Jabuk
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 05.03.2008
Prispevkov: 787
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 30.08.2012 11:26:13
MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
V letu 2008 me je Apple prepričal, da sem kot zagrizeni pristaš Nokie, telefon zamenjal za iPhone. Sledila je vsakoletna menjava za novi model, s predstavitvijo iPad-a se je naenkrat pojavila potreba tudi po tablici. Vse skupaj pa je pripeljalo do tega, da sem se pričel spogledovati tudi z Apple prenosniki Smile

Sem pred nakupom novega prenosnika - delovne postaje, ki primarno služi za .NET development spletnih aplikacj, tako da od okolja Windows se žal ne morem ločiti. Za ta namen mi že nekaj let odlično služi HP workstation prenosnik serije EliteBook (sprva 8710w, nato 8540w), z naknadno vgrajenim SSD. Naj omenim tudi, da na samem prenosniku delam zgolj izjemoma kadar sem na terenu, medtem ko imam doma in v pisarni delovno okolje z zunanjim monitorjem (Dell 2709w), tipkovnico in miško. Prenosnik uporabljam, ker želim v vsakem trenutku imeti delovno okolje pri sebi, kjerkoli že sem, nenazadnje pa ga potrebujem tudi na sestankih.

Tokrat se spogledujem z novim modelom 8570w in po pregledovanju ponudb ugotavljam, da je razlika med Retina MacBook Pro in HP 8570w+256GB SSD cca 400€:

- HP EliteBook 8570w (i7 quad 2.3 GHz, 8GB RAM, 256GB SSD): cca 1.500€+DDV
vs.
- Retina MacBook Pro (i7 quad 2.3 GHz, 8GB RAM, 256GB SSD): cca 1.900€+DDV s 3% popustom

Po konfiguraciji gledano sta torej identična, razlike pa se pričnejo tukaj:


EliteBook s svojo težo 3,1kg je prava "kišta" in namesto, da bi šli z vsakim modelom s težo navzdol, gredo pri HP-ju v nasprotno smer Very Happy

Tukaj pa nastopi vprašanje - ali bi bil MacBook sploh primeren, glede na to, da sem prisiljen v Windowse. Raziskal sem najboljše možnosti za poganjanje Windows okolja na Mac-u in spoznal, da mnogi hvalijo VMware.

Pa gremo preizkusiti... naredil sem image svojega Win okolja in ga z Vmware Fusion 5 poskusil zagnati na MacBook Air-u (mid 2011, 4GB RAM, 128GB SSD). Preko mini DisplayPort sem ga uspešno priključil na zunanji monitor, tako da je bilo pred menoj identično okolje. Vse super, dokler nisem poskusil zagnati prvega programa. Zadeva je neuporabno počasna. Poleg tega je sicer neslišni Air kar močno vrtel svoje ventilatorje, kar ni niti malo prijetno.
Nato sem raziskoval korak dlje - image sem skopiral na službeni strežnik (Xeon, 16GB RAM, SSD diski, optika) in se poskusil povezati preko Remote Desktop. Enaka ugotovitev - neuporabno za vsakdanje delo - že zagon razvijalskega okolja je trajalo celo večnost, torej ni težava v konfiguraciji, ampak enostavno VMware očitno ni namenjen tovrstni nalogi.

Iz vsega tega predvidevam, da mi ostale le še čistokrvno zaganjanje operacijskega sistema preko BootCamp? Na Air-u žal tega nisem uspel stestirati, saj ni moj, upam pa, da je na tem forumu kdo, ki bi napisal kakšno osebno izkušnjo?

Zelo me čudi, kako lahko na VMware tekoče poganjajo zahtevne igre s 3D grafiko, če pa se že pri tako osnovnih opravilih ustavi?

Na VMware sem ciljal tudi z namenom, da bi virtualne Windowse poganjal na zunanjem ekranu, na ekranu prenosnika pa imel vse ostalo, ampak očitno to ne bo šlo skozi tako, kot si predstavljam?

_________________
www.cekarcek.si - spletna trgovina z izbrano ponudbo pametnih gadgetov Netatmo, Wahoo, DoorBird,...
GoPro kamere in dodatna oprema
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 05.03.2008
Prispevkov: 787
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 30.08.2012 21:11:09
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ni nobenega Windows userja na tem forumu, ki bi uporabljal MacBook-a za razvoj? Ali pa sem predolg roman napisal in se nobenemu ne da brati Very Happy

Glede na to, da imam trenutno Air-a še nekaj dni na razpolago me zanima ali lahko preko BootCamp-a na Mountain Lion-u postavim svoj image z Windowsi (iz VMware-a) in ga čez nekaj dni (ko končam s testiranjem) spravim v prvotno stanje (torej pobrišem karkoli bo BootCamp ustvaril)? Stestiral bi namreč rad, kako se Windowsi odzivajo v BootCamp na Air-u. V kolikor bi tukaj delovali zadovoljivo, bi na Pro-ju še toliko bolje.

_________________
www.cekarcek.si - spletna trgovina z izbrano ponudbo pametnih gadgetov Netatmo, Wahoo, DoorBird,...
GoPro kamere in dodatna oprema
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10452
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 30.08.2012 21:28:55
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
BootCamp je native... torej performančno ni razlike med Macbooki in PC laptopi s podobno konfiguracijo. BootCamp ti ustvari samo dodatno particijo na disku in v bootloaderju omogoči izbiro med OSX particijo in drugimi sistemi. Vse ostalo je tako kot na ostalih PC-jih.

Jaz sem pred leti uporabljal Windowse preko BootCampa... takrat so bili problemi predvsem z gonilniki za touchpad (ni delal multitouch) in remaping tipkovnice (mac in pc layout sta različna... npr. ni delete, insert, page up, page down, itd)... lahko, da se da to sedaj že kaj bolj nastaviti. Pa power management ni bil najboljši (baterija je zdržala dosti manj kot na OSX). Performančno je pa je bilo vse ok.

Kar se pa virtualizacije tiče imam jaz več izkušenj z VirtualBox-om. Če si nastaviš dovolj resourcov (npr. 2-4 CPU jedra, 2-4Gb rama, HW virtualizacijo in 3D pospešeno grafiko), potem je performančno cca. 20% počasnejši kot native. Se je pa treba zavedati, da ti potem host OS dela počasneje (če ima virtualka dodeljenih več resourcov). Probaj na Airu naložiti Virtualbox, Windowse v virtualko in dodaj max število cpu jeder, vsaj 3Gb rama, HW virtualizacijo in 3D grafiko... ne pozabi v virtualko naložiti guest additions. Mislim, da bi za razvoj moralo biti več kot dovolj. Na Proju bi potem lahko virtualki dodelil več resoucov...
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 05.03.2008
Prispevkov: 787
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 30.08.2012 21:37:42
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Glede gonilnikov kot sem bral ima Apple preko BootCamp Assistant pripravljen 1GB velik paket, ki ga namestiš v Windowsih in naj bi vse funkcioniralo.
Tipke pa tudi mislim, da ne bi smele delati problemov, če uporabljam zunanjo Logitech tipkovnico (PC razpored tipk).

Glede BootCamp me zanima - ali je brisanje particije, ki jo ustvari tako enostavno kot kreiranje? Vsi vodiči namreč prikazujejo namestitev Windowsev, malo pa jih omenja, kako spraviti sistem nazaj v prvotno stanje (pobrisati particijo z Windowsi).

Poskusim pa še tole z VirtualBox...
Citiram:
Probaj na Airu naložiti Virtualbox, Windowse v virtualko

Imajo morda kakšen tool, da bi lahko iz obstoječega sistema naredil image ali moram Windowse na novo nalagati v virtualki?

_________________
www.cekarcek.si - spletna trgovina z izbrano ponudbo pametnih gadgetov Netatmo, Wahoo, DoorBird,...
GoPro kamere in dodatna oprema
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 04.12.2010
Prispevkov: 40
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 30.08.2012 22:21:11
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Na MacBooku imam od svega začetka Parallels, pa skoraj ne opazim razlike v hitrosti med virtualcem XP in OSX.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 28.05.2008
Prispevkov: 104
Kraj: Mariibor
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 31.08.2012 07:47:34
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sam uporabljam sedaj vmware fuion že točno 1 leto s podobnim namenom kot jih bos ti potreboval. Visual Studio 2010 dela brez problema tekoče, tako pa tudi razvoj vseh .NET aplikacij....

Je pa res da se računalnik nekoliko bolj greje kot drugače. Ampak ti tako kopuješ rMBP.

Lahko pa tudi narediš instalacijo v bootcamp in potem to po potrebi zaganjaš v fusion.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 24.07.2007
Prispevkov: 2065
Kraj: Celje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 31.08.2012 07:55:50
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
urosbe je napisal/a:
Glede BootCamp me zanima - ali je brisanje particije, ki jo ustvari tako enostavno kot kreiranje? Vsi vodiči namreč prikazujejo namestitev Windowsev, malo pa jih omenja, kako spraviti sistem nazaj v prvotno stanje (pobrisati particijo z Windowsi).


Getting rid of your Boot Camp partition is quite easy. Make sure that no user accounts other than your regular administrator’s account is logged on. Also, if you want any data stored on that Boot Camp partition, now’s the time to back it up. (Time Machine doesn't back up Boot Camp partitions.)

Launch Boot Camp Assistant (found in the Utilities folder inside your Applications folder), click the Continue button in the first screen, select the Create or Remove a Windows Partition option in the next screen, click Continue again, select the drive that has your Boot Camp partition, enable the Restore Disk to a Single Mac OS Partition option, and click Continue. You’ll be prompted for your administrator’s name and password. Click OK and Boot Camp Assistant will restore the disk to a single Mac OS partition.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 23.02.2011
Prispevkov: 196
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 31.08.2012 08:11:43
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Brez zamere, ampak furanje Windowsov na MAC-u je zame bedarija. Mac so narejeni za OS X. Če potrebuje za delo windowse, kupi elite book in si "zmagal," jaz ne vidim smisla v nakupu MAC-a, da so potem na njem windowsi. Jaz sem MAC-a kupil ravno zato da se WINsov "znebim"
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 05.03.2008
Prispevkov: 787
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 31.08.2012 08:13:05
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Je možno, da imam kaj narobe nastavljeno, da zadeva pri meni ne teče tako tekoče? Spodaj pošiljam nekaj izmerjenih časov za najpogostejša opravila, ki jih uporabljam:

HP 8540w (i5 2.6/4GB RAM/160GB SSD):
- odpiranje projekta v Visual Web Developer 2010: 7 sekund
- compile projekta: 20 sekund
- zagon projekta: 2 sekundi
- zagon chrome: 1.5 sekunde

MacBook Air (i5 1.7/4GB RAM/128GB SSD) - virtualki sem dodelil vsa 4 jedra in 3 GB RAM:
- odpiranje projekta v Visual Web Developer 2010: 25 sekund
- compile projekta: 37 sekund
- zagon projekta: 9 sekund
- zagon chrome: 3 sekunde

Razlika je očitna. Rad bi stestiral še BootCamp in me zanima ali lahko kakorkoli trenutni image, ki je bil pripravljen v VMware uporabim tudi v BootCamp ali moram čisto na novo namestiti Windowse in vse ostalo, ko kreiram BootCamp particijo?

_________________
www.cekarcek.si - spletna trgovina z izbrano ponudbo pametnih gadgetov Netatmo, Wahoo, DoorBird,...
GoPro kamere in dodatna oprema
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 05.03.2008
Prispevkov: 787
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 31.08.2012 08:16:37
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
@bassista: Marsikateri .NET developer se odloči za Mac-a, pa čeprav je primoran na njem poganjati Windowse. Zakaj? Ker te prepriča kvaliteta in design.

Poleg tega pa bi rad uporabljal OS X za vsa ostala "domača" opravila (iPhone, iMovie in ostali programi, ki so me prepričali).

_________________
www.cekarcek.si - spletna trgovina z izbrano ponudbo pametnih gadgetov Netatmo, Wahoo, DoorBird,...
GoPro kamere in dodatna oprema
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 24.07.2007
Prispevkov: 2065
Kraj: Celje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 31.08.2012 10:11:35
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Preizkusi vse tri virtualke: Parallels, VmWare in VirtualBox.

Med sabo se lahko kar precej razlikujejo - tudi v hitrosti.
Možno tudi, da imaš kakšno ozko grlo na Airu, ki ga potem na MBP ne bo.

Za image nimam podatka.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 05.03.2008
Prispevkov: 787
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 31.08.2012 10:31:06
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
VirtualBox sem ravnokar stestiral, je virtualka bistveno hitrejša/odzivnejša kot v VMware Fusion:

- odpiranje projekta: 15s
- compile projekta: 20s
- zagon projekta: 5s
- zagon Chrome: 2s

Parallels pa stestiram v 4.9., ko naj bi bila na voljo najnovejša različica, v kateri obljubljajo tudi od 30% pohitritev.

_________________
www.cekarcek.si - spletna trgovina z izbrano ponudbo pametnih gadgetov Netatmo, Wahoo, DoorBird,...
GoPro kamere in dodatna oprema
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 03.12.2011
Prispevkov: 1152
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 31.08.2012 10:49:04
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
bassista je napisal/a:
Brez zamere, ampak furanje Windowsov na MAC-u je zame bedarija. Mac so narejeni za OS X. Če potrebuje za delo windowse, kupi elite book in si "zmagal," jaz ne vidim smisla v nakupu MAC-a, da so potem na njem windowsi. Jaz sem MAC-a kupil ravno zato da se WINsov "znebim"

EliteBook pa res ni "zmaga" dizajn je slab oblikovno in praktično gledano ....
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1143
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 31.08.2012 20:19:03
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Js furam Parallelse na iMacu 27 i7 in novem non-retina MBP 15 i7 2.3 GHz. Pač, rabim zaradi banke in izdelave MSOffice templateov za naročnike... Parallelsi so mi - zaradi primarnega delovnega okolja OSX veliko bolj uporabni, kot recimo bootcamp, pa dobil sem jih tako poceni, da sem jih pač kupil VirtualBox mi ni bil všeč, ker je - za mene, idiota - čuden, Parallelsi pa so mi bli takoj všeč. Geekbench score je malo slabši, ja... ne vem točno koliko. Ampak Winsom sem dodelil vseh 8 threadov, pa 3GB rama in stvar leti... Temperatura proca naraste, tudi ko ne delaš nič, kuri proce... Zanimivo je to, da se na novem MBP to komaj pozna, na iMacu pa je to bolj očitno. Sploh me novi MBP preseneča, ker se sploh ne segreva več tako, kot so se včasih (ko je bila to cela fama), pa čeprav ga uporabljam za težaška dela, recimo renderiranje za par ur (8 threadov na 100%). Res pa je, da preventivno zaženem ventilatorje na polno ... jedra se ustalijo pri 88 st. Celzija.

Nimam pojma, kako zahtevne so te tvoje aplikacije, ampak če drugega ne, še vedn o imaš možnost BootCamp-a.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 25.06.2009
Prispevkov: 3387
Kraj: Maribor
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 01.09.2012 02:49:09
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz sem se tud odlocil za mbp pred 3 leti ceprav sem vedel da bom prisljen poganjati tudi windows zaradi faksa (vs2010...) <~ BOOTCAMP

Mac OS za vse ostalo (vecina casa 90%). In mi ni zal niti malo, edino zelel bi si vec moci ampak zaenkrat pac tako je Smile

Pa so na faksu podobni kot tu na forumu in imajo pripombe ces da skoda maca za win in bla bla bla....
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 18.12.2011
Prispevkov: 470
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 01.09.2012 08:58:44
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
VS2010 veselo poganjam v XP VirtualBoxu, brez pripomb, SSD je zakon.

Kako pa kaj Windowsi delajo preko bootcampa na retini, kaksne resolucije dobis, dela tekoce zadeva, tezave?
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 25.11.2010
Prispevkov: 331
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 01.09.2012 09:31:08
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
No jst pa imam Mac mini, in bootloaderja z windows 7... Namrec sama naprava me je prepricala zaradi samega deaigna, sam osx pa niti ne, ker sem prevec navajen na w7 okolje... Moram pa rect da w7 delajo izjemno hitro, res super....

Je pa uporaba w7 70% - osx 30% moje uporabe...

Skratka to hocem povedat, da je mac zelo primeren za windowse, nobenih tezav, vse super.... Smile
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 25.06.2009
Prispevkov: 3387
Kraj: Maribor
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 01.09.2012 09:36:56
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Medtem ko navadn pc ni za osx Smile to se mi zdi še en velik plus
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 31.12.2011
Prispevkov: 102
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 01.09.2012 10:09:33
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
scrm je napisal/a:
Medtem ko navadn pc ni za osx Smile to se mi zdi še en velik plus


Khmmm Smile Ni res.
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10452
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 01.09.2012 10:23:42
Re: MacBook za .NET developerja (Windows)? #dilema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
userslo je napisal/a:
Khmmm Smile Ni res.

Je kar precej res... hackint0sh ne deluje na vsem HW-ju. Zelo malo je PC-jev, kjer deluje ves HW. Poleg tega je pa instalacija in upgrade pain in the ass...
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani