporablja kak drug driver, kot moj mac, ker ima itak grafična tudi drugo jedro (razen 290 model).

Skratka na kratko: ja ni optimiziran in apple ne kaže da bi se kaj zmigal stvari pofixat. V windowsih se vidi koliko zmorejo grafične, ampak v OS X jih nekaj brezma.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 30.11.2008
Prispevkov: 173
Kraj: Koroška
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 26.10.2014 02:41:25
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ker je šel skoraj 8 let star iMac 24" v pokoj...sem pač pred nakupom novega?! Še pred 16. Oktobrom sem mel nagledan iMac 27" 3.4GHz i5/1TBFD/775M2GB...potem pa je ta iMac Retina obrnil vse na glavo :/

Enostavno ne vem kaj naj nardim...vzamem prvo izbiro in dobim preizkušeno zadevo, ki mi bo spet služila za vsaj naslednjih 5 let...ali vzamem osnovni 27" iMac Retina, ki pa je 1.generacija in me je malo strah, da še to ni to?!

Uporabljal bi ga za iste namene kot do sedaj...grafično oblikovanje za spletnih strani, home video production, foto obdelava in ostale vsakodnevne obveznosti...

Se mi zdi, da bolj ko berem po spletu o iMac Retina JA/NE, manj vem kaj sploh bi...tak da bi bilo vaše mnenje več kot dobrodošlo, ne glede na to kaj si kdo misli Wink

_________________
Apple is Life Style
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1414
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 26.10.2014 09:25:45
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
MyinT je napisal/a:
Ker je šel skoraj 8 let star iMac 24" v pokoj...sem pač pred nakupom novega?! Še pred 16. Oktobrom sem mel nagledan iMac 27" 3.4GHz i5/1TBFD/775M2GB...potem pa je ta iMac Retina obrnil vse na glavo :/

Enostavno ne vem kaj naj nardim...vzamem prvo izbiro in dobim preizkušeno zadevo, ki mi bo spet služila za vsaj naslednjih 5 let...ali vzamem osnovni 27" iMac Retina, ki pa je 1.generacija in me je malo strah, da še to ni to?!

Uporabljal bi ga za iste namene kot do sedaj...grafično oblikovanje za spletnih strani, home video production, foto obdelava in ostale vsakodnevne obveznosti...

Se mi zdi, da bolj ko berem po spletu o iMac Retina JA/NE, manj vem kaj sploh bi...tak da bi bilo vaše mnenje več kot dobrodošlo, ne glede na to kaj si kdo misli Wink


Če lahko bi jaz počakal še par tednov, mogoče celo kak mesec ali dva.
Itak tudi če ta trenutek naročiš tega iMac-a bo trajalo vsaj en mesec, preden bo prišel v Slovenijo.
Najbolj kar mene osebno skrbi je grafična kartica v temu računalniku, ker 5K je skoraj 15 miljonov pixlov, ki jih mora prekucati in to je precej več kot samo 4K. Prav tako ponavadi veliko folka fura še dodaten zunanji monitor, tako da moraš imeti nekaj rezerve.
Prvi posnetek kaže, da vse deluje OK, samo to še ni tisti detailni test.
Procesor je v temu 5K mac-u boljši kot prejšnje generacije, kar je no-brainer glede nakupa. Tu boš v prednosti.
RAM-a mislim da daš lahko prav tako več notri, kar je tudi dodaten plus.
Disk moraš skoraj nujno vzeti SSD, je pa enak kot v macbook pro-jih.

Grafična... ja tole je pa čist nova družina AMD-jevih grafikulj in se niti še ne ve kako se odnese v realnem svetu. Na papirju zgledajo vse AMD kartice super duper, ampak v realnosti ti potem bedni driverji ali pa pomanjkanje določenih funkcij uničijo celo veselje do dela. Nvidia tudi nudi več kot AMD (CUDA,...) in nekatere aplikacije podpirajo samo openCL, nekatere samo CUDA-o, nekatere pa oboje. Check it out.
Prav tako ne pozabi, da je tole prvi 5K monitor na trgu in da že pri 4K monitorjih imamo težave kar se tiče povezovanja na računalnik in prenosa slike na monitor, tako da tudi tu bi počakal na kak poglobljen test in seveda mnenja uporabnikov, ki so že kupili in uporabljali računalnik vsaj kak mesec ali dva.

In na koncu seveda še zaključna misel: računaj da je tale računalnik čisto nekaj novega, prvi z 5K monitorjem, kar pomeni da kar nekaj software-ja ne bo "pripravljenega" za tak računalnik. Ok zdej OS X zna scale-ati na nižjo resolucijo, samo vseeno razmišljaj tudi o tem, da se zna zgoditi, da ti tvoj program, ki ga uporabljaš ne bo deloval pravilno in boš potem moral čakati da popravijo stvari.
In ta "popravijo stvari" lahko traja precej dolgo. Za Mac Pro je šele po enem letu po izidu Adobe začel dajati podporo v Photoshop za dve grafični.

Jaz bi ti rekel takole: 75% da za nakup, 25% ne z malo razmisleka in seveda razišči kako pa kaj. Še bolje pa bo, če se odpraviš v kako trgovino in če imajo tega mac-a razstavljenega, ga probaj! Jaz sem v iStore-u lahko sprobal mac pro-ja, ne čisto take specifikacije, kot sem ga kupil ampak vseeno dobiš feeling kako stvari delajo gor.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 30.11.2008
Prispevkov: 173
Kraj: Koroška
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 26.10.2014 13:48:59
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Edino kar me muči je to da sem trenutno brez compa doma oz. flikam z HP EliteBook-om, ki mi že pošteno najeda živce Smile In če sedaj počakam mesec ali dva in ob naročilu še en mesec, potem bi dobil iMaca sele nekje januarja oz. februarja :/

Bi zaradi 5k res imel toliko problemov z določenimi programi ali bi se resolucijsko okolje prilagodilo tem programom?

Oziroma bom raje tako vprašal...če bi se danes morali izbirati med retina in prejšnim modelom...za katerega bi se odločli?

Lp

_________________
Apple is Life Style
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 08.11.2010
Prispevkov: 540
Kraj: Cupertino, California
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 26.10.2014 14:26:55
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz ziher za retino...
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1414
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 26.10.2014 14:31:26
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
MyinT je napisal/a:
Edino kar me muči je to da sem trenutno brez compa doma oz. flikam z HP EliteBook-om, ki mi že pošteno najeda živce Smile In če sedaj počakam mesec ali dva in ob naročilu še en mesec, potem bi dobil iMaca sele nekje januarja oz. februarja :/

Bi zaradi 5k res imel toliko problemov z določenimi programi ali bi se resolucijsko okolje prilagodilo tem programom?

Oziroma bom raje tako vprašal...če bi se danes morali izbirati med retina in prejšnim modelom...za katerega bi se odločli?

Lp


Jaz bi predlagal počakati vsaj kak teden ali dva, potem pa naročiti, če se "mudi". Še nobenga zelo poglobljenega testa ni zunaj, tak da je težko reči kako je s tem iMac-om. Trenutno piše dobava za US tam nekje 1-2 tedna, kar se bo še zmanjšalo čez kak teden ali dva, tako da bo potem samo kak dan ali dva za počakati in seveda pošiljanje. Sedaj najhitreje bi bilo seveda kupiti v tujini in potem v Sloveniji kupiti slovensko tipkovnico, ker pošiljanje teh računalnikov v Slovenistan traja preklemano dolgo (jaz sem mojega čakal skoraj 2 meseca!!!)

Z samo 5K resolucijo niti nebi bilo tako problemov, bolj z grafično, ker lahko da je zelo "podhranjena" v določenih aplikacijah. Računaj, monitor ima skoraj 15 miljonov pixlov, tudi če scale-aš navzdol v manjšo resolucijo, mora grafična vseeno "sprocesirati" vse pixle in potem še narediti scale down. Kak pošten test, kako se grafika odreže v bolj stresnih situacijah bi bil zelo dobrošel. Glej jaz imam grafično na osnovi Tahiti procesorja (ena serija manj kot M295X) in mi 4K ne sprocesira ničesar 3D. Ja desktop deluje, photoshop tudi, pa še tam malo "šteka". Plus računaj, tu gre za mobile čip, ne za desktop, ti so ponavadi še malo "oskubljeni" in z nižjimi frekvencami, da se dajo lažje hladiti v prenosnikih.
Je pa res, da 5K zaslon je pa potem res "placa ko pr norcih" in verjetno veliko lepša slika kot na prejšnjih modelih, saj tu gre le za "retina" zaslon.

Jaz se trenutno nebi mogel odločiti katerega bi vzel. Zelo mikaven mi je tale 5K in seveda nov procesor 4. generacije. Počakal bi pa predvsem na teste in seveda primerjavo kako se odreže napram staremu modelu.

prednosti 5K iMac-a:
-nor zaslon, velika resolucija, veliko placa, verjetno zelo lepa slika
-procesor zadnje generacije - ima veliko bonbončkov notri, od tega tudi video encoder/decoder.
-hiter SSD - macbook pro grade.

slabost 5K iMac-a:
-velik zaslon je lahko problem za grafiko. Bo dovolj "sposobna"?
-nova tehnologija, še ne preizkušena. Praktično prvi 5K monitor na trgu trenutno. Če bodo težave, bo Apple lahko rabil tudi več kot leto da popravi vse. Kritične stvari ponavadi popravijo dokaj hitro - kak mesec max.
-kako se odnese 5K zaslon v realnem svetu? 4K imajo kar precej težav, praktično ni protokola, ki bi v celoti prenesel sliko iz računalnika do monitorja v 4K @ 60Hz. Rabiš multi-stream protokol. Tukaj računalnik pošilja sliko razdeljeno na dva dela in jo potem monitor nazaj "sestavi". Včasih pride do "tearing-a", ko ena stran slike ne dohaja druge - out of sync. Včasi se mi zgodi, da prižgem mac-a in ostane ena polovica monitorja črna. Kako so te stvari rešili v tem iMac-u ni še jasno. Jasno je samo to, da so uporabili eno novo vrsto konektorja, ki je širši od tistih v starejših modelih.

prednosti starega iMac-a:
-nižja cena, še posebej zaradi novega modela.
-preverjena grafična, narejeno že veliko testov in lahko vidiš kako se "odnese".
-preverjena tehnologija. Tu ne bo težav, vsaj nebi smelo biti.

slabosti starega iMac-a:
-slabši procesor
-slabši disk
-grafična je slabša (vsaj na papirju)
-manjša resolucija zaslona, slabša slika

Vem, nisem v veliko pomoč s temle pisarjenjem, samo jaz bi na tvojem mestu res počakal vsaj na kak review v katerem vsaj malo sprobajo tole grafikuljo od AMD-ja. Lahko pa seveda naročiš računalnik, in ko ga boš dobil, mislim da imaš 30 dni, da ga lahko vrneš nazaj, če ti ne bo deloval kot bi ti moral. S tem da ne vem ali ti vrnejo celotno kupnino pote ali ne (morali bi, samotrgovci znajo kje kake zanke postaviti).
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 30.11.2008
Prispevkov: 173
Kraj: Koroška
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 26.10.2014 17:51:58
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ufff...Nummy hvala za ta obsežen odgovor Wink iMac retino pričakujejo trgovci pri nas za navadne smrtnike šele čez 2-3 tedne...tak da bo ta čas kaj več znanega...pa bom potem videl kako in kaj!

Lp

_________________
Apple is Life Style
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 16.09.2012
Prispevkov: 511
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 26.10.2014 17:58:20
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Definitivno retina....
Saj ni logično da gredo korak nazaj z samo tehniko. Te zarote o hibridnih prvih pošiljkah pa so nesmisel. Sama hardware oprema se nebo spremenila do updajta, spreminja oz. prilagaja se samo softwer z različnimi updajti, če je to potrebno kar pa ne vpliva na strojno opremo kot tako.

Tako da čakanje je po mojem odveč. Ravno zaradi grafičnih obdelovanj so izdali ta model retine, kar pomeni da je trenutno najboljša ponudba glede grafične obdelave.... )mislim v primerjavi samo z obstoječimi imac modeli).

Tako da ne cvikat pa premišljevat preveč.. logično sklepaj Smile


LP
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 30.11.2008
Prispevkov: 173
Kraj: Koroška
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 04.11.2014 19:24:59
Re: iMac 5K Retina
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Je kdo zasledil kaj novega o iMac Retina...kakšni testi, prvi odzivi uporabnikov,...? Nummy oz. kdorkoli?

_________________
Apple is Life Style
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani