Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 15, 16, 17
Mac programi uporabnika, ki je prišel iz win sveta
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #321   Objavljeno 30.12.2021 15:10:08
Re: Mac programi uporabnika, ki je prišel iz win sveta
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Spodnjo vrstico (macOS Dock) lahko skriješ na sledeči način:
- izberi/odpri System Preferences
- poišči ikono Dock in tam daj kljukico pri Automatically hide and show the Dock:



Zgornjo vrstico (Mac menu bar) načeloma lahko tudi skriješ, samo kaj ti bo pomagalo, če pa so vsi ukazi za posamezne programe ravno tam?

Navodila s slikami:
https://www.howtogeek.com/700398/how-to-automatically-hide-or-show-the-menu-bar-on-a-mac/

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1786
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #322   Objavljeno 30.12.2021 15:10:39
Re: Mac programi uporabnika, ki je prišel iz win sveta
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Za oboje lahko daš auto-hide. Tako dock kot menu bar. V system preferences.

Drugače pa pri večini aplikacij (bi mi bilo čudno, če pri Adobe to ni možno) klikneš na zelen gumbek levo zgoraj in bi moralo iti full screen.

Tudi sam sem bil dolga leta na Windows-ih in en dobronameren nasvet - ne poizkušaj macOS naštimati tako, da bo delal enako kot Windows. Večinoma ne gre, uporabniška izkušnja bo slaba.

macOS ima svojo logiko marsikje in prej ko jo posvojiš, lažje bo. Npr. copy&paste datotek, obnašanje oken..
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 19.09.2016
Prispevkov: 95
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #323   Objavljeno 30.12.2021 15:18:22
Re: Mac programi uporabnika, ki je prišel iz win sveta
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala obema, ampak ne pomaga prav dost... S tem sicer povečam prostor za premier, vendar pa ne morem več prit na namizje/ga dat na npr. tretje mesto med programi s tremi prsti swipeanja. Tu ne gre samo za to, da sem navajen na Windows, ampak je to edini program na Macu, ki se ga ne da dat v fullscreen in premikat med programi, če multitaskaš.

Ma sej, ene stvari so kle bolš, predvsem dela res v nulo. Sam ene pa ne bom nikol razumel...in double click na program -> ne gre v full screen - je definitivno ena izmed njih Very Happy
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #324   Objavljeno 30.12.2021 15:26:44
Re: Mac programi uporabnika, ki je prišel iz win sveta
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Obnašanje programa v primeru dvojnega klika na naslovno vrstico lahko nastaviš tukaj:

https://howchoo.com/macos/double-click-the-title-bar-to-minimize-an-application-os-x-el-capitan

Torej tukaj lahko izbereš ali se naj pomanjša v dock ali pa poveča v celozaslonski način. Vsaj tako deluje pod Catalino in starejšimi sistemi.

Načeloma je podobno tudi v Big Sur in novejšem macOS.
System Preferences > Dock & Menu Bar -> izberi Double-click a windows title bar to -> izberi zoom

Ampak to še vedno ni pravi "fullscreen". Slednji je samo v primeru, da klikneš na zeleni gumb.

Vir:
https://discussions.apple.com/thread/252523002

Žal pa ne vem, kako se obnaša ta nastavitev v Adobe Premiere, ker ga ne uporabljam.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1786
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #325   Objavljeno 30.12.2021 15:47:29
Re: Mac programi uporabnika, ki je prišel iz win sveta
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
flameir je napisal/a:
Hvala obema, ampak ne pomaga prav dost... S tem sicer povečam prostor za premier, vendar pa ne morem več prit na namizje/ga dat na npr. tretje mesto med programi s tremi prsti swipeanja. Tu ne gre samo za to, da sem navajen na Windows, ampak je to edini program na Macu, ki se ga ne da dat v fullscreen in premikat med programi, če multitaskaš.

Ma sej, ene stvari so kle bolš, predvsem dela res v nulo. Sam ene pa ne bom nikol razumel...in double click na program -> ne gre v full screen - je definitivno ena izmed njih Very Happy



Sodeč po screenshotu ti največ prostora itak pobere dock, tega lahko minimiziraš brez težav.

Kaj točno počneš s tremi prsti na trackpadu?

Za premikanje med programi znotraj enega namizja ti priporočam alt+tab, še bolj uporabni na mac-u pa so virtual desktopi. Aktiviraj Mission control (odvisno, kako imaš nastavljene geste na trackpadu) in zgoraj ustvari nov desktop. Potem imaš na enem desktopu Premiere, na drugem desktopu pa vse ostalo.

Jst recimo uporabljam štiri desktope, med njimi lahko swipe-am ali pa jih prikičem s ctrl+1,2,3 in 4. Na prvem so brskalniki, na drugem so ostale aplikacije, tretji je za file management, četrti pa za to, kar trenutno delam. Final Cut, Keynote...
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #326   Objavljeno 30.12.2021 22:15:09
Re: Mac programi uporabnika, ki je prišel iz win sveta
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
flameir je napisal/a:
Da ne odpiram nove teme - kako hudiča naj Adobe Premier Pro dam v fullscreen?
Ne razumem, zakaj ni te opcije že primarno. Hočem se losati te zgornje in spodnje vrstice:

Nasploh mi je ena večjih bedarij macOSa, da se ti appi ne odpirajo fullscreen po defaultu. Se da tudi to kako nastavit?


Zgornja vrstica so na MacOS menuji, ki se menjajo glede na app, ki je v ospredju.
A ti bi brez teh menujev?

Ne vem če je to v Preimieri, ampak jaz si pri Adobe programih zmeraj odklopim application frame (Window-Application Frame). To je MacOS način dela, kot je bil po starem. Vsi meniji in okna ti plavajo po zraku. hkratiš vidiš okna od ostalih programov in še desktop. Sicer stvar navade, ampak zame je preklapljanje z Alt-Tab med programi mega okorno. Jaz imam pogosto vzporedno dva okna različnih programov. Recimo korekture v acrobatu in prelom v InDesignu. Delam v InDesignu, hkrati pa lahko šibam (slajdam) vsebino Acrobatovega dokumenta gor in dol. Fokus ostane na InDesignu.

Celo Preview ostane odprt. Recimo izberem wordov dokument, stisnem preslednico za preview, potem pa kliknem na okno, katerem je AI dokument in delam na njem. zraven pa je preview okno, v katerem so recimo neka navodila, kaj moram uredit v AI filu. Tega si v Application frame načinu ne predstavljam. Edin z dvema monitorjema.

Al pa mail + Adobov program.

V glavnem, ko klikneš v okno, Illustratorja, dobiš zgornji meni in palete od Illustratorja, ko klikneš v okno od fotke v Photoshopu, se ti pojavijo palete in zgornji meni od photoshopa. Če klikneš pa nekam na desktop, pa dobiš zgornji meni od finderja. Pri tem pa uporabljam Alt+klik na desktop, ki ti skrije vse ostalo, razen finderja na trenutnem ekranu.

Mal sem nadolgovezil, samo res probaj uporabljat Mac okolje in ne iskat v njem boljših windowsev. Ker tega ni.

Boš videl stvari, ki jih na winsih ni. Ne boš pa našel rešitev, ki na winsih so.

Kot rečeno, klasika na Macu je kaos z okni, ki je super koristno, ko se navadiš uporabe. Adobe pa preferira Application Frame, ker je zadeva lahko na winsih in Macu zelo podobna. Vključno z lastnimi sistemskimi okni, ki so mi pa še najbolj nadležna.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 19.09.2016
Prispevkov: 95
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #327   Objavljeno 04.01.2022 18:12:50
Re: Mac programi uporabnika, ki je prišel iz win sveta
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala za uporabne nasvete. Sicer ne iščem windows na macu, ampak zgolj uporabnost.

Imam še dve vprašaji. Kako gledate slike na Macu? Primer, imam 100 slik v nekem folderju, odprem eno in se ne morem pomikat naprej. Je za to spet kakšna nastavitev ali obstaja kak namenski program?

Druga stvar: Doma imam Synology NAS, na katerega na PCju dostopam lepo preko ip naslova. Vedno vse vidno lepo. Na macu pa mi pokaže samo Home direktorij iz NASA. Je kakšna opcija, da mi normalno prikazuje vse main folderje na NASu?

Hvala za pomoč.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #328   Objavljeno 04.01.2022 18:49:32
Re: Mac programi uporabnika, ki je prišel iz win sveta
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Glede fotk. Sistemski preview je zakon. Ne samo fotke, pokaže večino filov. Word, excel, psd, filme, musko.

Se postaviš v folder, označiš file in stisneš preslednico (space) in pokaže se preview fila. S puščico gor/dol se pomikaš med fili.

Če selektiraš več filov, daš potem v full screen in se med fili pomikaš s puščico levo/desno.

Če v preview načinu dvakrat klikneš v okno, dobiš recimo v fotkah in pdfjih možnost korekcij. Rišeš, pišeš, itd. Potem to shraniš. Jaz to zlo pogosto uporabljam tudi v priponkah maila predvsem pa pri screenshotih. Cmd-shift-3. Screenshot dela ekrana, škljocne, se pojavi pomanjšano okno s slikano vsebino. Lahko ga odneseš v določen folder, če pa dvakrat klikneš nanj, pa dobiš isti edit, kot za preview. Men to ful prav pride. Strankam za hitra vprašanja naredim kar screenshot fila, obkrožim/anotiram probleme, in pošljem po mailu ali kakem sporočilu.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1786
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #329   Objavljeno 04.01.2022 20:02:26
Re: Mac programi uporabnika, ki je prišel iz win sveta
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
flameir je napisal/a:
Hvala za uporabne nasvete. Sicer ne iščem windows na macu, ampak zgolj uporabnost.

Imam še dve vprašaji. Kako gledate slike na Macu? Primer, imam 100 slik v nekem folderju, odprem eno in se ne morem pomikat naprej. Je za to spet kakšna nastavitev ali obstaja kak namenski program?

Druga stvar: Doma imam Synology NAS, na katerega na PCju dostopam lepo preko ip naslova. Vedno vse vidno lepo. Na macu pa mi pokaže samo Home direktorij iz NASA. Je kakšna opcija, da mi normalno prikazuje vse main folderje na NASu?

Hvala za pomoč.


Za NAS se moraš logirati, potem bi moralo delati. Pritisni v Finderju CMD+K, vpiši IP in bi moralo biti isto kot na Windows.

Če dostopaš preko sidebar-a, lahko da kr Mac credentials vzame in pol nič ne vidiš.



Delo s slikami je precej drugačno kot v Windows. Jaz precej uporabljam skakanje med različnimi pogledi. Za to imaš bližnjice ctrl+1,2,3,4 (ne CMD!). Večino časa uporabljam 1 (thumbnails) in 3 (stacks), občasno pa še 2 (details). V vsakem pogledu si lahko nastaviš vse podrobnosti, od velikosti thumbnailov pa do širine stolpcev.

Za spacebar so ti pa že napisali. To je verjetno single most useful zadeva na Mac-u. Deluje praktično za vse datoteke (tudi razne Word, PPT in podobno).
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani