Jabuk
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
plačila e-računa
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 15.11.2009
Prispevkov: 131
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 05.04.2013 14:12:56
plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pojavlja se mi problem pri plačilih e računov izdajateljev, kateri ne pošiljajo e računov direktno v spletno banko. Ti računi so s končnico xml, kateri naj bi bili elektronsko podpisani in se s klikom na njih prenesli direkt v banko. Če kdo od vas uporablja metodo bi prosil za pomoč.
Hvala
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 02.10.2009
Prispevkov: 117
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 05.04.2013 15:51:07
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kam dobiš ta xml, na mail? Plačilo e-računa se izvede v spletni banki(kjer te caka e-racun). Se pravi, da se moras prijaviti v spletno banko in tam opraviti placilo.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 15.11.2009
Prispevkov: 131
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 05.04.2013 16:01:51
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
nekateri ponudniki nimajo možnosti naročanja na e-račun, temveč samo pošljejo po mailu.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 09.07.2010
Prispevkov: 409
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 05.04.2013 16:51:33
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
SKB dela super Smile
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 16.05.2007
Prispevkov: 1040
Kraj: radomlje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 05.04.2013 20:00:22
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
milans je napisal/a:
SKB dela super Smile


Se pravi, ko dobiš mail z računom, samo klikneš in te avtomatsko vrže v banko, kjer samo pregledaš če je vse Ok in plačaš, brez da bi karkoli vpisoval?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 05.02.2008
Prispevkov: 3715
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 05.04.2013 20:46:16
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
aco je napisal/a:
Se pravi, ko dobiš mail z računom, samo klikneš in te avtomatsko vrže v banko, kjer samo pregledaš če je vse Ok in plačaš, brez da bi karkoli vpisoval?


Hm, imam obcutek da res nic ne razmisljas z glavo. Ne mores iz maila kliknit xml-ja in te kar vršt v banko no.
Kaj ce imas vec bank? Kaj ce je vec razlicnih uporabnikov z razlicnimi certifikati.

Logicno bi bilo, da dobis v banko ze avtomaticno eracun, ce ne pa pomoznosti kak xml uvozis kot placilo ali kaj v tem slislu. Govorim sicer na pamet, ker nism se sprobal in ne poznam sistema, a to kar bi ti rad, ni izvedljivo.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 16.05.2007
Prispevkov: 1040
Kraj: radomlje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 05.04.2013 21:23:08
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zakaj jaz ne razmišljam, če je avtor teme lepo napisal na začetku, da tisti računi, ki jih ne prejmeš direktno v ebanko, s končnico xml in naj bi se s klikom prenesli v banko, najbrž v tisto, ki jo imaš odprto (če jih imaš več, v to se nisem spuščal, ker mi je nekako logično, da imaš spletno banko odprto, če želiš uvoziti in plačati račun!, vendar ga ne bi rad prepisoval) in nato uporabnik milans napiše, da SKB dela super, sem pač sklepal, da pri SKB to dela, sam imam Sparkasse in tega žal ne omogočajo, bilo bi pa super, ker se mi ne da vedno prepisovati računov.

E račune, ki pa jih dobiš direktno v banko, pa itak urejaš preko spletne banke.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 05.02.2008
Prispevkov: 3715
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 05.04.2013 21:52:36
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
aco je napisal/a:
Zakaj jaz ne razmišljam, če je avtor teme lepo napisal na začetku, da tisti računi, ki jih ne prejmeš direktno v ebanko, s končnico xml in naj bi se s klikom prenesli v banko, najbrž v tisto, ki jo imaš odprto (če jih imaš več, v to se nisem spuščal, ker mi je nekako logično, da imaš spletno banko odprto, če želiš uvoziti in plačati račun!, vendar ga ne bi rad prepisoval) in nato uporabnik milans napiše, da SKB dela super, sem pač sklepal, da pri SKB to dela, sam imam Sparkasse in tega žal ne omogočajo, bilo bi pa super, ker se mi ne da vedno prepisovati računov.

E račune, ki pa jih dobiš direktno v banko, pa itak urejaš preko spletne banke.


Oprosti, ni bilo tako misljeno...kot si morda razumel.
A uvoz eracuna v sami banki pa nimas moznost? Ker uvoza iz mail klienta ali celo webmaila vsekakor ni mogoc na tak nacin kot razmisljas.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 16.05.2007
Prispevkov: 1040
Kraj: radomlje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 05.04.2013 22:32:21
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ne, žal ne. V ebanko lahko prejmem eračun, ki pa jih ima zelo malo podjetij (Si.mobil in Mobitel od večjih, ostali pa ne vem kaj čakajo Smile), uvažati pa žal ne morem in je potrebno vedno vpisovati podatke oz. nekaj že lahko nastaviš pod hitra plačila ampak referenco in namen pa moraš vedno spreminajti.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 15.11.2009
Prispevkov: 131
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 05.04.2013 23:40:00
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tudi sam precej "težim" različnim službam in jim razlagam da pošiljanje fačunov po mailu pač ni e-račun, pa vsi pametujejo da s klikom na xlm datoteko le tega uvozim v spletno banko. Zato tudi sprašujem, nobena pomoč uporabnikom mi ne zna razložit kako Smile
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 29.07.2006
Prispevkov: 21
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 06.04.2013 10:24:26
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pa naj jaz pojasnim, ker je ravno to moje področje dela v banki, drugače pa tudi sodelujem na raznih 'krožkih', ki se ukvarjajo s pripravo standardov za to področje Idea

V Sloveniji deluje t.i. medbančni sistem za izmenjavo e-računov v katerega se lahko vključijo vsa podjetja, vendar pa le preko ene izmed bank. Ko se podjetje vključi v sistem je hkrati s tem vključeno tudi v register izdajateljev e-računov, ki je objavljen na vaših spletnih bankah. Preko spletne banke se nato lahko naročite na prejem e-računa tega izdajatelja in e-račun prileti direkt v vašo banko, kjer ga lahko z enim klikom poravnate.
Je pa tu en 'keč'. Vsi e-računi, ki se izmenjujejo skozi sistem so zapakirani v t.i. ovojnico (elektronska različica papirnate kuverte). Zakaj se boste vprašali? Razlog je preprost. Banko čisto nič ne briga kaj je na računu, ki ga vi plačujete in na računu so lahko tudi zaupni podatki, račun je lahko tudi kriptiran,... Mimogrede, to je tisti XML, ki ga nekatera podjetja pošljejo na email in s katerim si nimate kaj pomagati (torej gre za edokument brez ovojnice).
Mora pa podjetje, ki izdaja e-račune in so dostavljeni v banko, na ovojnico(kuverto), napisati vse podatke za izvedbo plačila (znesek, prejemnik sredstev, datum plačila,...) in banka nato iz teh podatkov pripravi plačilo na podlagi vaše potrditve.

Nekatere banke (so redke) imajo tudi možnost uvoza XML-ja, ki ga prejmete po mailu vendar je sama implementacija take zadeve za banko zoprna. Zavedati se morate, da upload datotek direkt v elektronsko banko predstavlja resno nevarnost. Saj ne, da ne bi imeli antivirusnih programov pa to ampak zadeve za zagotovitev varnosti so precej kompleksne (in drage).

Najbrž je med vami tudi kateri, ki ima podjetje in se bo vprašal 'Ok, ampak jaz dnevno nalagam na banko datoteke s plačili'. Ja, to je sicer res, je pa vprašanje koliko se jih obdela real-time. Običajno je tako, da se naredi upload na sistem, ki je ločen od internega, datoteke se preverijo in šele nato prestavijo na mesto za obdelavo.
Predpostavljam, da bi vsak, ki naloži XML e-račun, le tega rad tudi takoj plačal, kar pa je ob obilici kontrol, ki jih je potrebno zagotoviti včasih težko oz. prepočasno za real-time Smile Če gre samo za en račun bi to še nekako šlo, za podjetja, kateri imajo v enem računu lahko po nekaj deset-sto-tisoč postavk je pa zgodba precej drugačna. Če je kdo odprl XML je najbrž opazil, da se XML razteza čez nekaj zaslonov in to samo za en račun. Tiste banke, ki so pripravile tudi uvoz XML-ja so morale zagotoviti tudi pravilno interpretacijo podatkov znotraj e-računa, kar pomeni implementacijo celotnega standarda e-računa (eSlog 1.6), kar tudi ni majhen zalogaj.

Evo, upam da niste zaspali Zzzzz ob razlagi in upam, da ta razlaga pride komu prav Very Happy

Če je pa še kakšno vprašanje, kar na plan.

LP, Bojan
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 15.11.2009
Prispevkov: 131
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 07.04.2013 14:29:29
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
no končno ena logična razlaga. Spraševal sem zato, ker nekatera podjetja reklamirajo e-račun, v bistvu pa to sploh ni e-račun temveč samo račun poslan po mailu.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 25.06.2009
Prispevkov: 3387
Kraj: Maribor
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 07.12.2014 15:31:43
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Bom tukaj vprašal.

Foter je za firmo pač izpolnil kup obrazcev za eračune (nova kbm) in so mu poslali nekaj za testiranje eračuna.

Se pravi navodila kako eračun zgleda in kako treba narediti. (xml, pdf, ovojnica)

Zanima me kako sploh začeti ? V navodilih, omenja ATT file, xml računa.. in vse to bi naj dal v en zip in jim ga poslal , kot testno ali karkoli pač imajo to.


Če bi nekdo napisal začetek, kako začeti s pripravo, bi bil zelo hvaležen.
Jabuk Jedi Master

Jabuk Jedi Master

Pridružen/a: 18.10.2007
Prispevkov: 27231
Kraj: Medvode
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 07.12.2014 18:18:35
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
scrm je napisal/a:
Bom tukaj vprašal.

Foter je za firmo pač izpolnil kup obrazcev za eračune (nova kbm) in so mu poslali nekaj za testiranje eračuna.

Se pravi navodila kako eračun zgleda in kako treba narediti. (xml, pdf, ovojnica)

Zanima me kako sploh začeti ? V navodilih, omenja ATT file, xml računa.. in vse to bi naj dal v en zip in jim ga poslal , kot testno ali karkoli pač imajo to.


Če bi nekdo napisal začetek, kako začeti s pripravo, bi bil zelo hvaležen.


Predvidevam, da gre za posiljanje e-racunov proracunskim uporabnikom (UJP)...

Vec informacij >> http://www.ujp.gov.si/dokumenti/dokument.asp?id=258

Nekaj pa je tudi tukaj >> http://slovenskieracun.si

_________________
Lp
Thomas
________________________________________________


Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 07.12.2014 18:33:33
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tole sem jaz zadnjič dobil od računovodstva:

"Kot vedno je na voljo nekaj možnosti za izdajanje eRačunov. Naj naštejem tiste cenovno ugodne ter najlažje izvedljive na kratki rok:

uporaba brezplačne spletne aplikacije UJPnet (https://eracuni.ujp.gov.si/), ki ga pripravlja država, vendar tukaj obstajajo omejitve, in sicer možno bo izstavljati samo do 5 računov mesečno, za vaš arhiv ga bo potrebno natisniti, za dostop do portala boste potrebovali digitalno potrdilo in pa urediti registracijo ter vsak račun bo potrebno ročno vnesti v samo aplikacijo. V tem primeru boste za lastni arhiv uporabili natisnjene dokumente. Trenutno je na voljo beta verzija in bo potrebna nova registracija po 1.1.2015.
uporaba možnosti, ki jih ponujajo elektronske banke, tukaj je zelo pomembno, da preverite kakšne so omejitve pri pošlijanju računov ter kakšne so cene pošiljanja, tukaj je zelo pomembna velikost poslane datoteke oz. prilog (žig, podpis, ….). Cene pošiljanja so lahko različne od banke do banke, zato je najboljše, da preverite pri vaši banki.
uporaba možnosti znotraj vašega programa za fakturiranje, tukaj morate preveriti, kaj vam ponudnik ponuja. Za programe Vasco lahko povem, da so povezani z posrednikom eračunov ZZI d.o.o. in so to možnost vključili v svoje programe, veliko drugih ponudnikov programske opreme je tudi uredilo nekakšne možnosti. Okvirna cena pošiljanja prek Vasco programov in podjetja ZZI je nekje 0,25 € + DDV / račun.
uporaba samo posrednikov kot je Pošta Slovenije, in še nekaj drugih.
Naj vas opozorim na to, da bi moral biti račun, ki je izdan ali prejet elektronsko, tudi hranjen v njegovi izvirni obliki, se pravi elektronsko. Rok za hrambo računov je 10 let. Trenutno je malenkost razhajanja v razlagi, kaj se šteje za elektronski arhiv glede na DURS ali pa Zakon o arhivih.
Večina posrednikov ponuja tudi arhiviranje teh podatkov, okvirne cene so nekje 10,00 € +DDV / mesečno za 1 GB hrambe."

Drugače bodo pa vsi ponudniki poslovnih programov počasi imeli podporo za izdajo takih računov.

Jaz uporabljam Phoenix, ki bo še pred novim letom to omogočal. Tako izdajo, kot sprejem e-racunov. http://poslovni.si/
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 25.06.2009
Prispevkov: 3387
Kraj: Maribor
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 07.12.2014 21:01:21
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jest je napisal/a:
Predvidevam, da gre za posiljanje e-racunov proracunskim uporabnikom (UJP)...

Vec informacij >> http://www.ujp.gov.si/dokumenti/dokument.asp?id=258

Nekaj pa je tudi tukaj >> http://slovenskieracun.si



In za vsaki račun bi naj foter spisal xml file, ki nima pojma kaj sploh to je, in ostale bedarije ? Very Happy

Ne ne. Naj se bolj potudijo glede tega in ustvarijo neko orodje, katero samo poskrbi za vse. Ti le vpišeš zahtevane podatke in namesto tebe zgenerira xml file + ostalo.
Jabuk Jedi Master

Jabuk Jedi Master

Pridružen/a: 18.10.2007
Prispevkov: 27231
Kraj: Medvode
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 07.12.2014 21:19:20
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
scrm je napisal/a:
In za vsaki račun bi naj foter spisal xml file, ki nima pojma kaj sploh to je, in ostale bedarije ? Very Happy

Ne ne. Naj se bolj potudijo glede tega in ustvarijo neko orodje, katero samo poskrbi za vse. Ti le vpišeš zahtevane podatke in namesto tebe zgenerira xml file + ostalo.


Odvisno, kaj tvoj foter je... Ce je samo nek podjetnik, ki nekaj dela ali nekaj dobavlja drzavi... Potem mu tega ni treba... Za to ima na voljo portal UJPnet, ki naredi tocno to, kar si napisal... Torej iz vpisanih podatkov kreira xml datoteko in ga poslje na UJP gateway... Ce izda vec kot 5 racunov mesecno pa ima verjetno ze nek informacijski sistem... In avtorji tega so ali pa bodo verjetno poskrbeli za to, da bo na voljo modul za izdajo e-racuna in posiljanje le tega na pravi naslov... Tretja moznost pa je, da uporabi pac enega od ponudnikov te storitve... Kot kaze sem orej brezveze dal linke... Ker tam je to vse tudi napisano v veliko bolj obsirni obliki...

_________________
Lp
Thomas
________________________________________________


Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 07.12.2014 21:19:56
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Saj maš brezplačno aplikacijo:
https://eracuni.ujp.gov.si/

Sam itak boš počas moral met nek progragram za izdajanje računov, ki bo znal delat te e-račune.

Iz worda ne bo šlo več.

Poglej moj prejšnji post. Res je zlo nametano, sam je precej informacij.
Premaknjeno: Ned 07. Dec 2014 21:39.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 25.06.2009
Prispevkov: 3387
Kraj: Maribor
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 07.12.2014 22:14:11
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Saj maš brezplačno aplikacijo:
https://eracuni.ujp.gov.si/

Sam itak boš počas moral met nek progragram za izdajanje računov, ki bo znal delat te e-račune.

Iz worda ne bo šlo več.

Poglej moj prejšnji post. Res je zlo nametano, sam je precej informacij.


Ta link proizvede to : 403 - Forbidden: Access is denied.
You do not have permission to view this directory or page using the credentials that you supplied.


Drugače pa poslovni.si pa je to to kaj sem jaz hotel. 5 računov na mesec je pa definitivno premalo.

On pa verjetno hoče to imeti rešeno preko nove kbm če se ne motim, tja je tudi pošiljaj obrazce itd.. Bomo vidli kaj bodo odpisali iz bankanet.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 07.12.2014 22:27:13
Re: plačila e-računa
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
scrm je napisal/a:
Ta link proizvede to : 403 - Forbidden: Access is denied.
You do not have permission to view this directory or page using the credentials that you supplied.


Secure povezava je. Vstopiš lahko z digitalnim podpisom.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani