Jabuk
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
USB ključek, OS X --> Windows - težave
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 30.12.2008
Prispevkov: 2393
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 04.01.2010 10:18:26
USB ključek, OS X --> Windows - težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdravljeni, imam nekaj vprašanj glede USB ključkov, ki me mučijo zadnje dni in jih nikakor ne razumem. Najprej sem mislil odpreti dve temi, ampak sem mislil, da je morda bolje, če kar vse združim v eno temo.

Jezi me, da vedno, če imam neke podatke na USB ključku, in bi rad npr. določene podatke gor pobrisal, da bi pridobil nekaj prostora (NE da bi pri tem pobrisal še preostale podatke) to sploh ne pomaga - tudi, če jih zbrišem, bo na ključku še zmeraj enako prostora. Pomagalo bo edino, če bom ključek formatiral preko Disk Utilityja; takrat bo pač izpraznilo celoten ključek, kar pa zame ni zmeraj idealna rešitev.

1. Torej, moje prvo vprašanje je: zakaj to na Macu ne deluje tako kot npr. v Windowsih, ko lahko lepo brišeš posamezne fajle iz ključka in za vsak izbrisan file se bo spraznilo tudi toliko prostora, kot je file zasedel???

Drugo vprašanje, ki ga imam, je, ali je kakšna možnost, da bi ključki, ki so formatirani na Macu, sploh delovali na Windowsih?? Do sedaj sem v Winsih še zmeraj dobil error, da morajo Winsi najprej formatirati ključek, da ga bodo lahko sploh prebrali. V Mac OS sem poskusil formatirati ključke na FAT in NTFS, ampak ni pomagalo. Na Windowsih očitno deluje le, če je bil ključek tam formatiran, potem pa sem jaz na Macu samo prenesel podatke.

2. Ali je torej kakšna možnost, da bi ključek, ki je bil formatiran na Macu, deloval tudi v Winsih?

Pa še zadnje vprašanje: v zadnjem času me nekaj zajebavajo Permissions. Zadnjič nikakor nisem mogel prenesti večino mp3jev na ključek. Nekaj od njih je lepo preneslo, za večino pa sem dobil error: "The operation can't be completed because you don't have permission to access some of the items." Večkrat sem poskusil popraviti Permissions, a ni pomagalo. Poskusil sem tudi s celotnim OnyX Maintenance, pa ni bilo nič drugače.

3. Kaj naj storim, da bom spet lahko prenašal mp3je na USB ključek?? Filme mi npr. prenaša brez problema.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 29.01.2009
Prispevkov: 194
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 04.01.2010 10:45:59
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
-Če v macOS zbrišeš file iz ključka, moraš pol še trash izpraznit.
-formatiraj v Winsih na FAT32 pa ti bo delalo
-na 3. nevem odgovora Smile
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 04.01.2010 11:11:58
Re: USB ključek, OS X --> Windows - težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
real001 je napisal/a:
3. Kaj naj storim, da bom spet lahko prenašal mp3je na USB ključek?? Filme mi npr. prenaša brez problema.


Poglej v čem se razlikujejo fili. Predvsem kakšna je razlika v pravicah in kdo je lastnik filov. Meni je bil največji problem, ker sem dostopal do filov z različnimi userji. S pravicami je nastala cela štala in nisem prišel do ene logične rešitve.

Potem sem začel delat vse na enem mrežnem disku do katerega dostopajo vse mašine z istim userjem. To je rešilo večino problemov.

Problem povzročajo še hidden fili (tisti s piko spredaj), ki jih Mac pušča za sabo in jih očitno malo drugače obravnava, če dostopaš s smb ali afp.

-----
Te hidden file pa pušča tudi na usb ključkih. Imam en mp3 player, ki zablokira, ko skuša predvajat ta file.

Zato tudi mene zanima, če se da OSX kako prepričat, da ne dela hidden filov na externih enotah.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 30.12.2008
Prispevkov: 2393
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 04.01.2010 11:27:46
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
p4nther je napisal/a:
-Če v macOS zbrišeš file iz ključka, moraš pol še trash izpraznit.
-formatiraj v Winsih na FAT32 pa ti bo delalo
-na 3. nevem odgovora Smile


Aja, to pa nisem vedel, da bo vplivalo, če potem še koš izpraznim. Zanimivo. Ja, glede formatiranja v Winsih sem že vedel, ampak sem upal, če bi bila mogoče še kakšna rešitev direktno na Macu?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 30.12.2008
Prispevkov: 2393
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 04.01.2010 11:30:54
Re: USB ključek, OS X --> Windows - težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
real001 je napisal/a:
3. Kaj naj storim, da bom spet lahko prenašal mp3je na USB ključek?? Filme mi npr. prenaša brez problema.


Poglej v čem se razlikujejo fili. Predvsem kakšna je razlika v pravicah in kdo je lastnik filov. Meni je bil največji problem, ker sem dostopal do filov z različnimi userji. S pravicami je nastala cela štala in nisem prišel do ene logične rešitve.

Potem sem začel delat vse na enem mrežnem disku do katerega dostopajo vse mašine z istim userjem. To je rešilo večino problemov.

Problem povzročajo še hidden fili (tisti s piko spredaj), ki jih Mac pušča za sabo in jih očitno malo drugače obravnava, če dostopaš s smb ali afp.

-----
Te hidden file pa pušča tudi na usb ključkih. Imam en mp3 player, ki zablokira, ko skuša predvajat ta file.

Zato tudi mene zanima, če se da OSX kako prepričat, da ne dela hidden filov na externih enotah.


Pri meni je štos ravno v tem, da imam samo en račun, na katerem sem seveda jaz Admin, zato še toliko bolj ne razumem, zakaj me zajebavajo Permissions....
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 04.01.2010 11:44:36
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ni nujno da si samo ti user. Lahko ima npr. program za DL filov drugega userja. Takrat nisi ti lastnik fila. V tem primeru moraš imeti dovolj velike pravice, da ga lahko editiraš.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 30.12.2008
Prispevkov: 2393
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 04.01.2010 19:26:08
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Ni nujno da si samo ti user. Lahko ima npr. program za DL filov drugega userja. Takrat nisi ti lastnik fila. V tem primeru moraš imeti dovolj velike pravice, da ga lahko editiraš.


Čudno, res čudno. Sem poskusil eno mapo (album z mp3ji) prenesti na USB, pa mi je spet napisalo tisto, kar sem že v prvem postu omenil, torej, da nimam dovoljenja za vse datoteke. Ampak, če odprem mapo in prenesem samo mp3je, pa jih lepo prenese!

Odprl sem tudi Get Info te mape in prav tako mp3jev in izgleda vse enako pri permissions - sam imam Read & Write, ostali pa Read Only.

Zakaj za vraga pa mi potem ne bo hotelo skopirati mape z mp3ji, mp3je same pa bo?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 04.01.2010 20:31:24
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Bi znal bit problem hidden fili. Če hočeš prenest folder, potem gredo zraven tudi ti fili, ki pa imajo verjetno drugačen permission. Te file je skreiral sistem, zato imajo skoraj sigurno tudi drugega userja.

Če pa prenašaš file po file, pa kopiraš samo mp3je, in je vse OK.

-----
Saj sem že rekel, da ne pridem do ene logične razlage permissnov. Svoje pa so lahko naredili tudi programi za popravilo permissnov. Težko namreč verjamem, da en takle program zna razrešit zmešnjavo, ki nastane s pravicami. Prej naredi še večjo škodo.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 30.12.2008
Prispevkov: 2393
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 04.01.2010 20:50:39
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Bi znal bit problem hidden fili. Če hočeš prenest folder, potem gredo zraven tudi ti fili, ki pa imajo verjetno drugačen permission. Te file je skreiral sistem, zato imajo skoraj sigurno tudi drugega userja.

Če pa prenašaš file po file, pa kopiraš samo mp3je, in je vse OK.

-----
Saj sem že rekel, da ne pridem do ene logične razlage permissnov. Svoje pa so lahko naredili tudi programi za popravilo permissnov. Težko namreč verjamem, da en takle program zna razrešit zmešnjavo, ki nastane s pravicami. Prej naredi še večjo škodo.


A potem misliš, da če bi pobrisal tiste hidden fajle, bi pa delovalo?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 04.01.2010 21:28:09
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hidden fili niso glih za brisat. V njih so prefsi za finder, trash, itd. V nekaterih so tudi deli filov (naprimer ._ime_fila). Zato jih na disku ni pametno brisat. Na ključek jih pa tudi nima smisla kopirat.

V tvojem primeru je pomoje problem s tem, da imaš na tvojem userju premajhne pravice, da bi lahko premikal te file. Kako si prišel do tega nima smisla razglabljat.

Lahko poskusiš narest novga userja in probaj, kaj se tam dogaja. Če bo vse OK, potem začni delat z novim userjem, ta starga pa opusti, ker je verjetno sesuto še kaj drugega, kot le pravice.

---
To z novim userjem pogosto pomaga. Čez vikend sem se matral z enim minijem, ki se mi ni hotel avtomatsko konenktat na wireless. Na koncu sem naredil novega userja, v katerem je vse delovalo. In začuda so se stvari uredile tudi v starmu userju.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 30.12.2008
Prispevkov: 2393
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 05.01.2010 00:16:40
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Hidden fili niso glih za brisat. V njih so prefsi za finder, trash, itd. V nekaterih so tudi deli filov (naprimer ._ime_fila). Zato jih na disku ni pametno brisat. Na ključek jih pa tudi nima smisla kopirat.

V tvojem primeru je pomoje problem s tem, da imaš na tvojem userju premajhne pravice, da bi lahko premikal te file. Kako si prišel do tega nima smisla razglabljat.

Lahko poskusiš narest novga userja in probaj, kaj se tam dogaja. Če bo vse OK, potem začni delat z novim userjem, ta starga pa opusti, ker je verjetno sesuto še kaj drugega, kot le pravice.

---
To z novim userjem pogosto pomaga. Čez vikend sem se matral z enim minijem, ki se mi ni hotel avtomatsko konenktat na wireless. Na koncu sem naredil novega userja, v katerem je vse delovalo. In začuda so se stvari uredile tudi v starmu userju.


Evo, sem naredil en test account in od tam poskusil kopirati mape/albume z mp3ji in je bilo isto: "The operation can't be completed because you don't have permission to access some of the items."

Aaaa, kaj sedaj? Neutral
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 05.01.2010 01:17:05
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tistole sistemsko sporočilo mi deluje, kot da neka aplikacija "drži" zaklenjen nek file, ki ga skušaš kopirat. Lahko je samo spotlight, ki včasih ne dovoli odmountat kakega diska ali narest shut down. Pomagal bi restart!

------

Drugače pa naredi en nov folder v novem userju, vanj skopiraj en mp3 in ga poskusi prenesti na ključek. Če to ne dela, bi rekel, da je nekaj narobe s ključkom (napačen format, kaka zaščita...)

Če to dela, greš iskat, kaj je narobe s fili:
V bistvu moraš najt (osamit) konkreten folder, ki nagaja. Potem skopiraš na ključek file po file, zbriši vse skopirane file v starem folderju in poskusi prenest še prazen folder. Če se ne skopira, poglej, kakšne pravice so na njem in kdo je lastnik. Če je vse OK, so problem fili v njem, ki jih ne vidiš.


Potem pa seciraš naprej:
- Kaj se zgodi, če folder podvojiš na istem disku?
- Če ti to naredi; a lahko ta nov folder skopiraš na ključek?
- Probaj še kakšen drug ključek, ali pa zunanji disk.

----
Če nič od tega ne dela, naredi zip tega folderja, ga skopiraj na ključek in ga odpri na PCju.
Tam poglej, kakšno šaro imaš v folderju.

Lahko še preneseš pravice folderja na vse podfile (v info oknu je spodaj zobnik in v njem je izbira "Apply to enclosed items". Recimo da bo prijelo tudi na hidden filih.

---
Za vsak slučaj še prej restartaj mašino.

Probleme lahko delajo tudi predolga imena in čudni simboli v imenih filov. Čeprav je bolj malo verjetno, da bi ti zato mašina jamrala zaradi pravic.


Če pa po vsem tem ne boš ugotovil, kaj je narobe... pa ne vem kaj naj še rečem. Very Happy
Mogoče bomo jutri kaj bolj pametni... lahkonoč!
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 30.12.2008
Prispevkov: 2393
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 05.01.2010 12:09:11
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Najprej bi se ti rad zahvalil za ves trud. Izgleda, da si edini, ki mi bo morda lahko pomagal iz te zagate...

Ok, torej, preden sem zacel s testi, sem se enkrat pognal celoten OnyX Automation, ki med drugim tudi ponovno zazene racunalnik. Ni pomagalo.

Potem sem sel v svoj test account in na desktopu naredil nov folder, prav tako pa sem na desktop skopiral tudi enega izmed problematicnih folderjev/albumov. V novi folder sem skopiral en mp3 iz problematicnega folderja in to novo mapo poskusil prenesti na kljucek - deluje. V novo mapo sem prenesel se preostanek mp3jev iz problematicne mape in prav tako je delovalo.

Ko pa sem izbrisal mp3je iz problematicne mape in poskusil premakniti samo mapo na kljucek, pa se je spet pokazalo tisto sporocilo.

Torej je krivec mapa? Kliknil sem Get Info tako pri novi mapi kot tudi pri problematicni mapi, in nisem videl kaksnih razlik. Tukaj sta screenshota:

Problematicna mapa:


Nova mapa:




Ko sem problematicno mapo podvojil (copy-paste) na desktopu, je folder dobil na koncu st. 2, a ga prav tako ni hotelo skopirati na kljucek. Poskusil sem se en drug kljucek in tudi na tistega nisem mogel prenesti problematicne mape in prav tako ne podvojene mape. Prav tako se bo isto sporocilo pokazalo, ce bi jih hotel kopirati na zunanji disk, ceprav imam instaliran Paragon NTFS.

Tisti novi folder, ki sem ga naredil na desktopu, pa lepo deluje... Tudi ce ga preimenujem na tocno tako ime, kot ga ima problematicen folder, bo se zmeraj lepo delovalo.

No potem sem pa poskusil se zazipati problematicen folder (desni klik, Compress), ampak se je cisto na koncu ustavilo!!! Pri 97.3 MB od 100.5 MB!! Potem sem kliknil na x pri kompresiji, ker zazipan file mi je vseeno naredilo na desktopu - in izgleda, da vsebuje kljub vsemu vse mp3je. Res cudno....

Ko sem sel na PC odzipat ta file, pa je bil tam le en mp3 od 12, kar pa sem ugotovil, da je bilo zato, ker je bil edini, ki ni bil v izvirniku poimenovan z vprasaji. Poleg tega je skopiralo se naslovnico, ki sem jo prav tako imel v mapi poleg tistih 12 mp3jev.

Kakorkoli ze, jaz kaksne skrite sare nisem videl. Ko sem odprl odzipano datoteko na PCju, sta bili not dve mapi: __MACOSX in ta, ki sem jo na Macu zazipal. V slednji je bil tisti 1 mp3 ter slika, ki ju je preneslo iz Maca.








Dobro, potem sem sel nazaj na Mac OS in poskusil zazipati se nek drug problematicen folder z glasbo, ki pa je imel normalna imena pesmi in nobenih vprasajev in drugih simbolov. Tokrat je kompresijo ustavilo pri 87.5 MB od 89 MB, tako da sem takrat spet prekinil. Ampak tokrat, ko sem ta file odzipal na PCju, pa je bil notri lepo celoten folder z muziko ter naslovnica, ki sem jo prav tako imel v izvirniku. A je iz screenshotov zgoraj potemtakem razvidna kaksna sara, ali ne?

Bedast Applov sistem s temi Permissions, ce mene vprasas. Res ne vem v cem je fora...

Kaj naj sploh storim? Izgleda, da mi preostane samo to, da prenesem vse mp3je iz problematicnih map v nove mape???
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 05.01.2010 13:18:58
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
V folderju maš neke skrite file, ki jih tudi zip ne more spakirat. (čeprav nisem čist siguren, če gredo v zip tudi hidden fili).

Mogoče bi bilo najbolje nklopit prikaz skritih filov.
v terminalu rečeš:
defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE
killall Finder

Google najde polno linkov o tem.

http://www.google.si/search?q=os+x+hidden+files+show&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-GB:official&client=firefox-a

Obstaja pa tudi en software, ki ti pomaga pri odstranjevanju hidden filov iz usb medijev. Ni pa kaj zlo koristen, ker samo odstrani file, ko so že skopirani.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 05.01.2010 13:25:34
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Glede OnyXa pa jaz ne bi bil tolk korajžen z uporabo. Jaz takim programom ne zaupam, ker težko verjamem, da ne naredijo nobene škode ob premetavanju sistemskih nastavitev.

Po moje še sami avtorji sistema ne vejo, katere stvari na kaj vplivajo, kaj šele eni third party programerji. (pač moje osebno mnenje) Upam da se motim.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 05.01.2010 13:33:19
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Idea še en preblisk: kako pa si spravil te problematične file na mesto, kjer trenutno so? Možno bi bilo, da maš v folderjih file s takimi imeni, ki jih finder ne zna pokazat.

To se je meni dogajalo na enem mrežnem disku, na katerega sem dostopal malo s smb, malo pa z afp. Potem pa finder, ki je prikazoval vsebino diska preko afp protokola, ni znal pokazat filov, ki so se normalno videli preko smb.

Probaj se skonektat na to mašino iz kakega PCja preko smbja. Me prav zanima, kaj boš videl.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 30.12.2008
Prispevkov: 2393
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 05.01.2010 18:59:07
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ok, sem vklopil Hidden fajle in kakor izgleda, imajo vsi tisti problematicni folderji z mp3ji nek dodaten file: ._.DS_Store

Evo pa se slikca:



Torej je ta file krivec v vsakem problematicnem folderju?


Nazadnje urejal/a real001 Tor 05. Jan 2010 19:07; skupaj popravljeno 1 krat
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 30.12.2008
Prispevkov: 2393
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 05.01.2010 19:03:31
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Idea še en preblisk: kako pa si spravil te problematične file na mesto, kjer trenutno so? Možno bi bilo, da maš v folderjih file s takimi imeni, ki jih finder ne zna pokazat.


Pac ko sem downloadal file, ga je zloadalo v Downloads, potem sem ga odraral in na koncu premaknil v Users\Music folder, kjer imam glasbo. Aja, pa ta Music folder ni tista default mapa za glasbo, ki pride ze z OS X-om, ampak imam svojo. Tudi, ko sem importal glasbo v iTunese, sem izklopil opcijo "Copy files to iTunes Media folder when adding to library", zato da nisem imel dveh kopij glasbe. Je bila mogoce to napaka in so postali doloceni albumi oz. folderji skoruptirani?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 30.12.2008
Prispevkov: 2393
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 05.01.2010 19:05:55
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Glede OnyXa pa jaz ne bi bil tolk korajžen z uporabo. Jaz takim programom ne zaupam, ker težko verjamem, da ne naredijo nobene škode ob premetavanju sistemskih nastavitev.

Po moje še sami avtorji sistema ne vejo, katere stvari na kaj vplivajo, kaj šele eni third party programerji. (pač moje osebno mnenje) Upam da se motim.


Uh, tudi jaz upam, da se motis....do sedaj sem se kar zanasal na OnyX........
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 01.10.2008
Prispevkov: 1572
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 05.01.2010 19:30:14
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tudi jaz imam podoben problem...namreč na USB ključek skopiram enkaj iz MAC-a...grem drugam na Winse in mi ključka ne najde...Nevem kaj je prioblem?
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani