Jabuk
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Mac Mini - File server
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 14.10.2009 21:33:24
Mac Mini - File server
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Postavitev Mini File serverja se mi zdi zanimiva izkušnja, ki lahko tudi komu pomaga. V bistvo pa me najbolj zanimajo vaši predlogi in dopolnitve.

Postavil sem file server na miniju na OSX 10.6, brez ekrana, tastature in miške,
Z dodatnim FW diskom za backup. Glavni razlog za tako rešitev je bil Time Machine, ker dela incremental backup.

Stvar pa ni tako neproblematična, kot bi si predstavljal. Predvsem Time Machine preko screen sharinga je kriza. (3. točka)

Postavitev (dolgočasna) brez problemov, nastavil 2 userja (en admin in en ki mu dovolim samo dostop do sheranih zadev). Vklopil še screen sharing in stvar dela.

Performanse so ustrezne konfiguraciji - torej pričakovane.

... a vse ni tako lepo ...

Problemi:
---------

1. Pravice
sem moral nastaviti zelo rigorozno:
- do shared podatkov lahko dostopa samo en user,
- admin ima le read only pravice na shared zadevah, da lahko briše le če odtipka geslo.

Dokler nisem imel strogo omejenih prvic je recimo admin skreiral file, user ga pa ni mogel zbrisati in obratno... Bolje bi bilo imeti za podatke posebno particijo, na kateri ne veljajo pravice ... a sem to prepozno ugotovil. Verjetno bom dodal še en eksterni disk pa bom tam to sprobal.


2. Time machine

Če gre mašina sleep, jo time machine ne zbudi za backup. Jaz nisem znal rešit, da bi to delalo.

Če se user odlogira, se odmountajo externi diski, in time machine ne more delat backupa. Obstajajo rešitve na UNIX nivoju a sem se raje odločil, da je user stalno logiran. http://systemsboy.com/2008/04/time-machine-after-logout.html/comment-page-1

Backup na eno uro mi je odgovarjal, drugače bi moral uporabiti TimeMachineSheduler. http://www.klieme.com/TimeMachineScheduler.html

3. Screen sharing

Prvi problem se je pojavil, ko sem odklopil monitor. Screen sharing ponuja zamo 4 resolucije, od katerih mi ni nobena odgovarjala.

Poleg tega pa ne pokaže TimeMachine vmesnika. Vidi se samo prvo okno. Ni oken v perspektivi, stranskega bara z datumi, puščic za naprej in nazaj in spodnjih tipk za restore. Opazil sem da premikanje z miško na slepo po teh poljih sicer nekako deluje. Po nekaj Googlanja sem ugotovil, da se manjkajoči elementi pojavijo, če z miško neseš katerikoli file iz desktopa in ga držiš nad Screen Sharing oknom. Potem celo Time Machin nekako deluje, a izredno počasi.

Jasno sem povedal nekaj krepkih čez Apple in njihove glupe fore in se odpravil na prebiranje forumov.

REŠITEV:

Rešitev je DUMMY VGA konektor, ki ga vštekaš namesto ekrana.
http://tvtool.info/go.htm?http://tvtool.info/english/dummy_e.htm

To je navaden VGA konektor z nekaj upori in OSX misli, da ima priklopljen ekran...

... in potem pusti izbrati kakršnokoli resolucijo,
... in TimeMachine dela brez problemov.

Vse skupaj se mi je zdelo tako "glupo", da se mi zdi primerno opisa na tem forumu. Verjetno boste našli še kakšno rešitev. Hkrati pa lahko tudi komu drugemu prihrani precej živcev.

------------------
Ad. 1
Druge opcije, ki so bile v igri:

Cenejša opcija je NAS, vendar ti načeloma ne podpirajo incremental backupa, tisti ki pa ga, so bistveno dražji od moje konfiguracije. (Do sedaj sem uporabljal Buffalo LinkStation, ki je sicer malo svojeglav, a se ga da obvladati. Nima pa incremental backupa.)

Lahko bi postavil tudi FreeNAS na eni PC mašini, s čimer bi dobil podobno ali boljšo funkcionalnost (RAID), vendar bi se moral naučiti konfiguracije linuksa. Poleg tega bi se težko znašel ob morebitnih kritičnih situacijah (reševanje podatkov). Tudi glede podpore Apple file formatov sem bil malo skeptičen, glede na izkušnje z LinkStationom, ki se je stalno zapletal s skritimi fili, ki jih Mac pušča po disku.

Ad. 2
Ohišje za eksterne diske MacPower M9-DX2 mini pod.
http://www.macpower.com.tw/products/hdd3/m9/m9dx2/2

To ohišje me je pri vsem najbolj navdušilo. Natančno leže pod minija, ker je enake oblike. Je nadpovprečno dobro izdelano, ima tudi 3 portni USB hub in FW repearer. Ventilatorji in pretok zraka so nadpovprečno dodelani. Tipalo za temperaturo diska, krmili ventilator. Režim ventilatorja lahko nastavljamo. Ohišje se brez problemov zbuja in ugaša ko ga sistem rabi.

Ad. 3
Server(ček) je tih in zavzema zelo malo prostora. (Pa še zgleda dobr.)

Ad. 4
Ta del ni ravno finančno upravičen, je pa COOL.

Nameravam dodati še tri enaka M9 ohišja.

V dva bom vtakni diska, na katerih imam zdaj arhiv v dveh kopijah. Diska imam v dvojnem IcyBox ohišju, ki je glasno in nezanesljivo (pri ugasnjenem sistemu na UPSu se je scvrl napajalnik, skuril elektroniko v ohišju in USB port na mašini).

Tretje ohišje pa bom imel za disk ki se shera brez uporabe pravic (če bo šlo).

REZULTAT:

En "qute" stolpiček iz štirih enakih ohišij, na vrhu pa Minini. Smile
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 21.05.2008
Prispevkov: 224
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 15.10.2009 04:49:27
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
kolk stane m9 ohišje in kje si ga nabavil?
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.02.2008
Prispevkov: 884
Kraj: Celje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 15.10.2009 06:58:02
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
ivkocija je napisal/a:
kolk stane m9 ohišje in kje si ga nabavil?


http://cgi.ebay.com.sg/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350256125275#ht_610wt_1166
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 15.10.2009 07:53:16
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
70 EUR pri EPL
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 25.08.2007
Prispevkov: 810
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 15.10.2009 09:06:02
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
a ni iOmega MiniMax malo podoben? Smile

http://cgi.ebay.com.sg/iomega-MiniMax-1000GB-External-Hard-Drive-for-Mac-Mini_W0QQitemZ280402943892QQcmdZViewItemQQptZAU_Computers_Apple_Parts_Accessories?hash=item4149515f94&_trksid=p3286.m63.l1177#ht_4176wt_1167
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 15.10.2009 09:42:20
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ne malo, zelo podoben ... v bistvu je isto ohišje. Very Happy

Saj ne morš verjet. Pa tudi vsa ostala ohišja od MacPower majo v svoji ponudbi:
http://go.iomega.com/en/products/external-hard-drive-desktop/ultramax-minimax/?partner=4740
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 21.05.2008
Prispevkov: 224
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 11.11.2009 14:20:43
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata....daj kakšno fotko mac mini serverja.....sem naročil m9 ohišje pri epl...
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.03.2007
Prispevkov: 1963
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 11.11.2009 14:33:38
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
A si postavljal v SN-ju ali v SN Serverju?

_________________
Ma ja, sej bo, sej bo... če ne danes pa kdaj drugič!
iMac 20''; iMac 21,5''; iPhone XR, iPad Air 4G CELL, ATV 4K, Watch series 7, AirPods Pro
http://sitemile.com/ref/faganel
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 26.01.2009
Prispevkov: 647
Kraj: LJ
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 11.11.2009 14:37:35
Re: Mac Mini - File server
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:

Če se user odlogira, se odmountajo externi diski, in time machine ne more delat backupa. Obstajajo rešitve na UNIX nivoju a sem se raje odločil, da je user stalno logiran. http://systemsboy.com/2008/04/time-machine-after-logout.html/comment-page-1


Dobra rešitev ja, sam ni pa na UNIX nivoju Very Happy
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 21.05.2008
Prispevkov: 224
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 11.11.2009 15:44:45
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
fotko prosim-me res zanima kako izgleda...
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 11.11.2009 15:57:11
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Bom danes zvečer naredu sliko.

Ravnokar sem prevzel še tri ohišja, o katerih sem govoril, pa bom vse skupaj slikal...
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 11.11.2009 16:01:57
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
faganel je napisal/a:
A si postavljal v SN-ju ali v SN Serverju?


v SN-ju

So me prepričevali da naj še enkrat postavim s serverjem, pa se mi trenutno ne da.
Mašina je stalno v uporabi, ker vse delamo čez mrežo (na lokalnih mašinah imamo samo nepomembne file).

Zato bi raje kupil ta novga minija z dvemi diski, kjer je že server zraven.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 11.11.2009 20:24:11
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Fotke Minija.

S štirimi ohišji mal čudn zgleda, ker v ohišjih še ni diskov in pokrovov. Ko bo vse zmontirano, bodo razmaki med ohišji taki kot med Minijem in zgornjim ohišjem in bo zgledalo kot treba.




Se strinjam, da bi mašinco lahko postavil na kako bolj ugledno mesto v delavnici.
Very Happy
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 27.04.2008
Prispevkov: 260
Kraj: Copenhagen
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 11.11.2009 21:50:49
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Vse fajn,
vendar za media server ni ga cez linux/ubuntu. Oziroma postavis vmware na hardware in potem sibas virtualce.
Vse dela kot mora pa se ceneje kot macmini server Smile
Jabuk Staff

Jabuk Staff

Pridružen/a: 08.11.2006
Prispevkov: 871
Kraj: Žalec
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 11.11.2009 22:37:58
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
brainatwork je napisal/a:
Vse fajn,
vendar za media server ni ga cez linux/ubuntu. Oziroma postavis vmware na hardware in potem sibas virtualce.
Vse dela kot mora pa se ceneje kot macmini server Smile


Eno vprašanje....zakaj bi wmvare esxi postavljal zaradi media serverja?? Ni glih point v tem da rabiš os plus čimvečjo količino prostora, ne pa čimveč virtualcev mar ne???
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 11.11.2009 23:01:22
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Meni je bilo bistveno, da je OSX, ker file odpiramo direktno iz file serverja čez mrežo.

Do sedaj sem imel Buffalo LS, ki je en Unix, pa nisem bil povsem zadovoljen. Zapletal se je s hidden fili in njihovimi pravicami, ki jih Mac dela na disku. Občasno se je kar odmountal, nazaj pa si ga lahko dobil le po restartu lokalne mašine. Poleg tega se nista najbolj marala z Illustratorjem. Bal sem se, da bi bili podobni problemi tudi z drugim Linuxom.

Druga bistvena stvar pa je bil Time Machine. Hotel sem enostaven incremental backup. Opcija je bil FreeNas linux, s katerim pa nisem imel nobenih izkušenj.

V bistvu sem se Linuxa kar malo bal, ker sem imel slabe izkušnje z Ubuntujem. Dvakrat sem ga inštaliral, malo pregledoval kako deluje in stalno čakal, da se je posodabljal. In po par posodobitvah se ni več pobral. To pa za ključno mašino ni glih dobro. Seveda je krivo tudi moje neznanje Very Happy . Zato se mi je zdelo bolj varno postavit vse skupaj na OSXu.

Zaenkrat mi ni žal.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 21.05.2008
Prispevkov: 224
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 20.11.2009 11:10:42
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata....
čemu služijo 3 usbji zadaj...kaj lahko nanje priklapljam tudi druge diske in kaj svetuješ je m9 bolje povezati z minijem preko usb ali firewire?
hvala...
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.09.2009
Prispevkov: 954
Kraj: Drevo na vzhodu
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 20.11.2009 12:59:20
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
ivkocija je napisal/a:
macata....
čemu služijo 3 usbji zadaj...kaj lahko nanje priklapljam tudi druge diske in kaj svetuješ je m9 bolje povezati z minijem preko usb ali firewire?
hvala...


Preko firewire. Ker USB ti bolj obremeni procesorje.

USB 2.0 na M9 ti služi drugače ko HUB, torej lahko nanj priklopiš dodatne USB naprave (tiskalnik, miška, tipkovnica, skener itn.)
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.03.2007
Prispevkov: 1963
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 20.11.2009 13:32:57
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
faganel je napisal/a:
A si postavljal v SN-ju ali v SN Serverju?


v SN-ju

So me prepričevali da naj še enkrat postavim s serverjem, pa se mi trenutno ne da.
Mašina je stalno v uporabi, ker vse delamo čez mrežo (na lokalnih mašinah imamo samo nepomembne file).

Zato bi raje kupil ta novga minija z dvemi diski, kjer je že server zraven.


Mislim, da je tisto zadetek v polno ... lahko tista dva diska "pokuriš" kot 1TB ali jih pa spraviš v RAID ...
... baje je OK, če jih daš v 1TB in nanj priklopiš en zunanji disk in kopiraš s TM ...
Pri nas bo verjetno 1$=1€ ... bemtiš ... bo treba čez lužo!
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9147
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 01.12.2009 21:40:02
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
@ivkocija

Tisti 3 usbji so hub. V vistvu so štirje. Preko enega (kvadratnega) pripelješ kabel iz mašine, v ostale tri (pravokotne) pa priključuješ dodatne napreve (zvezdasto).

FW je pa veriga. (zato sta ponavadi na externih diskih dva)

Jaz sem vezal vsa ohišja v FW verigo. (USBji so pa višek)
Pač ni bilo takih ohišij brez USBja, hotel sem pa 4 enaka ohišja zaradi varnosti.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani