Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... , 177, 178, 179  Naslednja
Nakup Mac-a
Godrnjač

Godrnjač

Pridružen/a: 22.11.2010
Prispevkov: 1264
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3541   Objavljeno 06.06.2023 14:20:30
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kupuje kdo tanovi Mac Pro?
https://www.apple.com/de/shop/buy-mac/mac-pro/tower

Cena je kar ugodna, glede na to kaj ponuja računalnik.

_________________
Najprej , potem pa žena in otroci.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.03.2008
Prispevkov: 3752
Kraj: ThePirateBay....
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3542   Objavljeno 06.06.2023 16:15:44
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
rokoko je napisal/a:
Kupuje kdo tanovi Mac Pro?
https://www.apple.com/de/shop/buy-mac/mac-pro/tower

Cena je kar ugodna, glede na to kaj ponuja računalnik.


Sej dobro veš, da ni budale, ki bo to kupila ali pač Very Happy

Apple računalnika nikoli več ker PC ponuja za 10let naprej veliko več.

_________________
Lp,Dejc

Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3543   Objavljeno 06.06.2023 16:40:18
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Še včeraj je bila - pred predstavitvijo - cena osnovnega modela okoli 6500 evrov z nemškim davkom.



Po predstavitvi je 8300 evrov.

Res pa je, da je zdaj osnovni model konfiguriran z 64 GB RAMa namesto 8 GB in 1 TB SSD namesto 512 GB. Torej je razlika v ceni verjetno zaradi količine pomnilnika in prostora na SSD-ju.

Še ena zanimivost: v Intel Mac Proja si lahko skupaj vstavil 1500 GB RAMa, novi Mac Pro (2023) podpira maks. 192 GB integriranega pomnilnika.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Godrnjač

Godrnjač

Pridružen/a: 22.11.2010
Prispevkov: 1264
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3544   Objavljeno 06.06.2023 16:48:30
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Oni Mac Pro valj iz leta 2013 se je pri nas prodajal kot vroče žemlje. Vprašanje koliko se bo teh 2023 modelov prodalo pri nas. A jih lahko preštejemo na prste ene roke? Ali nam je v desetih letih padla kupna moč ali pa enostavno naredimo premalo dodane vrednosti (v primerjavi z Ameriko) in nam je 8300€ veliko denarja? Smile Confused

_________________
Najprej , potem pa žena in otroci.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3545   Objavljeno 06.06.2023 17:22:26
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ne vem, koliko bo Pro sploh zanimiv za večino uporabnikov, ki lahko skoraj vse, kar potrebujejo, opravijo z Mac Studio, recimo z Ultra procesorjem, če je že Max premalo. Jaz še vedno čakam na iMac 27, če pa ga ne bo do prihodnjega leta, bom verjetno obodel Mac mini z M3 procesorjem in ločeno monitor, pa bo to nova konfiguracija, čeprav sem na iMacih že odkar sem na Applu in bi mi bilo res škoda, če bi se mu moral odpovedati, 24-inčni pa mi je premajhen.

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Godrnjač

Godrnjač

Pridružen/a: 22.11.2010
Prispevkov: 1264
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3546   Objavljeno 07.06.2023 13:00:29
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Mac Mini so kar vredu računalniki. Začnejo se že pri 580€ z M2 procesorjem, kar je nekoliko višja cena, ampak še vedno ok za tak mini računalnik za nezahtevnega uporabnika, ki želi MacOS.

_________________
Najprej , potem pa žena in otroci.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1786
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3547   Objavljeno 07.06.2023 13:13:57
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
iPaddy je napisal/a:
Ne vem, koliko bo Pro sploh zanimiv za večino uporabnikov, ki lahko skoraj vse, kar potrebujejo, opravijo z Mac Studio, recimo z Ultra procesorjem, če je že Max premalo. Jaz še vedno čakam na iMac 27, če pa ga ne bo do prihodnjega leta, bom verjetno obodel Mac mini z M3 procesorjem in ločeno monitor, pa bo to nova konfiguracija, čeprav sem na iMacih že odkar sem na Applu in bi mi bilo res škoda, če bi se mu moral odpovedati, 24-inčni pa mi je premajhen.


Enako. Čakam 27+ iMac-a.

Trenutno imam M1 Minija in LG 5k... še najboljši približek 27'' iMac-a.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3548   Objavljeno 07.06.2023 13:49:34
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
rokoko je napisal/a:
Mac Mini so kar vredu računalniki. Začnejo se že pri 580€ z M2 procesorjem, kar je nekoliko višja cena, ampak še vedno ok za tak mini računalnik za nezahtevnega uporabnika, ki želi MacOS.

Ne podcenjuj Minija, ker je zelo spodoben račiunalnik, sploh v primerjavi z Intelovimi procesorji. Sploh, če ga nadgradiš je zelo dober subsitut iMacu, kot je povedal že Jenrej. Ni pa izključeno, da ne bom šel raje na Studio Mx Max, kar bo čisto dovolj ali še preveč za to, kar ga potrebujem in delam.

Kar pa me RES moti je, da novi MacOS ne bo podpiral iMacov 2017, ampak samo iMAc Pro tega letnika, kar sicer lahko razumem v kontekstu performanc, ne morem pa se znebiti dejstva, da na tak način Apple "spodbuja" uporabnike k menjavi računalnika. ČE bi dali ven iMac 27" kot so 24", bi že lani zamenjal, tako pa neučakano čakam in obenem razmišljam o alternativah, ČE iMaca 27" vendarle ne bo, kar pa se čedalje bolj bojim, da je primer. Očitno jim je bolj v interesu prodajati ločeno škatlo in monitor kot pa all-in-one, čeprav res ne vem, zakaj so ustavili proizvodnjo 27" iMaca. Predvidevam, da na račun računice z Mac Studio.

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3549   Objavljeno 08.06.2023 07:46:07
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
opeter je napisal/a:
Še včeraj je bila - pred predstavitvijo - cena osnovnega modela okoli 6500 evrov z nemškim davkom.



Po predstavitvi je 8300 evrov.

Res pa je, da je zdaj osnovni model konfiguriran z 64 GB RAMa namesto 8 GB in 1 TB SSD namesto 512 GB. Torej je razlika v ceni verjetno zaradi količine pomnilnika in prostora na SSD-ju.

Še ena zanimivost: v Intel Mac Proja si lahko skupaj vstavil 1500 GB RAMa, novi Mac Pro (2023) podpira maks. 192 GB integriranega pomnilnika.

Hec je, da je 192GB na ARM macih čisto drugače kot 192GB na Intel macu. Tam si moral vse kopirati naokoli, tu uporabljaš eno kopijo za GPU, CPU in neural engine. Jaz sem opazu, da je za moje delo 64GB sweet spot, swap se praktično nikoli ne nuca, RAM je pa lepo nafilan, če ne drugega z cache-om.
Vse. kar sedaj nucam je nekaj hitrejšega kot je M1 Max. Zdaj gledam M2 Ultra, ima 24 jeder namesto 10 kot jih ima moj M1 Max, samo me zanima kaki so kaj realni testi za Xcode, če je res recimo 50% razlike zaradi 14 več jeder ali ne, ker načeloma Xcode pri delu uporablja vsa jedra, ki jih ima na voljo.

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3550   Objavljeno 08.06.2023 08:14:24
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
iPaddy je napisal/a:
Ne podcenjuj Minija, ker je zelo spodoben račiunalnik, sploh v primerjavi z Intelovimi procesorji. Sploh, če ga nadgradiš je zelo dober subsitut iMacu, kot je povedal že Jenrej. Ni pa izključeno, da ne bom šel raje na Studio Mx Max, kar bo čisto dovolj ali še preveč za to, kar ga potrebujem in delam.

Kar pa me RES moti je, da novi MacOS ne bo podpiral iMacov 2017, ampak samo iMAc Pro tega letnika, kar sicer lahko razumem v kontekstu performanc, ne morem pa se znebiti dejstva, da na tak način Apple "spodbuja" uporabnike k menjavi računalnika. ČE bi dali ven iMac 27" kot so 24", bi že lani zamenjal, tako pa neučakano čakam in obenem razmišljam o alternativah, ČE iMaca 27" vendarle ne bo, kar pa se čedalje bolj bojim, da je primer. Očitno jim je bolj v interesu prodajati ločeno škatlo in monitor kot pa all-in-one, čeprav res ne vem, zakaj so ustavili proizvodnjo 27" iMaca. Predvidevam, da na račun računice z Mac Studio.


Imam občutek, da bodo Intel Maci dobili še maks. dva macOS-a, v najbljšem primeru tri (recimo še leta 2025 ali 2026), potem pa bo Apple odrezal podporo. Pa še to bo naredil samo za to, če je slučajno še kdo kupil Intel Mac Proja ali pa Mac minija v letu 2023, ko so jih še prodajali.

Dvomim, da boš v kratkem videl večji iMac od trenutnega 24" v ponudbi. Saj še tega niso spravili na M2.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Godrnjač

Godrnjač

Pridružen/a: 22.11.2010
Prispevkov: 1264
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3551   Objavljeno 08.06.2023 14:57:59
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Težko je prodajat na veliko računalnike za 8500€. Folk ni neumen in vidi da lahko vse in še več narediš na PC-ju za 300€. Primitivcev, ki kaj takega dojemajo kot statusni simbol pa bo počasi zmanjkalo.

_________________
Najprej , potem pa žena in otroci.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3552   Objavljeno 09.06.2023 13:07:19
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Nummy je napisal/a:
Hec je, da je 192GB na ARM macih čisto drugače kot 192GB na Intel macu. Tam si moral vse kopirati naokoli, tu uporabljaš eno kopijo za GPU, CPU in neural engine. Jaz sem opazu, da je za moje delo 64GB sweet spot, swap se praktično nikoli ne nuca, RAM je pa lepo nafilan, če ne drugega z cache-om.
Vse. kar sedaj nucam je nekaj hitrejšega kot je M1 Max. Zdaj gledam M2 Ultra, ima 24 jeder namesto 10 kot jih ima moj M1 Max, samo me zanima kaki so kaj realni testi za Xcode, če je res recimo 50% razlike zaradi 14 več jeder ali ne, ker načeloma Xcode pri delu uporablja vsa jedra, ki jih ima na voljo.


Nimam pojma, koliko resource-ov zahteva tvoj workflow. Sam imam Ultro od marca lani - 64GB/1TB. Renderiranje (Blender) pokuri vse core do konca, poleg tega še kompletno grafo. Poraba se giblje med 95 in 115W. Kroge dela okrog dual 10-core Xeona, ki požre cca. 230W. Tako da - če app zna izkoristit jedra, potem se definitivno splača skočit na Ultro.

Ram? 64GB, pa imam vedno odprtih cel kup app-ov, je več kot dovolj. Pravkar zaključil projekt, kjer sem tri dni simultano premetaval design-e za embalaže z ogromnimi illustrator in photoshop fajli. Trashcan bi povsem počepnil, tule pa se vse odvija skoraj instantly. Res, podatke shranjujem na ext. m.2 ssd na TB, tako da to ozko grlo sem minimaliziral. Memory pressure? Ne, vse spodaj v zelenem, čeprav si je trenutno photoshop vzel 20GB, illustrator debelih 5, indesign 3... finder si je pobral 1,5GB! Cache-ji 20... SWAP? Zero.

M2 pa bo še hitrejši - predvsem pretok med CPU-ji in GPU-ji, kar je šibka točka Ultre M1.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3553   Objavljeno 12.06.2023 07:17:24
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
accom je napisal/a:
Nimam pojma, koliko resource-ov zahteva tvoj workflow. Sam imam Ultro od marca lani - 64GB/1TB. Renderiranje (Blender) pokuri vse core do konca, poleg tega še kompletno grafo. Poraba se giblje med 95 in 115W. Kroge dela okrog dual 10-core Xeona, ki požre cca. 230W. Tako da - če app zna izkoristit jedra, potem se definitivno splača skočit na Ultro.

Ram? 64GB, pa imam vedno odprtih cel kup app-ov, je več kot dovolj. Pravkar zaključil projekt, kjer sem tri dni simultano premetaval design-e za embalaže z ogromnimi illustrator in photoshop fajli. Trashcan bi povsem počepnil, tule pa se vse odvija skoraj instantly. Res, podatke shranjujem na ext. m.2 ssd na TB, tako da to ozko grlo sem minimaliziral. Memory pressure? Ne, vse spodaj v zelenem, čeprav si je trenutno photoshop vzel 20GB, illustrator debelih 5, indesign 3... finder si je pobral 1,5GB! Cache-ji 20... SWAP? Zero.

M2 pa bo še hitrejši - predvsem pretok med CPU-ji in GPU-ji, kar je šibka točka Ultre M1.


Ja sem deklica za vse na razvoju mobilnih appov in embedded sistemov. Delam vse od designa do končne rešitve. Tak da tudi sam affinity paket, figma, potem jira in potem Xcode in ostala dev orodja. Tudi sam imam po 10+ programov odprtih, 64GB mi do sedaj ni še delal swapa. Trenutno najbolj ozko grlo je CPU, ker ko tam build v Xcode se vseh 10 jeder vžge in dela na 100%, tak da sklepam, da zna izkoristit tudi 24 jeder (pomoje vsak file lahko paralelno dela compile in potem linking). Moram najti kak benchmark.
Kar se tiče grafične. Affinity zna izkoristit do kraja, šteka mi sicer ne, ampak se pozna pa na monitorjih, da na dynamic frequency pade pod 120Hz/fps. Ponavadi počepne ko kak video encodam ali pa kaj podobnega. Tam bi bila dobrodošla dodatna jedra.

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3554   Objavljeno 12.06.2023 18:25:56
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Evo, @Nummy:

https://www.macrumors.com/review/mac-studio-m2-ultra-chip/
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3555   Objavljeno 13.06.2023 07:09:21
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
accom je napisal/a:
Evo, @Nummy:

https://www.macrumors.com/review/mac-studio-m2-ultra-chip/


Odlično, za tretjino hitrejši Very Happy Cool Grem šparat, lahko pa tud brez ene ledvice napredujem...

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.03.2008
Prispevkov: 3752
Kraj: ThePirateBay....
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3556   Objavljeno 19.10.2023 15:37:48
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdravljeni prodal sem svojega macbooka pro 13retina
Zdaj pa bi si rad kupil nekaj močnješega malo hitrjšega sem gledal tudi te M1 touchbar so te ok? so kake cake oziroma kateri model macbooka pro 15 je še ok za kupit, da nimam kasnje problemov z menjavo diska in podobno

Hvala.

_________________
Lp,Dejc

Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1786
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3557   Objavljeno 19.10.2023 15:47:17
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
DeJc0 je napisal/a:
Pozdravljeni prodal sem svojega macbooka pro 13retina
Zdaj pa bi si rad kupil nekaj močnješega malo hitrjšega sem gledal tudi te M1 touchbar so te ok? so kake cake oziroma kateri model macbooka pro 15 je še ok za kupit, da nimam kasnje problemov z menjavo diska in podobno

Hvala.


M1 touchbar je samo 13-ka.

Če si imel prej Intela in bi nujno imel večji zaslon, pol kupi 15ko Air-a.


Itak pa je bistveno, za kaj boš uporabljal računalnik. M1/M2 Air-i so noro močne mašine za praktično 99% uporabnikov in moraš imeti dober razlog da dajaš dodaten denar za Pro modele. Oziroma če ti je velikost zaslona pomembna, mogoče opcija tudi 13 Air in za razliko kupiš en zunanji 4k monitor.

Skratka, napiši potrebe.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.03.2008
Prispevkov: 3752
Kraj: ThePirateBay....
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3558   Objavljeno 19.10.2023 16:05:10
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jenrej je napisal/a:
M1 touchbar je samo 13-ka.

Če si imel prej Intela in bi nujno imel večji zaslon, pol kupi 15ko Air-a.


Itak pa je bistveno, za kaj boš uporabljal računalnik. M1/M2 Air-i so noro močne mašine za praktično 99% uporabnikov in moraš imeti dober razlog da dajaš dodaten denar za Pro modele. Oziroma če ti je velikost zaslona pomembna, mogoče opcija tudi 13 Air in za razliko kupiš en zunanji 4k monitor.

Skratka, napiši potrebe.


Ja potrebe so tko muzka torrenti youtube skoz filmi skoz internet na full sej bi m1 vzel pa pravijo da je vse integrirano na ploščo če kaj crkne si mrzu pa na dopust ga vedno vzamem da z ženo gledava netflix.

bi pa nekako rad da je 15 in pa retina.

_________________
Lp,Dejc

Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1786
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3559   Objavljeno 19.10.2023 16:16:31
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Budget?


Ma z M1/M2 Air-om po mojem nimaš kaj zgrešit. Men je na 15-ki 2018 ckrnila matična. Isto vse integrirano.

Poleg tega imajo non-Intel Mac-i skoraj podvojen čas delovanja na baterije, če na dopustu/letalu gledaš filme.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.03.2008
Prispevkov: 3752
Kraj: ThePirateBay....
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3560   Objavljeno 19.10.2023 16:25:11
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jenrej je napisal/a:
Budget?


Ma z M1/M2 Air-om po mojem nimaš kaj zgrešit. Men je na 15-ki 2018 ckrnila matična. Isto vse integrirano.

Poleg tega imajo non-Intel Mac-i skoraj podvojen čas delovanja na baterije, če na dopustu/letalu gledaš filme.


Ju budget sme mislil tam 500 max 600 verjetno se man segrevajo te m1 procesorji.

Pa je za dobit air retina

_________________
Lp,Dejc

« Poglej prejšnjo temo - Strojna oprema - Poglej naslednjo temo » Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... , 177, 178, 179  Naslednja
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani