Jabuk
Izdeleva knjig (digitalni tisk)
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 27.03.2012
Prispevkov: 645
Kraj: Sittich
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 11.03.2020 00:16:51
Re: Rumena tema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Bom kar tukaj postavil vprašanje, da ne odpiram nove teme. Sem opazil, da ste tukaj na forumu tudi grafiki, oblikovalci itd. Že kar nekaj časa je minilo, odkar sem nazadnje naredil en zbornik. Spravil sem se delati knjigo, oz brošuro, okoli 100 strani A5 format. Z veliko slikami! Verjetno bo digitalni tisk zaradi manjše naklade, ca 200 izvodov. Delal bom z Publisherjem, ker imam vse od Affinityja, oz Sherifa.
Torej, glede na digitalni tisk, morajo biti slike v CMYK, verjetno, ali ne? Drugo, kolikšna velikost pisave in katera je najbolj priporočljiva oz berljiva? Hvala že vnaprej!

_________________
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9087
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 11.03.2020 00:47:12
Re: Rumena tema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tone je napisal/a:

Torej, glede na digitalni tisk, morajo biti slike v CMYK, verjetno, ali ne?


Slike v CMYK brez barvnih profilov. Še vedno najbolj varna varianta.
Mašine sicer danes pogoltnejo marsikaj. Če pa dobiš ustrezen rezultat, je pa druga zgodba.

Velikost fonta pa odvisna od tipa fonta.
Postavi tipično stran, pa sprintaj 1:1.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 27.03.2012
Prispevkov: 645
Kraj: Sittich
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 11.03.2020 00:58:29
Re: Rumena tema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Brez barvnih profilov? Ker so skeni fotografij z vseh vetrov in iz obdobja od 1900 do recimo nekje 1990, ni prav nič pomembno glede barvnih profilov, verjetno. Saj veš, kakšne so bile včasih fotografije, vsakič druge vrste film, da o razvijanju in fotostudijih ne govorim. Tiste "župe" niso zamenjali zlepa, fotke so bile včasih čist blede ali pa so imele barvni štih.
Sicer pa hvala za odgovor. Fonti št 11 so verjetno dovolj berljivi.

_________________
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 11.03.2020 12:28:11
Re: Rumena tema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Slike pusti v RGB in naj ti program (Publisher) pretvori pri izvozu v PDF.

Pri nas je nekako najbolj univerzalen FOGRA39, če že moraš uporabiti barvni profil.



Če hočeš čim večjo kompatibilnost, izberi PDF/X-4, ki ga lahko po želji še prilagodiš.

V kolikor je na sliki kakšne "huda" barva, bo ta pri pretvorbi v CMYK seveda izginila, ker ga ni mogoče reproducirati v štirih barvah.

Lep dan.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 27.03.2012
Prispevkov: 645
Kraj: Sittich
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 11.03.2020 14:53:11
Re: Rumena tema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
opeter, hvala, samo še nekaj; kako je s črninami, moram bit na kaj pozoren, da ne bo pri tiskanju prevelik nanos črne barve? Bežno se spomnim, da mi je bilo takrat nekaj s ten v zvezi svetovano.

_________________
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 11.03.2020 17:33:02
Re: Rumena tema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tone je napisal/a:
opeter, hvala, samo še nekaj; kako je s črninami, moram bit na kaj pozoren, da ne bo pri tiskanju prevelik nanos črne barve? Bežno se spomnim, da mi je bilo takrat nekaj s ten v zvezi svetovano.


Prosim.

Črna naj bo samo črna in ne mešana iz več barv, če je le mogoče.
Seveda zna to pri fotkat biti problem.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 12.03.2020 12:54:54
Re: Rumena tema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tule gre za vprašanje maksimalnega nanosa barv. Ta je odvisen od papirja in tehnike tiska, prav tako pa je zelo pomembno, kako velike so temne površine. Najtemnejša fleha - cel ovitek publikacije z nekaj svetlimi in belimi elementi, kar sem jih delal (če me spomin ne vara) - po posvetu s tiskarjem, je bilo 90 % C, 80 % M, 90 % Y in 95 % K (skupaj torej 355 %!!). Rezultat je bil odličen, res pa je, da smo vse delali po tehtnem premisleku in s kvalitetnimi materiali. Pa še čas smo si vsi vzeli.

Pri fotografijah, po mojih izkušnjah, se lahko približaš tem vrednostim (recimo 75/70/75/90), bolj pomembno je, kako toni prehajajo od najtemnejših k svetlejšim. Seveda - spet je vse odvisno od tiska. Pri offsetu na vpojni papir fotke hitro postanejo pretemne v srednjih tonih in zabite proti temnim.

Če črno generiraš zgolj s črno barvo (brez prisotnosti ostalih), bodo fotke po moje mnogo premalo kontrastne.

Pogooglaj "deep black in printing" in podobne teme, preglej, premisli in se posvetuj s tiskarjem, na koncu boš moral presodit sam.

Zanimivo, Opeter, imava diametralno nasprotna mnenja. Razen seveda, če si govoril o tekstu!


----edit----
za začetek:

https://graphicdesign.stackexchange.com/questions/5611/what-cmyk-values-should-i-use-for-rich-black-and-how-should-i-handle-tints-shad
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9087
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 12.03.2020 15:25:45
Re: Rumena tema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz se tudi ne strinjam s petrom.


Samo 100% offset črna je v tisku siva.
Odvisno kaj delaš, ampak jaz pod črno podlagam 40% cyan za hladno črno.

Ja, pri separaciji je meja 350% pokritost.
Je pa stvar tudi v načinu separacije. GCR, UCR. Torej pretvorba v cmyk. Jaz si v photoshopu nastavim, da mi v temnih delih menja podtone s črno in max pokritost imam na 300. Tko je tudi manj verjetno, da dobis v sivinah štrih. V bistvu imam to že tolko let enako, da ne vem več točno, kaj je nastavljeno.

Kakorkoli, fotko odprem, implementiram profil, pretvorim v cmyk in to je pripravljen file za produkcijo. Torej cmyk brez profila.

Ta starim nam grejo vsi lasje pokonci, ko pomoslimo, da bi šle v tisk RGB fotke v cmyk dokumentu. Jaz tega ne naredim tud po nesreči ne.

Sem se pa igral za Afinity Draw color managementom in dobil dobre rezultate. Ampak v izdelek nisem bil siguren. Po starem točno vem, kaj lahko pričakujem. Po novem me je pa stalno strah, kaj bo narobe. Še posebej, ker barve poznam po cmyk vrednostih in mi izgled na ekranu ni bistven. Na tak način tudi vem, kaj bom dobil na papirju in redko pride do neke drame.


Nazadnje urejal/a macata Čet 12. Mar 2020 18:04; skupaj popravljeno 1 krat

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Razdruženo: Pet 13. Mar 2020 00:33.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani