Jabuk
Mac Mini 2012 - 2 monitorja - desigersko delo
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 13.02.2008
Prispevkov: 698
Kraj: Monte Carlo
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 24.08.2014 11:32:05
Mac Mini 2012 - 2 monitorja - desigersko delo
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Lep pozdrav, sedaj se mi je doma dokončno poslovil še zadnji PC in iščem zamenjavo, nekako sem se navdušil nad Mac Mini 2012, rabljenega i7 dobim že za super ceno.

Zanimam me pa slednje, sicer sem gledal na youtubu, da se nanj da priklopit 2 monitorja, vendar je nek trik, tako da me zanima, če kdo doma to tako uporablja in če je ta integrirana grafična kartica dovolj močna za Adobe zbirko in mogoče kako montažo kratkega videa?
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1411
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 24.08.2014 17:54:44
Re: Mac Mini 2012 - 2 monitorja - desigersko delo
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
iLexy Dee je napisal/a:
Lep pozdrav, sedaj se mi je doma dokončno poslovil še zadnji PC in iščem zamenjavo, nekako sem se navdušil nad Mac Mini 2012, rabljenega i7 dobim že za super ceno.

Zanimam me pa slednje, sicer sem gledal na youtubu, da se nanj da priklopit 2 monitorja, vendar je nek trik, tako da me zanima, če kdo doma to tako uporablja in če je ta integrirana grafična kartica dovolj močna za Adobe zbirko in mogoče kako montažo kratkega videa?


Sam sicer nimam minija, ampak kolikor sem videl, ima thunderbolt in HDMI, tako da nebi smelo biti problemov s prikolopom 2 monitorjev gor. Zdej kake 4K monitorje ne boš mogel gor priklopit, ker ti grafična ne bo potegnila oz. max na 30Hz, kar je zelo slabo.

Naslednja stvar, omenil si adobe zbirko, za to ti priporočam čim več RAM-a. 4GB bo malo premalo. 8GB, je kar OK, 16GB ideal.

Kar se tiče grafične, intel HD 4000 ali slabša, ni kaj prida grafična za kako hudo delo. Ne pričakuj kaj veliko odnje, zato bi ti priporočal da kupiš kakega drugega mac-a, ki ima dedicated grafično. Če imaš možnost probati najprej, sprobaj in če ti bo delalo zadovoljivo hitro, lahko furaš tudi tak sistem. Računaj tudi na to, da ti grafična "odžre" nekaj sistemskega RAM-a.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 24.08.2014 18:12:06
Re: Mac Mini 2012 - 2 monitorja - desigersko delo
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Za Photoshop, Illustrator in Indesign je vseeno, kakšno grafično imaš v računalniku.

Intelove integrirane so čisto okej, prav pridejo tudi pri konvertiranju videja, saj imajo vgrajene podporo za strojno računanje v obliki QuickSync.

http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Quick_Sync_Video

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1411
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 24.08.2014 18:47:17
Re: Mac Mini 2012 - 2 monitorja - desigersko delo
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
opeter je napisal/a:
Za Photoshop, Illustrator in Indesign je vseeno, kakšno grafično imaš v računalniku.

Intelove integrirane so čisto okej, prav pridejo tudi pri konvertiranju videja, saj imajo vgrajene podporo za strojno računanje v obliki QuickSync.

http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Quick_Sync_Video


Niti ne.
Photoshop za kar precej funkcij uporablja openCL in dedicated grafična ima praktično vsaka višji openCL score kot integrirana grafika.
Vsaka novejša verzija ima več stvari na openCL-u in vsaka verzija ima večjo nadgradnjo na mercury engine-u.

Illustrator... do CC 2014 res vseeno, pri tazadnji verziji imajo nvidia grafične prednost, saj se zadeve komputirajo na grafični.

http://www.tomshardware.com/news/nvidia-quadro-kepler-gpu-siggraph,27457.html

Tele intel integrirane grafične so v bistvu dovolj dobre za delo na desktop-u in pogledat sem pa tja kak video. Kakor obesiš na njih kaj resnejšega, so zelo omejene. Zdej če se da OP-ju čakat pri vsaki stvari par sekund, to ni problem, če pa bi rad imel stvari dokaj hitro narejene pa bo moral poseči po boljši grafični. Kot sem rekel, naj najprej sproba, če lahko. Magari v kako apple štacuno, kjer imajo razstavljenega minija in proba malo delat, pa bo videl.
Šele te novejše intel grafične (od 5000 naprej) so precej bolj sposobne.

Plus računaj integrirana grafična odžre sistemski RAM!
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 16.09.2011
Prispevkov: 367
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 24.08.2014 21:25:47
Re: Mac Mini 2012 - 2 monitorja - desigersko delo
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ze ko je na to temo. Kaj pa intel iris pro za photoshop, kako se obnese?
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1411
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 24.08.2014 22:09:28
Re: Mac Mini 2012 - 2 monitorja - desigersko delo
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mico200 je napisal/a:
Ze ko je na to temo. Kaj pa intel iris pro za photoshop, kako se obnese?

Bolje kot starejše verzije HD4000, vendar še vedno odžira sistemski RAM in še vedno ne more konkurirati resni grafični. Seveda tudi odvisno od dela, torej kaj delaš. Če uporabljaš zadeve, ki niso GPU pospešene, potem ti bo grafična samo grela sobo, če pa uporabljaš GPU pospešene stvari (filtre večinoma) pa ti bo dedicated grafična dala veliko boljše rezultate.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 10.04.2009
Prispevkov: 1463
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 24.08.2014 22:30:05
Re: Mac Mini 2012 - 2 monitorja - desigersko delo
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
opeter je napisal/a:
Za Photoshop, Illustrator in Indesign je vseeno, kakšno grafično imaš v računalniku.

Intelove integrirane so čisto okej, prav pridejo tudi pri konvertiranju videja, saj imajo vgrajene podporo za strojno računanje v obliki QuickSync.

http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Quick_Sync_Video


Kolikor vem QuickSync ni podprt na OSX.

_________________
Sent from my iPod shuffle
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 13.02.2008
Prispevkov: 698
Kraj: Monte Carlo
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 24.08.2014 22:53:25
Re: Mac Mini 2012 - 2 monitorja - desigersko delo
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala vsem za odgovore. Za priklop monitorjev je tako, da je neka aktivna fora in se drug monitor ne prizge.

Sedaj, ze lep cas se caka update Mac Minija, vendar do konec leta ne bom cakal, gre se mi pa za cenovno ugodno resitev, saj monitorje in ostalo ze imam in za 500 oz 600e lahko pozabim windows masino, da si jo sestavim sam, razen pac boljse graficne.

Bom si ga poskusil sposodit, pa da vidimo kaj zmore ta i7 in ta graficna...sem bral malo po spletu, da ima kar nekaj ljudi podobno dilemo ob nakupu le te naprave
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 25.08.2014 13:33:58
Re: Mac Mini 2012 - 2 monitorja - desigersko delo
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
skika je napisal/a:
Kolikor vem QuickSync ni podprt na OSX.


Maš prav, sem spregledal. Moj primarni sistem je sicer Windows in tam zadeva seka.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 13.02.2008
Prispevkov: 698
Kraj: Monte Carlo
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 26.08.2014 10:16:57
Re: Mac Mini 2012 - 2 monitorja - desigersko delo
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Našel sem kar en zanimiv članek na to temo:

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1539413
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 26.08.2014 13:08:37
Re: Mac Mini 2012 - 2 monitorja - desigersko delo
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Eno zadevo moraš razumeti: Mac mini uporablja komponente prenosnika, medtem, ko ima iMac v večini primerov (razen najcenejšega predstavnika v letu 2014) dekstop komponente, torej sestavne dele, ki jih najdeš v "normalnih" namiznih računalnikih.

To velja za procesor, RAM-e (vsaj, dokler niso prispajkani kot v novem modelu), en čas je veljalo za diske ...

Torej po surovi moči bo Mac mini vedno zaostajal za iMacom iste generacije (razen v zadnjem primeru, ko je dve leti star Mac mini procesorsko dosti močnejši od poceni iMaca 2014).

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1411
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 27.08.2014 08:28:52
Re: Mac Mini 2012 - 2 monitorja - desigersko delo
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Malo sem gledal naokoli in ugotovil, da tale mac mini mogoče res ne bo najboljša rešitev.
Problem je grafična in seveda podpora večjim resolucijam.

Zdej glede na to, da bi OP uporabljal računalnik za designersko delo, bo verjetno gor priklopil večje monitorje, kot 1920x1080, kar zna teli intel grafični kartici delat malo problemov. Namreč sama grafična nima tako velike prepustnosti, da bi omogočala in podpirala ne vem kaj. Zna se zgoditi, da bo že na dveh 1440p ali 1600p monitorjih pokleknila oz. bo zelo počasna.
Treba je vedet, da je tale grafična v bistvu precej stara in še iz prejšnje generacije. Če bi bila grafična Iris (tanova), bi bila zgodba drugačna.
Tale mac mini je bolj primeren za kako pisarniško delo, kot za grafično.

še malo linkov glede performance-a:

http://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=Intel+HD+4000
Sam sem imel v prejšnjem računau GTX 660 in lahko rečem, da je imela že ta probleme pri ene 4K monitorju in enem full HD. Primerjava med HD4000 in GTX 660 je na grafu in razlika več kot očitna.

http://www.notebookcheck.net/Intel-HD-Graphics-4000.69168.0.html
Pa še malo večja primerjava in test.

Zdaj OP, če je omejitev denar, bi šel na tvojem mestu res v trgovino, kjer imajo razstavljenega tega minija in zadevo probal na njihovih apple monitorjih. v iStore vem da imajo na računalnikih naložen tudi photoshop, imajo tudi tablico da probaš in seveda monitorje. Če jih lepo prosiš, ti bi verjetno dali na vpogled tudi minija.

Računaj tudi na to, da Apple stremi k temu, da se čim več stvari računa in izvaja na grafični namesto na glavnem procesorju in v parih letih bo čedalje več programov, ki bodo to podpirali. Tale grafična je precej stara in bo težko kos tem nalogam. Če kupuješ računalnik vsaj za 5 let, premisli dobro, če misliš menjati prej, se ti mogoče splača vzeti to in potem zamenjati če bo zadeva delala (pre)počasi.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 13.02.2008
Prispevkov: 698
Kraj: Monte Carlo
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 04.09.2014 09:37:34
Re: Mac Mini 2012 - 2 monitorja - desigersko delo
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala za ta info, mam možnost dobit Mac Minija dobit na test in bom videl, za delo imam sedaj IPS 27ko in 23ko kar mi je dovolj, gre se mi pa zato, da dobim za kar super denar omenjen model, ker tudi če počakam na novega, lahko pozabim na neke ugodne cene, hvala za tvoj nasvet, bom si ga vzel za vikend na test, pa da vidimo, kako bo jokal....

Nummy je napisal/a:
Malo sem gledal naokoli in ugotovil, da tale mac mini mogoče res ne bo najboljša rešitev.
Problem je grafična in seveda podpora večjim resolucijam.

Zdej glede na to, da bi OP uporabljal računalnik za designersko delo, bo verjetno gor priklopil večje monitorje, kot 1920x1080, kar zna teli intel grafični kartici delat malo problemov. Namreč sama grafična nima tako velike prepustnosti, da bi omogočala in podpirala ne vem kaj. Zna se zgoditi, da bo že na dveh 1440p ali 1600p monitorjih pokleknila oz. bo zelo počasna.
Treba je vedet, da je tale grafična v bistvu precej stara in še iz prejšnje generacije. Če bi bila grafična Iris (tanova), bi bila zgodba drugačna.
Tale mac mini je bolj primeren za kako pisarniško delo, kot za grafično.

še malo linkov glede performance-a:

http://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=Intel+HD+4000
Sam sem imel v prejšnjem računau GTX 660 in lahko rečem, da je imela že ta probleme pri ene 4K monitorju in enem full HD. Primerjava med HD4000 in GTX 660 je na grafu in razlika več kot očitna.

http://www.notebookcheck.net/Intel-HD-Graphics-4000.69168.0.html
Pa še malo večja primerjava in test.

Zdaj OP, če je omejitev denar, bi šel na tvojem mestu res v trgovino, kjer imajo razstavljenega tega minija in zadevo probal na njihovih apple monitorjih. v iStore vem da imajo na računalnikih naložen tudi photoshop, imajo tudi tablico da probaš in seveda monitorje. Če jih lepo prosiš, ti bi verjetno dali na vpogled tudi minija.

Računaj tudi na to, da Apple stremi k temu, da se čim več stvari računa in izvaja na grafični namesto na glavnem procesorju in v parih letih bo čedalje več programov, ki bodo to podpirali. Tale grafična je precej stara in bo težko kos tem nalogam. Če kupuješ računalnik vsaj za 5 let, premisli dobro, če misliš menjati prej, se ti mogoče splača vzeti to in potem zamenjati če bo zadeva delala (pre)počasi.

Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani