Jabuk
Linux na Macu
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 534
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 16.02.2004 20:26:32
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Na IBMu so objavili zanimiv članek o Linuxu na Macih. Govori razlogih za inštaliranje Linuxa na Mace, o distribucijah, emulacijah... Osebno imam mnogo raje OS X, če pa koga zanima in se želi malo poigrati z Macom... Link!

Je kdo od vas že inštaliral Linux na svojega Maca in kakšne so vaše izkušnje?

_________________
http://www.bitenc.si/
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 38
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 17.02.2004 08:49:56
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ze dolgo nazaj, ko se je ravno zacelo govoriti o OS X sem nalozil na svojega iMac-a Yellow Dog Linux PPC. Vendar se je ustavilo pri driverjih za graficno kartico, tako da sem kar hitro presaltal nazaj na Mac OS.

t!

_________________
You'll see!
Jabček

Jabček

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 19
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 17.02.2004 16:55:49
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Če je govora o panterju (drugih osx ne poznam) je nameščanje linuxa na maca samo za zagrizene hobiste, ki uživajo v kompajliranju kernela. Z uporabniškega stališča je to početje čista neumnost. Fink in darwinports skupaj imata prevedeno že skoraj vse z Linuxa, kar je omembe vredno. Kot če bi v ferarija dal še en poršejev motor Confused

aladdin
Jabček

Jabček

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 12
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 03.03.2004 12:49:58
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
jaaah, to z ferarijem pa poršem se ne strinjam čist ...je pa res da sam ne vidm lih kkšnga ultra razloga za dajat Linux čez MacOS X ...sam pa poznam ene par folka k je to nardil - razloge navajajo v tem topicu na Gentoo forums.

Gentoo je (meta)distribucija ki vse pakete kompajla ...za to uporablja Portage sistem, ki je zeeeeeloooo dobr predelan BSD-jev Ports (ena od izboljšav je to da zna uporabljat dependencies, slots in tako naprej)
...Gentoo je ena izmed najmočnejših Linux distribucij, ki tečejo (tudi) na PPC arch (torej na mac-ih)
Jabček

Jabček

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 19
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 05.03.2004 15:02:48
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
silver_hook je napisal/a:
...Gentoo je (meta)distribucija ki vse pakete kompajla ...za to uporablja Portage sistem, ki je zeeeeeloooo dobr predelan BSD-jev Ports (ena od izboljšav je to da zna uporabljat dependencies, slots in tako naprej)
...Gentoo je ena izmed najmočnejših Linux distribucij, ki tečejo (tudi) na PPC arch (torej na mac-ih)


Kot rečeno, če uživaš v kompajliranju - za gentoo to še posebej velja, potem je linux na macu prava stvar. S stališča uporabnika pa je nalaganje linuxa čista zguba.

aladdin
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 38
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 06.03.2004 19:20:47
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz bom dal zdaj Debian na PowerMac-a, po ga bom imel za Firewall in Router na domaci mrezi. Najbolj cenovno ugodna varianta.

t!

_________________
You'll see!
Jabi

Jabi

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 7
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 07.03.2004 12:36:36
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
yellow dog linux, se je po izkusnjah mojega sodelavca na wallstreet powerbooka namestil brez vsakrsnih zapletov.

za namestitev se je odlocil, ker linux 'poje' manj resoursov kot os x, kar se pri starejsih masinah pozna.

ce povzamem, ce koga zanima naj si namesti katerega izmed linuxov, ce ne drugega za iskusnjo. casi, ko si moral vse namescati preko konzol in vsak rec posebej prevesti in zbildati so mimo.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 175
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 07.03.2004 15:27:29
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ravno zdaj sm si zapeku Yellow Dog 3.0 ampak ga ne bom instaliral ker bi mogu formatirat disk - mislu sm namrec da bi ga na zunanji firewire disk dal, pa se ne da Sad
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 534
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 19.01.2005 19:57:57
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
En zanimiv članek, če se kdo kaj ukvarja z Linuxom na Macu. Opiše vse od ustvarjanja particij do inštalacije Yellow Dog in Ubuntu Linuxa. Koristno branje.

_________________
http://www.bitenc.si/
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 51
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 20.01.2005 21:02:00
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mtX je napisal/a:
mislu sm namrec da bi ga na zunanji firewire disk dal, pa se ne da Sad


Zakaj ze se ga ne more dat na zunanji disk?
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 21.01.2005 09:58:03
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Včeraj sem prebiral gentoo-jev forum, kjer je postano zanimivo vprašanje: zakaj kupiti maca in potem gor laufat some linux distro...

Odgovori so zanimivi, obstajajo celo ljudje, ki kupijo gepetko, pod OSX-om zdownloadajo iso image in ga zapečejo na cd, poinštalirajo mašinco z linuxom in na raznih "bolhah" prodajo OSX DVDje... V glavnem pa je argument ta, da je Appleov HW mnogo zanesljivejši od "PC" kompatibilcev... Res, mogoče malo dražji, ampak vseeno kvaliteta odtehta ceno. In ljudje prihajajo do podobnih ugotovitev povsod: nihče ne trdi, da se ne da dobit kvalitetnega PC kompatibilca, ampak verjetno ne bo nič cenejši od primerljivega maca... pa smo spet pri večnem problemu... brezveze, neham s to tematiko takoj.

Kaj lahko sploh narediš z linuxom? Zelo veliko. Prijatelj fura Gentooja na PCu, uporablja SodiPodi, Scribus, gimp-a... in če je treba, naredi press opt. pdf. Dejansko bi lahko postavil eno mašino za page-layout.

Sam sem poskušal z več distribucijami na PC klonih, v glavnem se kregam s sistemom, ker mi nikoli ne dela vse, tako kot bi rad, ampak iz čistega firbca in sovraštva do monopolistov, vztrajam. Imam prijatelja, ki je moj linux guru, pa ga gnjavim (zasovražil me bo) in se počasi učim. Začel sem z Debianom na PC-ih, ki so obležali doma. Vedno sem imel kup problemov - banalnosti, ki so zgolj posledica mojega neznanja. Pred kakšnim letom pa sem v službi bolj za hec inštaliral Debiana na neko staro geštirko, ki je čepela v kotu (in lepo dišala). Inštalacija je šla čez b.p. (za razliko od PCa), potem sem se mal zezal z nastavitvijo eftepeja (konec koncev sem navajen GUI-ja) in juzerjev, potem pa je zadeva delala čist kul in "kar naenkrat smo dobili v firmi ftp server"... ampak Debian se mi zdi precej un-cool, preveč je problemov z dependance-i, nekaj servisov je unstable itd... če niste doma v shellu, potem to distribucijo odsvetujem.

Trenutno se ukvarjam z idejo da poskusim z inštalacijo Gentoo-ja na gepetko, ampak ta mašina mi prinaša ljubi kruhek, pa še tolk dela imam, da si trenutno tega ne morem niti časovno privoščit. Pa itak bi to naredil iz čistega firbca, da bi videl, kako hitra je stvar...

Če ima kdo kakšne izkušnje s tem, pa naj se oglasi...

lp
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 08.08.2005 17:42:11
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Spet jaz z linux temo... Laughing

Pravkar sem preizkusil ubuntu live cd na gepetki... ultraslow... jasno, boota se s cedejke... pa vseeno... sicer čist lušn za predogled, ampak to je tud vse...
(če koga vseeno zanima: ubuntulinux.org)

Mi lahko kdo svetuje, kako narest dual boot? Ker me mal firbec matra, kako to zgleda, če se boota z diska.


Ni navedeno

Prispevek: #13   Objavljeno 08.08.2005 19:03:41
Odgovori s citatom
Preprosto. Ustvariš novo particijo (ext3) in namestiš Ubuntu Linux. Tako boš imel ob vsakem ponovnem zagonu računalnika, možnost izbire operacijskega sistema (v tvojem primeru Mac OS X ali Ubuntu Linux; tole ti omogoča yaboot)

Edina težava bo Airport Extreme, ki je Ubuntu Linux ne prepozna (Broadcom ni izdal specifikacije).

p.s.
če želiš, da je tvoj privzeti operacijski sistem ob zagonu Mac OS X, boš mogel v datoteko /etc/yaboot.conf dodati vrstico defaultos=macosx.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani